It bags – czyli najbardziej pożądane torebki wszechczasów i ich luksusowe odpowiedniki

Fashion

It bags, czyli święte Grale miłośników świata mody, które każdy chce mieć… ale mało kto może sobie na nie pozwolić. Ceny takich torebek nierzadko przekraczają pięciokrotność przeciętnej miesięcznej wypłaty, a mimo to aukcje z ich udziałem przyciągają tysiące zainteresowanych.

2 sierpnia 2023

6
It bags – czyli najbardziej pożądane torebki wszechczasów i ich luksusowe odpowiedniki

It bag, czyli najbardziej pożądane torebki, w latach 90 zaczęto nim określać najlepiej sprzedające się akcesoria luksusowych marek, jak Chanel, Gucci, Balenciaga czy Prada. Z biegiem czasu stały się synonimem ponadczasowości, dobrego smaku i bogactwa. Chcesz wiedzieć, jakie to torebki i czym zasłużyły sobie na taki tytuł? Przeczytaj nasz artykuł i się przekonaj!

 

Baguette bag – bestseller od Fendi

Baguette bag, czyli autorski projekt Silvii Venturini Fendi, który początkowo nie przekonał kierownictwa domu mody. Torebka miała być za mała, krótki pasek niewygodny, a jej kolory zbyt krzykliwe. Mimo to Silvii nie poddała się i produkt został wypuszczony z rekordową sprzedażą – w pierwszym roku od pojawienia się torebki na rynku, sprzedało się aż 100 tysięcy sztuk tego modelu.

Co takiego posiada torebka baguette, że podbiła światowy rynek?

Fenomen tego modelu polega na połączeniu funkcjonalności, wygody i niesamowitego designu, który podbił serce takich ikon mody jak Jennifer Lopez, Gigi Hadid czy Naomi Campbell. Jeśli model baguette bag skradł i Twoje serce, ale nie możesz sobie pozwolić na 7-tysięczną inwestycję, to warto poszukać zamiennika tej it bag w bardziej przystępnej cenie, który zaspokoi Twoje oczekiwania.

 

Modelem podobnym do baguette bag, również wykonanym przez luksusową markę, jest torebka Home 09 od ADAM BARON. Model Home 09 wykonany jest z naturalnej skóry bydlęcej, przez co będziesz mogła nosić go przez lata, a jak na przykładzie torebki bagietki od Fendi wiemy, tego typu modele nie wyjdą prędko z mody!

 

it_bag

Birkin Hermes — czyli torebka, za którą nie wystarczy zapłacić

Swoją nazwę torebka zawdzięcza Jane Birkin, dla której ten model został zaprojektowany. W jednym z wywiadów aktorka zwierzyła się, że niechcący zajęła miejsce w samolocie obok prezesa domu mody Hermes i wysypała na jego oczach zawartość swojej torebki. Kiedy Jean-Louis Dumas to zobaczył, obiecał zaprojektować torbę podróżną, która pomieści wszystko — cztery lata później powstał model Birkin. 

 

Dodatkowego prestiżu torebce Birkin nadaje fakt, że nie jest tak prosto ją dostać. Nie wystarczy pójść do salonu Hermesa i poprosić o ten model, to sprzedawca musi zdecydować, czy torebka Ci się należy. Zazwyczaj na decyzję sprzedawcy wpływ ma to, czy jest to Twój pierwszy zakup w salonie, lub to, jaką reputację posiadasz. 

 

Tym, co wyróżnia torebkę Birkin, jest kunszt produkujących ją ręcznie kaletników, przy użyciu technik, wykorzystywanych w szyciu końskich siodeł. Jeśli Tobie też zależy na torebce z prawdziwej manufaktury, to możesz zdecydować się na model Conscious Day 01 od ADAM BARON. Jest to torebka, która tak samo, jak model Birkin, jest bardzo pojemna i wyposażona w zapięcie, które doskonale zabezpieczy Twoje rzeczy.

 

it_bag_hermes

It bag od Gucci — Jackie Hobo — czyli torebka, którą pokochała pierwsza dama ameryki

Ten wypuszczony w latach 50 model początkowo nosił nazwę Konstancja i miał być torebką uniwersalną, dla kobiet i dla mężczyzn. Wszystko się zmieniło, kiedy około 10 lat później Jacqueline Kennedy pokochała ten model i stał się on obiektem pożądania wszystkich modnych kobiet. To właśnie na cześć pierwszej damy, która w swojej szafie posiadała aż sześć sztuk tego modelu, dom mody Gucci zmienił nazwę torebki na „Jackie”.

 

Tym, co przyciąga rzesze fanów do modeli w stylu hobo, jest ich luźny fason, nawiązujący do stylistyki hipisowskiej i bardzo pojemne wnętrze. Torebka w takim stylu idealnie sprawdzi się na różnego rodzaju muzyczne festiwale, nieformalne spotkania, czy spacery. Jeśli podobają Ci się torebki hobo, ale Twoje stylizacje są w bardziej klasycznym stylu, to warto zainteresować się modelem Conscious shoulder 01, który kształtem przypomina nieco hobo bag, jest jednak znacznie bardziej elegancki.

 

torebki_damskie

Chanel 2.55 - czyli inwestycja pewniejsza niż złoto

Ta pikowana torebka swoją nazwę zawdzięcza dacie, w której została wyprodukowana, czyli luty 1955 roku. Ten model był modyfikacją projektu z 1929 roku, innowacją było dodanie ikonicznego łańcuszka, dzięki któremu można było torebkę nosić na ramieniu. Była to swego rodzaju rewolucja w świecie mody, ponieważ powstała w czasach, w których kobiety o wysokim statusie nie pozwalały sobie na noszenie torebki na ramieniu. 

 

Co ciekawe, w tym modelu projektantka zawarła kilku nawiązań do swojego życia. Na przykład czerwone wnętrze torebki, nawiązuje do koloru mundurka, jaki Coco Chanel musiała nosić, wychowując się w domu dziecka, czy zapięcie nazwane Mademoiselle — z francuskiego panna, mające odzwierciedlać stan cywilny Coco Chanel. 

 

Torebka bardzo szybko stała się hitem i symbolem francuskiego szyku. Każda elegancka kobieta chciała mieć model 2.55, mimo jego zawrotnej ceny! Minęły lata, a torebka od Chanel dalej nie wyszła z mody! Mało tego, z roku na rok cena Chanel 2.55 cały czas rośnie, w 2010 roku ten model kosztował 9 tysięcy złotych, a w 2016 trzeba było za nią dać już około 20 tysięcy.

 

Miłośniczki kultowego modelu może zainteresować model Dare! night 01 od ADAMA BARONA. Dare! night 01 to połączenie najwyższej jakości skóry bydlęcej z kobiecymi wykończeniami w srebrnym kolorze. 

 

it bag chanel

Historia tego modelu sięga 1959 roku, kiedy to Audrey Hepburn poprosiła Louisa Vuitton, aby zmodyfikował podróżną torbę Keepall, do nieco mniejszych rozmiarów, tak aby można było nosić ją na co dzień. Pomysł aktorki okazał się strzałem w dziesiątkę, a model Speedy stał się obiektem pożądania milionów kobiet! Do dzisiaj jest to najlepiej sprzedający się model Louisa Vuitton i w coraz to nowszych formach pojawia się w każdej kolekcji tego domu mody.

 

Fanki wyróżniających się kuferków mogą zainteresować też torebki z kolekcji Crown od ADAM BARON.

 

it_bag_LV

Na przestrzeni lat torebki zmieniły swoją funkcję z wyłącznie użytkowej do swego rodzaju potwierdzenia naszego statusu, czy też oddania charakteru właścicielki. Kobietom, które od akcesoriów oczekują czegoś więcej, z pewnością do gustu przypadną torebki damskie skórzane od ADAM BARON, będą idealne dla Ciebie! Przełam schemat i wyraź siebie z akcesoriami o niepowtarzalnym charakterze.