Jesień 2018 z charakterem - przegląd trendów

Fashion

Jesienne dni to dla wielu czas intensywnych przemyśleń na temat wydarzeń nieubłaganie chylącego się ku końcowi roku. Czas melancholijnej introspekcji oraz podsumowań, które każdego roku znajdują odzwierciedlenie w świecie mody. Odkryj jesienne trendy i stojące za nimi charaktery.

20 września 2018

Autor: Adam Baron

40
Jesień 2018 z charakterem - przegląd trendów

Zbliżając się do czwartego kwartału 2018 roku, obserwowaliśmy narastające napięcie, małe i duże rewolucje, protesty i kontrprotesty. Nabierające kontrastu strony, których walka o głos nie przechodzi bez echa, przenikają kulturę globalną i wpływają na nią. Wolność, bezpieczeństwo i humanizm, pozornie elementarne wartości humanistyczne rozbijają się o siebie, tworząc nowy głos kosmopolitycznego społeczeństwa. Obserwując uważnie bieżące zdarzenia, największe domy mody na świecie zrobiły to, co robią najlepiej - przekształciły głosy w potężne komunikaty. Najnowsze trendy są kalką poglądów społecznych ujętą w symbolikę, fason oraz kolor. Oto jak zrobili to mistrzowie rzemiosła z całego świata:

 

Gucci - przywódca modowej rewolucji

Włoski dom mody budził kontrowersje odkąd urząd dyrektora kreatywnego objął Alessandro Michele. Słowa nowego prezesa Gucci, Marco Bizzarri’ego “Rób co chcesz, nie martw się o pieniądze” wziął sobie do serca, kompletnie burząc wizerunek marki. Jego premierowy pokaz kolekcji jesień/zima 2015-16 nadał marce charakteru, który dojrzewa z każdym sezonem, by jesienią 2018 roku zaprezentować młodzieńczy bunt w rozkwicie.

 

 

Nowa kolekcja zaprezentowana podczas Fashion Weeku w Mediolanie jest kontynuacją kolekcji pre-fall inspirowanej ruchem praw obywatelskich z przełomu lat 1960-1970. Protesty dzieci-kwiatów upamiętnione zostały poprzez motywy kwiatowe, kontrastujące ze stonowaną, pozbawioną nasycenia kolorystyką charakteryzującą ówczesny mainstream. Kolekcja jesienno-zimowa sięgnęła jednak głębiej - do czasów średniowiecznej arystokracji, plutokracji wręcz. Szlachetne wzory haute couture zderzają się z normalnością prêt-à-porter w kuriozalnej zabawie, tę drugą określając jednym słowem - punk. Gucci nadaje tonu jesiennemu dyskursowi mody; jest to ton pełen kontrastów i niespodzianek.

 

Prada - przyszłość jest kobietą

Kolekcja Prady na jesień/zimę 2018-19 to kolejny ukłon w stronę retro, jednak w przeciwieństwie do rodzimego tytana, jest to ukłon ekskluzywny i wyszukany. Motywem przewodnim kolekcji “Neon Dream” nie jest bowiem wszędobylski neon, a kobiecy dualizm. Mediolański dom mody przerósł konwencje i podziały, realizując kampanię 365, ilustrującą piękno i tajemniczość. Niestabilny neon rozświetla ciemność, a przyświecająca kolekcji idea, choć czerpiąca z odległych już lat 80, przesiąknięta jest futuryzmem.

 

 

 

Kontrastujące neonowe barwy i głęboka czerń zderzają się tej jesieni, reprezentując kobiecą luminescencję, ideę mesmeryzującą i przyciągającą wzrok. Pewien wzorzec, można by rzec, ideału, do którego tak wiele osób nie ma odwagi dążyć. Kolekcja prady jest wyrazem kobiecości, siły i niezależności. Wzory są eleganckie w swojej prostocie, retrofuturystyczne, a także w pewien sposób zawiłe. Elementem centralnym kolekcji jest monumentalistyczna damska torebka skórzana z logo Prady zaprojektowanym przez OMA (widoczne na zdjęciu).

 

 

Dior - konformizm jest passé

Historia paryskiego domu mody związana jest nieodłącznie z ruchem wolnościowym. W 1966 roku pod Domem Dior odbyły się protesty z ramienia Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Mini. Demonstracje miały na celu wyrażenie sprzeciwu wobec niesprawiedliwego traktowania kultowych spódnic. Niecałe 2 lata później rozpoczęły się wydarzenia maja 1968, będące inspiracją tegorocznej kolekcji spod szyldu Dior. 50-lecie protestów we Francji, tzw. kreatywnej rewolucji, to okazja do celebracji wolności okraszona patchworkowymi wzorami i nośnymi hasłami pierwotnego feminizmu.

 

 

Maria Grazia Chiuri, dyrektor kreatywna domu mody Dior, jest pierwszą kobietą w historii marki piastującą to stanowisko. Poprzez jej decyzje przemawia chęć przywrócenia modzie wartości będących fundamentem Francji, a także całej współczesnej Europy. Wolność, równość, braterstwo - słowa będące symbolem humanizmu rozprzestrzeniły się w świecie mody na dobre. Nowa kolekcja Diora to jednak nie tylko inspirowane oświeceniowym i paryską bohemą późnych lat 60, to również powrót torebki damskiej Dior Saddle Bag, okrzykniętej najmodniejszą torebką 2018 roku (widoczna na zdjęciu, modelka: Lineisy Montero Feliz).

 

 

SLOW FLOW by ADAM BARON

Trendsetterów jest wielu, a o domach mody można pisać w nieskończoność. Każdy z tytanów świata mody ma wizję, którą realizuje poprzez swoje kreacje. Trendów nie tworzy się jednak sztucznie - są one odpowiedzią na potrzeby i nastroje panujące w społeczeństwie, a największym trendem tej jesieni, wyniesionym ponad kroje, wzory czy nastroje, jest zdecydowanie rewolucja. Taką rewolucją na rodzimym gruncie jest torba skórzana SLOW FLOW by ADAM BARON. Klasyczny shopper bag z surowej skóry, bez materiałowej podszewki.

 

Torebka damska, która nie potrzebuje ozdób, odrzuca konwenanse na rzecz funkcjonalności, zachowując przy tym swój unikatowy, kobiecy charakter. SLOW FLOW by ADAM BARON to torba rewolucyjna w swojej prostocie, mocna w swoim charakterze i utwierdzająca w Twojej wolności. To prawdziwy It-Bag na każdą okazję, od zakupów, po pracę - bez kompromisów.