Zawsze modna klasyka

Fashion

Jaka klasyka jest każdy widzi. Ale czy na pewno? Co prawda przyjęło się, że klasyczne torebki miejskie są pojemne, z małym lub średnim uchwytem, w neutralnym odcieniu, bez zdobień, jednak tak naprawdę nie ma jednego przepisu na wzorcową klasykę. Jej wcieleń jest tyle co kobiet je noszących. Czym w takim razie jest klasyka, z czym się ją nosi oraz dlaczego warto po nią sięgać? Zapewne masz już w swojej szafie klasyczną torebkę - nie bez powodu. Każdy trend z czasem przemija, a klasyka ma w sobie nieśmiertelne piękno, które trwa.

22 listopada 2018

Autor: Adam Baron

34
Zawsze modna klasyka

Klasyczna torebka skórzana

Dla wielu kobiet klasyczna damska torebka to synonim idealnego dodatku. Dopasowana do potrzeb właścicielki, odpowiednia na każdą okazję, niezależnie od obowiązującego dresscode’u. Nie przyćmiewa właścicielki podczas spotkań, ale jest gustownym dodatkiem, przez który może ona wyrazić siebie. Klasyczne torebki najczęściej występują w neutralnych kolorach jak czarny, brązowy lub camelowy. Pomimo opinii laików na temat klasyki torebek, występują one również w wielu rozmiarach, a nie tylko tych największych. Uniwersalność zależy od okazji, a pojemność torby wybiera się często właśnie w zależności od potrzeb. Klasyką może być zarówno torebka miejska, aktówka, bucket bag, shopper bag, czy torba lekarska ale również listonoszka, saszetka i raportówka.

 

(Nie)wszystkie wcielenia klasyki

Trzy główne cechy klasycznych toreb, które wymieniane są najczęściej, to prosty kształt, neutralny kolor i wytrzymałość. Co prawda można doszukiwać się wyjątków od reguły, jednak nawet skupiając się wyłącznie na tych trzech charakterystykach, okazuje się że katalog klasyki jest i tak niezwykle obszerny oraz bogaty w różnorodne modele. Elegancka czarna torebka dobrze pasuje z równie klasyczną kreacją, jednak również na to nie ma żadnej zasady. To od ciebie zależy do czego ją dobierzesz. Łam schematy i zestaw ją z mniej formalną garderobą. Wybór należy do ciebie!

 

Klasyczna torebka mała i duża

Na szybkie wypady, czy wyjścia ze znajomymi, strzałem w dziesiątkę będą listonoszki. Te niewielkie torebki damskie pomieszczą najpotrzebniejsze rzeczy jak portfel, klucze i telefon, nie przytłaczając reszty outfitu swoimi gabarytami. Dzięki długiemu paskowi pozostawiają ręce swobodne. Kuferki z kolei to opcja wybierana niejednokrotnie przez kobiety, które na co dzień nie noszą ze sobą góry przedmiotów. Posiadają usztywniane dno, co dodaje im wytrzymałości. Doskonale sprawdzają się zarówno do pracy, ale też jako dodatek do wieczorowej kreacji. Pojemniejsze są z kolei tote bagi. Możesz je zabrać ze sobą podczas wyjścia na zakupy, albo podczas krótkiej podróży. Często posiada nie zapinaną górę i dwie rączki. Jest uniwersalna, przez co sprawdzi się w wielu, również tych nieprzewidzianych sytuacjach, jako miejska torebka damska.

Za klasykę uchodzi również często shopper bag. Ich naprawdę duża pojemność sprawdza się nie tylko podczas wypadów do galerii handlowej, ale również podczas wyjazdu z dziećmi za miasto. Posiada prosty krój oraz miejski charakter który nadaje im ich uniwersalność i użyteczność.

 

Slow, czyli nowa filozofia w hołdzie klasyce

Przyglądając się niezwykle popularnemu w przeciągu kilku ostatnich lat ruchowi Slow Fashion, można dostrzec jak wiele łączy go z klasyką torebek. Szczególnie aspekt wytrzymałości. Slow Fashion odrzuca produkty jednorazowe i podlegające zniszczeniu po krótkim okresie użytkowania. Materiał z którego wykonane są klasyczne torby, to najczęściej skóra. Dobrze wyprawiona i z odpowiednią pieczołowitością uszyta naturalna skóra przy właściwej konserwacji oraz użytkowaniu potrafi służyć w dobrym stanie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Idea która stoi za takim spojrzeniem na przedmioty codziennego użytku wynika nie tylko z praktycznych powodów, ale również z dbałości o otaczające nas środowisko. Dzięki prostym kształtom nadawanym produktom wykonywanym w duchu Slow Fashion, wzrasta ich uniwersalność.

 

Minimalizm a potrzeba wyrażania siebie

Klasyczne torebki znajdują się również często w wyposażeniu minimalistów. Są one idealnym dodatkiem dla osób, które starają się ograniczyć liczbę posiadanych przez siebie rzeczy do niezbędnego minimum. Szczególna waga jaką przywiązują do jakości znajduje swoje odzwierciedlenie w solidnym wykonaniu. Neutralne kolory oraz proste kształty pozwalają na noszenie ich w każdej sytuacji. Można skupić się na czerpaniu korzyści i przeżywaniu doświadczeń związanych z danym miejscem, bez długiego zastanawiania się nad doborem garderoby.

Klasyczne torebki nie zawsze nimi były, ale stały się klasyką z biegiem lat. Wpływ na to miało wiele czynników, ale wśród najważniejszych warto wymienić ich uniwersalność oraz wytrzymałość. Neutralne, ale gustowne kolory dobrze się prezentują z każdego rodzaju kreacją, a solidne wykonanie pozwala cieszyć się torebką przez długie lata, bez konieczności jej zmiany spowodowanej zniszczeniem czy wytarciem. Prosty kształt znajdzie swoje zwolenniczki wśród kobiet, które nie muszą epatować swoją wyjątkowością za pośrednictwem przedmiotów, ponieważ same posiadają autentyczny charakter, którego nikt nie może im odmówić.