Styl marynistyczny – bezpieczna przystań wśród trendów modowych

Fashion

Styl marynistyczny z jednej strony kojarzy się nam z klasyką i elegancją, a z drugiej – z basicowym lookiem pełnym szyku. Jedno jest pewne — stylizacje w tym klimacie nie posiadają daty ważności. To zawsze modny wybór, który broni się niezależnie od trendów panujących w danym sezonie. Styl marynistyczny pasuje kobietom i mężczyznom w każdym wieku. Osoby, które doceniają minimalizm oraz wygodę z pewnością odnajdą w nim siebie. Czym więc charakteryzuje się styl marynistyczny?

31 sierpnia 2022

8
Styl marynistyczny – bezpieczna przystań wśród trendów modowych

Początki stylu marynistycznego

Moda na styl marynistyczny sięga XIX wieku. Jego początki zawdzięczamy inspiracji zaczerpniętej od ubioru francuskiej marynarki wojennej – marynarze nosili koszule w paski, wykonane z wełny lub bawełny. To właśnie dzięki nim byli lepiej widoczni na tle wody podczas pracy. Styl ten zrewolucjonizowała sama Coco Chanel. Projektantka stworzyła całkowicie nową definicję klasyki, która stała się symbolem eleganckiej, lecz swobodnej mody miejskiej.

 

 

 

 

Męskie wersje strojów marynarskich zainspirowały ją do stworzenia ich kobiecych odpowiedników, które z biegiem czasu stały się ponadczasowymi klasykami w garderobie praktycznie każdej kobiety. Tak było m.in. z tweedową marynarką czy obszernymi koszulami. Coco udowodniła, że moda nie wyklucza poczucia wygody i komfortu. Paski nadają stylizacjom szyku i klasy, nie pozbawiając ich równocześnie swobody i luzu. Stworzyła całkowicie nową definicję stylu marynistycznego – pełnego prostoty i minimalizmu, a zarazem przyciągającego spojrzenia i pozwalającego wyróżnić się w tłumie.

 

Jakie zasady obowiązują w stylu marynistycznym?

Wizja ubrań w stylu marynistycznym według Coco Chanel na przestrzeni lat przeszła metamorfozę. Jego podstawowe zasady zostały oczywiście takie same, jednak pewne elementy z czasem uległy modyfikacji – np. kolory pasków na dodatkach i ubraniach czy ich rozmieszczenie na tkaninie. 

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

A post shared by EMELIE LINDMARK (@emitaz)

 

 

Na początku bazowymi kolorami marynarskich stylizacji była biel i granat. Z biegiem czasu coraz częściej były zastępowane przez czerń lub czerwień. Paski w tych kolorach występują w różnych szerokościach, co daje nam możliwość dobrania odpowiedniego stroju do typu sylwetki. Jak to zrobić? Warto kierować się prostą zasadą. Osoby szczuplejsze powinny wybierać szersze pasy, natomiast osoby chcące ukryć zbędne kilogramy mogą sobie pozwolić na ich najwęższy wariant.

 

 

 

Paski nie są jedynym wzorem występującym w stylu marynarskim. Znajdziemy w nim również takie elementy jak łódka, węzeł czy kotwica. Przy tworzeniu stylizacji z emblematami musimy jednak szczególnie pamiętać o zachowaniu zasad minimalizmu – wybierz jeden z nich i dyskretnie wkomponuj go w stylizację. Idealnie sprawdzą się przy tym dodatki, np. naszyjnik z kotwicą czy kapelusz z czarno-granatową wstążką, zawiązaną na węzeł.

 

Co kryje w sobie współczesny styl marynistyczny?

Główną zasadą stylu marynarskiego jest wygoda – dlatego nikogo nie zdziwi fakt, że ubrania w tym stylu najczęściej występują w fasonach oversize. Luźne t-shirty, koszule, obszerne swetry i marynarki to kwintesencja współczesnej mody marynistycznej. Gwarantują codzienny komfort noszenia z zachowaniem klasycznego looku. Efekty przemiany tego stylu możemy obserwować m.in. podczas pokazów mody domu Chanel oraz w modzie streetwearowej. Jednym z przykładów jest użycie bawełnianego sznurka z charakterystycznym węzłem – w dresowych spodniach czy bluzach.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

A post shared by EMELIE LINDMARK (@emitaz)

 

 

 

O czym musisz wiedzieć, podczas tworzenia stylizacji marynistycznej?

Stylizacje marynarskie są odpowiednie na każdą okazję – na wakacyjny wyjazd, do pracy, eleganckie przyjęcie czy też wyjście ze znajomymi. Jak więc stworzyć efektowną stylizację dzięki nadmorskiej inspiracji? 

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

A post shared by EMELIE LINDMARK (@emitaz)

 

 

Sukienka to element garderoby, który jest prawdziwym must-have przy tworzeniu klasycznego looku. Możesz postawić na wariant w paski lub na jednolitą tkaninę w marynarskich barwach. Do ostatniej propozycji wybierz odpowiednie dodatki, aby nadać stylizacji charakteru i indywidualności. Idealnie sprawdzi się delikatny pasek imitujący sznur, czy subtelna biżuteria w kształcie kotwicy. Pamiętaj, że do stylu marynistycznego pod względem wizualnym lepiej pasują złote akcesoria niż srebrne. 

Bluzki i koszule w paski stały się niemal definicją stylu marynistycznego. Wraz z materiałowymi spodniami tworzą look inspirowany paryskim szykiem. Jeśli wolisz bardziej kobiecy ubiór, jego dół zastąp ołówkową spódnicą z wysokim stanem. Taki zestaw jest niezwykle wszechstronny i uniwersalny – sprawdzi się do pracy, jak i na grilla w rodzinnym gronie.

Marynarka nie musi być koniecznie w paski. Zakładając ją np. do koszuli oversize czy koszulki z dekoltem w łódkę, wybierz tę, której guziki są w kolorze złotym. Idealnie sprawdzi się też opcja dwukolorowa – kołnierz marynarki może wyróżniać się kolorem, oczywiście pasującym do stylu marynistycznego. 

Obuwie, które zdecydowanie najlepiej dopełni marynarską stylizację to baleriny w stylu Chanel. Są wygodne, a na stopie wyglądają bardzo elegancko. W ten sposób nie tylko stworzysz luksusowy look, ale możesz oddać również hołd prekursorce tego stylu – Coco Chanel.

 

 

 

Styl marynistyczny dzięki swojemu minimalizmowi i elegancji, zapisał się na kartach historii mody jako ponadczasowa klasyka, która wygląda świetnie zarówno w wizytowych stylizacjach, jak i tych codziennych. Uniwersalny charakter stylu sprawia, że każdy może poczuć się w nim dobrze i komfortowo. To powód, dla którego marynarskie paski wracają do nas jak bumerang, niezależnie od obowiązujących w danym sezonie trendów. To swego rodzaju bezpieczna przystań wśród zmieniającej się mody – zwierzęcych printów, geometrycznych wzorów czy neonowych kolorów.