Czy AI uszyje skórzaną luksusową torbę?

Lifestyle

W pędzącym świecie masowej konsumpcji i błyskawicznie rozwijającej się sztucznej inteligencji, szukamy prawdziwych wartości, również w przedmiotach codziennego użytku. Doceniamy produkty, które coś znaczą. Autentyczne, wytworzone za pomocą ludzkich rąk, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Takie, do których potrafimy się przywiązać. Tymczasem znikają rzemieślnicy, którzy potrafią je wytworzyć.

11 czerwca 2023

9
Czy AI uszyje skórzaną luksusową torbę?


W branży luksusowych wyrobów skórzanych w Europie rzemieślnicy nadal odgrywają bardzo ważną rolę. Produkcja torebek i butów w ogromnej mierze bazuje właśnie na pracy ich rąk. Tak jak produkcja naszych skórzanych torebek, które wytwarzamy zgodnie z tradycja rzemieślniczą od ponad 25 lat.

Niebanalna osobowość wymaga niebanalnej torebki

Umiejętność docenienia solidnej, kaletniczej „roboty” wymaga pewnego kapitału kulturowego: poczucia estetyki i świadomości, że dobrze wykonany produkt to produkt, który może służyć nam przez długie lata. Taką niezawodność w przypadku skórzanej torebki zapewniają: zastosowanie najwyższej jakości surowców, jak i sam proces wytwórczy. Ten opiera się na pracy ludzi, którzy wykonują swoje rzemiosło zgodnie z tradycją. 

Rzemiosło na wagę złota

Dobra luksusowe doceniają osoby, dla których nie samo posiadanie pięknych przedmiotów jest wartością, lecz przede wszystkim piękne doznania płynące z ich kolekcjonowania i użytkowania. Można powiedzieć, że dla nich życie jest podróżą i stać ich na to, by przeżyć ją w luksusie. Takich ludzi jest dużo. Dla nich szyjemy nasze torby.

  ekskluzywne_torby

 

Tymczasem artystów ręcznego rzemiosła jest w Europie i w Polsce coraz mniej. Młodzi ludzie nie kształcą się w tym kierunku, uznając rzemieślnictwo za przeżytek. Nic dziwnego – masowa produkcja i przenoszenie jej do krajów z tanią siłą roboczą sprawiają, że zawód rzemieślnika zdaje się być nieprzydatny.. Nic bardziej mylnego. Analogowy zawód w cyfrowym świecie staje się niezwykle potrzebny i prestiżowy. Kaletnik to obecnie artysta, który tworzy wyroby skórzane „z charakterem”. Takie, których użytkowanie dostarcza autentycznych emocji. 

Świat, w którym przyjemność trwa dłużej 

Luksusem jest dziś czas. Czas, by docenić kaletnicze rzemiosło. Czas, by poczuć w dłoni miękki dotyk włoskiej skóry, poczuć jej majestatyczny zapach, poznać za pomocą palców detale i przeszycia. Silne torby z 5-letnią gwarancją, które prędzej się znudzą, niż zepsują, zapewnia analogowa, solidna ręczna produkcja, z dbałością o detale oraz najwyższej klasy skóry naturalne sprowadzane z Włoch.

 

naturalna_skóra

 

Świat pędzi, miejsca i dobre produkty znikają, zastępują je nowe, szybsze, ale czy lepsze? Jeśli wiemy, że za rok wymienimy je na nowe, to znaczy, że nie mają dla nas prawdziwej wartości.

Francja wspiera ginące zawody

Kaletnicy i szewcy, potrafiący wykonać wysokiej jakości galanterię skórzaną, stali się w Europie poszukiwani niemal tak jak specjaliści IT. Zgodnie z trendem i zapotrzebowaniem na rynku pracy, francuski rząd chce wesprzeć ginące zawody, aby branża luksusowa mogła nadal funkcjonować. 


„Zawody rzemieślnicze opierają się na produktach które coś znaczą, są zrównoważone i ekologiczne. To istotne zwłaszcza w czasach, kiedy wpływ na nasze życie ma sztuczna inteligencja, kwestionuje się wartość pracy i transformacja ekologiczna jest priorytetem” – powiedziała minister kultury Abdul Malak (cyt. dziennik „Le Monde”).


W związku z tym francuski rząd wprowadza trzyletni program wsparcia i dofinansowania dla rzemiosła, aby zachęcić młodych ludzi do uczenia się tych profesji. „W czasach kiedy gospodarka zmienia się pod wpływem zmian technologicznych, klimatycznych i społecznych, można by stwierdzić, że rzemiosło, to starodawne know-how, wymrze. Wręcz przeciwnie – nigdy wcześniej nie było ono tak aktualne” – to zdanie minister Grégoire.

ADAM BARON - Siła charakteru 

Nasza manufaktura kaletnicza ma już ponad 25-letnię tradycję. Szyjemy torby zgodnie ze sztuką, ręcznie, według zasad zrównoważonego rozwoju. U nas nie zmarnuje się żaden kawałek skóry, ponieważ ze skrawków szyjemy drobną galanterię. Nie utylizujemy niesprzedanych toreb, ponieważ nie produkujemy ich  masowo, a zgodnie z popytem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dla Niej i dla Niego