Czym jest slow fashion? Poznaj najważniejsze zasady!

Lifestyle

Minimalizm zakupowy, zasada „zero waste”, idea recyklingu – w ostatnich latach pojawiło się wiele trendów nawiązujących do zmniejszenia konsumpcjonizmu, oszczędzania, bycia „eko” i szeroko pojętego zwolnienia tempa życia. To naturalna reakcja społeczna na nadmierną eksploatację zarówno naszej planety, jak i ludzkich organizmów. Jeśli chodzi o modę, coraz większą popularność zdobywa obecnie tzw. slow fashion. Czym się charakteryzuje? Czy może zagościć na dłużej w naszych garderobach?

21 września 2021

7
Czym jest slow fashion? Poznaj najważniejsze zasady!

Skąd przywędrował do nas slow fashion?

Idea ta zakiełkowała pod koniec pierwszej dekady XX wieku, kiedy to Kate Fletcher – profesor zrównoważonego rozwoju, projektowania i mody z londyńskiego Uniwersytetu Sztuk – po raz pierwszy ukuła ten termin. W dosłownym tłumaczeniu slow fashion oznaczałoby „powolną modę”, ale tego terminu nie należy oczywiście rozumieć w sposób dosłowny.

Dużo więcej na jego temat powie nam porównanie do nieco bardziej znanego slow food. W jednej i drugiej idei chodzi o to samo, czyli niespieszne, a jeszcze bardziej alegorycznie świadome i racjonalne podejście do mody/jedzenia.

 

Na zakupy bez emocji

Można zatem powiedzieć, że slow fashion zachęca do przemyślanych zakupów odzieżowych. Bez emocji, bez impulsu wywołanego wyprzedażowym szaleństwem, bez ulegania naciskom ze strony mediów czy aktualnych trendów.

Według tej idei dużo lepiej jest kupić jedną droższą, lepszą jakościowo rzecz, niż kilka tańszych, które były „okazją”, ale po kilku praniach rozsypią nam się w rękach. A jeśli jeszcze ten jeden dobry, trwały element garderoby będzie dobrany w taki sposób, że możemy wykorzystać go w kilku różnych stylizacjach, to już prawdziwa kwintesencja slow fashion!

 

Trwała zmiana

Trzeba jednak zauważyć, że u podstaw slow fashion nie leży wcale jakiś sezonowy trend, ale trwała zmiana myślenia o garderobie i podejścia do zakupów odzieżowych. To tak jak z dietą – kiedy traktujemy ją jako jednorazowe narzędzie do zgubienia zbędnych kilogramów, to po pierwsze zawsze będzie nam się kojarzyła z czymś nieprzyjemnym, z wyrzeczeniami, a po drugie po osiągnięciu celu wrócimy do starych nawyków i cała praca pójdzie na marne.

Natomiast jeśli zamiast diety będziemy mówić o trwałej zmianie nawyków żywieniowych, skomponowanych w taki sposób, by jeść rzeczy smaczne i syte, ale dobre dla zdrowia, to nawet nie odczujemy, że jesteśmy na diecie, realizując cele „mimochodem”.

 

Porządek i jakość

Jak już zostało wspomniane, slow fashion polega na racjonalnych zakupach, na kompletowaniu garderoby w oparciu o mniejszą ilość rzeczy, ale dobrych jakościowo i uniwersalnych. Do dobrych praktyk zaliczymy tutaj także rozwagę przy wyrzucaniu ubrań (moda wraca!) oraz korzystanie z usług krawcowej, przez co niewielkim kosztem naprawimy lub nieco odmienimy nasze stylizacje.

Dzięki temu w szafie zapanuje ład, my nie ulegniemy konsumpcjonizmowi (co pozytywnie odczuje także nasz portfel), a na dodatek uda nam się wykreować nasz własny styl, w oparciu o ograniczoną ilość tylko naprawdę potrzebnych części garderoby. Mało tego, zużywając mniejszą liczbę ubrań, przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia planety.

Czy to oznacza, że nasze stylizacje będą ubogie? Nic bardziej mylnego! Wystarczy popatrzeć na to, jak wygląda kompletowanie szafy kapsułowej, której założenia są zbieżne ze slow fashion. Mówiąc najprościej, szafa kapsułowa to taka, która zawiera kilka uniwersalnych ubrań „bazowych”, stanowiących idealną podstawę do tworzenia wielu wariantów stylizacyjnych. Dokładamy do nich elementy garderoby w podobnym stylu, których liczba jest ograniczona, natomiast są one dobrane w taki sposób, że ilość ciekawych kreacji wcale nie jest mniejsza, niż wtedy, gdy ubrania wręcz „wylewały się” z naszej szafy przed modową rewolucją.

 

ADAM BARON wpisuje się w trend slow fashion

Jeśli slow fashion to długotrwałe korzystanie z uniwersalnych produktów wysokiej jakości, to ADAM BARON mógłby być wręcz ambasadorem tej idei. Nasze torby, wykonane z najlepszych włoskich skór bydlęcych, służą przez dekady, pokrywając się co najwyżej szlachetną patyną i naturalnymi, dodającymi klasy przetarciami.

Wystarczy wspomnieć chociażby torebki damskie, takie jak te z serii Verity. Znajdziemy tu zarówno duże, pakowne torby, mniejsze aktówki, jak i całkiem małe torebki typu portfel. Większość modeli dostępnych jest w co najmniej trzech kolorach – czarnym, koniakowym i brązowym, niektóre mają również wersję beżową, wiśniową, burgundową, czy navy blue. Z pewnością każda elegancka, chcąca wyrazić siebie i swój styl kobieta znajdzie tu coś dla siebie.

Pamiętajmy bowiem, że dodatki, takie jak właśnie torebka czy biżuteria, również mogą – a nawet powinny – być dobierane w oparciu o ideę slow fashion. Mniej, a lepiej i z pomysłem.