Kaletnik - pasja czy zawód?

Lifestyle

Wolność, niezależność i autentyczność to wartości przyświecające naszej marce od początku jej istnienia. Tworząc ręczną manufakturę kaletniczą, obraliśmy ważny cel, by tworzyć produkty, które będą wyrażać indywidualizm naszych Klientów. Produkty, które pozwolą im żyć autentycznie, zgodnie z wyznawanymi przez siebie zasadami. Prawdziwa skóra, wykorzystywana do produkcji naszych akcesoriów, to niezwykle piękny i szlachetny materiał, a praca z nim wymaga wiele cierpliwości. Każdy dzień spędzony w manufakturze jest więc dla kaletnika lekcją pokory i nowym wyzwaniem. Aby stworzyć unikalny, wyjątkowy i trwały produkt należy kierować się nie tylko rozumem, ale przede wszystkim sercem. Dlatego bycie kaletnikiem to coś więcej niż zawód. To pasja, która pozwala tworzyć skórzane akcesoria...z duszą.

30 kwietnia 2020

7
Kaletnik - pasja czy zawód?

Jak to się zaczęło, czyli o początkach kaletnictwa


Kaletnictwo to rzemiosło, które w dzisiejszych czasach jest sztuką oraz wyrazem poszukiwania prawdziwych wartości w przedmiotach codziennego użytku. Skórzane akcesoria, takie jak torby, paski czy portfele są obiektem pożądania wielu osób i stanowią symbol prestiżu czy luksusu. Na przestrzeni lat, kaletnictwo borykało się z wieloma trudnościami i nie raz było wystawione na ciężką próbę. Rozwijająca się dynamicznie technologia, a wraz z nią masowa produkcja tworzyw skóropodobnych, tańszych niż naturalna, prawdziwa skóra, była wyzwaniem i zagrożeniem dla kaletników stosujących znane im od lat metody.

 

Mimo wszystko, tradycyjne rzemiosło przetrwało aż do dziś, chociaż profesja ta nie jest już tak popularna jak kiedyś. Dawniej, by zajmować się wyrobem i naprawą skórzanych akcesoriów, trzeba było przynależeć do odpowiedniego cechu. W XVIII wieku takie zgrupowania istniały w wielu polskich miastach np. Toruniu, Krakowie, Lublinie czy Gdańsku. Obecnie nie ma takiego wymogu, a każda osoba, posiadająca odpowiednie umiejętności, może założyć swój warsztat. Wraz z pojawieniem się na rynku tańszego zamiennika prawdziwej skóry, czyli tzw. skóry ekologicznej, mogło się wydawać, że kaletnictwo odejdzie w niepamięć. Torebki, paski czy portfele z tego tworzywa zaczęły być produkowane na szeroką skalę, a ich ceny były dostępne dla każdego. Jednak akcesoria z prawdziwej skóry nigdy nie wyszły z mody.

 

Zarówno dzisiaj, jak i kilkanaście lat temu, zainteresowanie unikatowymi produktami jest bardzo duże i wciąż rośnie. Niemal każdy pragnie posiadać w swojej kolekcji skórzaną torebkę lub inny przedmiot z tego szlachetnego materiału, ponieważ prawdziwa skóra jest uważana za dobro luksusowe. Pomimo wielu trudności, akcesoria skórzane wytwarzane przez kaletników tradycyjnymi metodami, wciąż są dostępne na rynku. Wyróżnia je autentyczność emanująca z naturalnej skóry oraz staranność i precyzja, z jaką rzemieślnicy od lat tworzą wyjątkowe produkty. 

 

torebki-adam-baron

 

Dla ludzi ceniących sobie niezależność i świadome życie

Marka ADAM BARON powstała w latach 90-tych XX wieku jako wyraz zamiłowania do wolności, niezależności i indywidualizmu - wartości, o które trzeba było walczyć w czasach komunizmu. Skórzana galanteria miała być wówczas sposobem na wyrażanie swojego niepokornego charakteru oraz poszukiwanie autentyczności i prawdy w zagmatwanym świecie. Adam Baron rozpoczął przygodę z kaletnictwem w 1993 roku i do dziś tworzy z pasją wyjątkowe produkty we własnej kaletniczej manufakturze w Nowym Sączu. Zawsze fascynował go zapach i dotyk świeżo wyprawionej skóry, dlatego zaczął sprowadzać z Włoch naturalne skóry bydlęce najwyższej klasy. Dzięki nim skórzane akcesoria stawały się autentyczne i unikatowe. 

 

Nasza marka tworzy produkty z najwyższą precyzją i dbałością o każdy szczegół, by przez lata towarzyszyły Klientom w życiowej wędrówce, stając się zapisem ich doświadczeń. Pasja, z jaką wykonujemy skórzane akcesoria, sprawia, że stają się one nie tylko wyjątkowo piękne, ale także zyskują duszę i charakter. Trafiając w ręce przyszłych właścicieli, pomagają im pokazać temperament i podkreślić niebanalną osobowość. 

 

Czy każdy może zostać kaletnikiem? 


W dzisiejszych czasach nie trzeba należeć do cechu rzemieślniczego, żeby założyć swój własny warsztat i zająć się produkcją skórzanych akcesoriów. Można by więc powiedzieć, że kaletnikiem może zostać każdy. Czy aby na pewno? Odpowiedź jest prosta. W tym fachu kluczem do stworzenia wyjątkowego produktu jest kierowanie się sercem i pasją, która sprawia, że godzinom spędzonym w warsztacie stale towarzysz zachwyt i ciekawość. Prawdziwa skóra jest najszlachetniejszym ze wszystkich materiałów, jednak wymaga sporo cierpliwości i staranności. Dlatego w tym zawodzie niezwykle ważna jest precyzja, a także ponadprzeciętne zdolności manualne, które pozwolą wydobyć piękno z naturalnych skór.

 

Nasza marka tworzy skórzane akcesoria od ponad 25 lat, wkładając w proces twórczy wiele wysiłku, poświęcenia i przede wszystkim serca. To pasja sprawia, iż ciągle się rozwijamy i tworzymy wyjątkowe produkty. Nietuzinkowe wzornictwo, minimalistyczny design i ponadczasowa elegancja - oto, co wyróżnia skórzane akcesoria naszej marki. Wierzymy, że są one dla naszych Klientów czymś więcej niż tylko przedmiotem codziennego użytku, że pozwolą im doświadczyć autentyczności i będą towarzyszyć w tej najbardziej fascynującej podróży, zwanej życiem.