Kobiety na trudne czasy

Lifestyle

Po raz kolejny doceniona została siła mądrości kobiet. Literacka nagroda Nobla 2020 – czyli roku obfitującego w wiele niepokojących wydarzeń – przyznana Louise Glück, jest potwierdzeniem tego, że kobiety, często lepiej niż mężczyźni, czują kierunek zmian zachodzących w świecie. Co więcej – dzięki tej świadomości mogą im nadać właściwy kierunek!

9 października 2020

7
Kobiety na trudne czasy

Żyjemy w dziwnych czasach. Uhonorowana właśnie literackim Noblem Louise Glück określana jest jako „poetka na trudne czasy”, „poetka ciemnego doświadczania życia i świadomości schyłku przeżywanego na różne sposoby”. Wg komentatorki dr Elizy Kąckiej z Uniwersytetu Warszawskiego, poetka w swojej twórczości doskonale przeczuwa i oddaje kondycję ludzkości znajdującej się obecnie na równi pochyłej. 


Rozumieć kierunek zmian oznacza – pomimo wrażliwej poetyckiej natury – mocne stąpanie po ziemi, niebujanie w obłokach. Umiejętność postawienia prawidłowej diagnozy rzeczywistości oznacza, że możemy przystąpić do zmian! 

Siła kobiecej natury


To właśnie kobiety, coraz częściej sięgające po swoje, wybijające się na pierwszy plan za sprawą osiąganych sukcesów, są motorem zmian współczesnego świata. Dzięki swojej doskonałej intuicji, umiejętności przeniknięcia pod powierzchnię, dzięki wysokim wymaganiom i chęci osiągania więcej, a wreszcie dzięki swojej mądrości, kobiety przeczuwają kierunek zmian i nadają tym zmianom odpowiedni ton. 


Wykształcone, silne i ambitne, żyjące w takiej, a nie innej rzeczywistości, muszą sobie radzić jednocześnie na polu zawodowym, jak i rodzinnym. Taka jest też poezja Louise Glück, często inspirowana wydarzeniami z jej życia osobistego, niepozbawiona jednak szerszego kontekstu i spojrzenia oraz erudycji (autorka w swojej twórczości nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej). Jak widzimy, kobiety mogą wszystko, mają potencjał, by wnieść swoje doświadczenie i mądrość jako realną wartość dla świata, będącą motorem zmian. 

Na własnych zasadach 


Co cieszy podwójnie, tegoroczna nagroda Szwedzkiej Akademii jest pochwałą silnej kobiecej natury. Poezja Noblistki to poezja świadcząca o dużej indywidualności, niekierująca się aktualnymi koniunkturami literackimi, lecz konsekwentnie podążająca własną ścieżką. O tym dokładnie mówimy również my, tworząc kolekcje skórzanych torebek – opowiadamy o życiu na własnych zasadach, według obranych przez nas priorytetów, o odważnej postawie i wartościach, bez oglądania się na przemijające mody, bez schlebiania gustom innych. Nie bez powodu pisaliśmy, że gdyby Maria Skłodowska-Curie żyła, nosiłaby nasze torebki – kolejny, literacki tym razem, Nobel dla silnej, rozumiejącej rzeczywistość lepiej niż mężczyźni kobiety, tylko utwierdził nas w tym przekonaniu.

 

Nasze torebki, tak jak nagrodzona poezja, inspirowane są osobistymi wydarzeniami  i refleksjami, mają swój początek w myśli, słowie, wyznawanych wartościach. Zdradzając tajemnicę, inspiracją do powstania pierwszego modelu torebki była pewna konkretna kobieta oraz szacunek dla jej kobiecych sekretów. 

 

Kobiety są wpływowe!


Cieszymy się z osiągnięć kobiet mocno stojących na nogach, cieszymy się, że ich kompetencje i sukcesy wzajemnie się uzupełniają. Glück pokazuje doznawanie schyłku, uświadamia nam wyzwania, przed jakimi stajemy w świecie, może tym samym wpłynąć na świadomość swoich czytelników oraz opinię publiczną. Natomiast nagrodzone za opracowanie metody edycji genomu badaczki, Emmanuelle Charpentier oraz Jennifer A. Doudna, mogą mieć ogromny wpływ na radzenie sobie przez ludzkość z chorobami genetycznymi.


Louise Glück jest 16. kobietą nagrodzoną literackim Noblem. Dla porównania, do tej pory w tej kategorii nagrodzono aż 101 mężczyzn. Przypomnijmy jednak, że w zeszłym roku nagrodę otrzymała Olga Tokarczuk – czy możemy więc mówić o trendzie do nagradzania intuicji, determinacji, umiejętności i talentu kobiet na równi z mężczyznami? Mamy nadzieję, że tak.