Eco Design w natarciu
Zanim przejdziemy do dobierania konkretnych elementów, wyjaśnijmy, czym jest zyskujący na popularności nurt Eco Design, który również wpisuje się w szeroko pojęty modowy minimalizm. Otóż to nic innego, jak filozofia, wedle której wszelkie przedmioty, a w szczególności meble i ubrania, powinny być tworzone w oparciu o ekologiczne metody produkcji, najlepiej z zastosowaniem materiałów pochodzących z recyklingu lub tych przyjaznych środowisku. Trend ten wywodzi się z czasów niemal tak starych jak sam człowiek. Potrzeba była tutaj matką wynalazku – konieczność wykorzystywania konkretnych przedmiotów więcej niż raz znana jest ludzkości od zarania i ma swoje źródło w oszczędności. Teraz wraca wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i zagościła również w naszych szafach. Dziś bez trudu znajdziemy projektantów, którzy różnym materiałom dają „drugie życie”, chcąc być drugim Frankiem Gehery’m – jednym z ojców Eco Designu.
W naszej manufakturze również dążymy do tego, by zmniejszać wpływ, jaki nasza działalność wywiera na środowisko. To dlatego żadne materiały z naszej produkcji nie są marnowane i wyrzucane. Z tych, które pozostają po uszyciu toreb powstają inne produkty takie jak etui na klucze, breloki czy portfele. Więcej o naszej polityce zrównoważonego rozwoju przeczytasz w artykule „Czy w dzisiejszych czasach tradycyjne kaletnictwo może czemuś służyć?”
Mniej znaczy więcej, czyli początek rewolucji
Jednakże modowy minimalizm to nie tylko minimalizowanie materiałów użytych do produkcji, ale też kupowanie mniejszej ilości rzeczy. Dziś dopuszczalne są tak liczne zestawienia konkretnych kolorów, fasonów i faktur, że mając w szafie dosłownie kilkanaście pozycji, jesteśmy w stanie przez wiele dni tworzyć nieco inny outfit (zwłaszcza, jeśli całość uzupełnimy dodatkami takimi jak torba skórzana męska). A u panów jest to szczególnie wygodne i pożądane.
Od czego zacząć? Każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swoich zasobach garnitur – co do tego nie mamy wątpliwości. Zewsząd słyszy się jednak, że tak naprawdę każda okazja towarzyska wymaga nieco innej stylistyki. Takie myślenie doprowadziłoby nas do tego, że w szafie powstałby sklep z garniturami i marynarkami. Tymczasem na zdecydowaną większość imprez, gdzie należy ubrać się elegancko, wystarczy jeden, ciemny (najlepiej granatowy lub grafitowy – czerń może być zbyt formalna) garnitur plus buty oksfordy albo derby. Warto do tego dołożyć jedną marynarkę o nieco bardziej sportowym zacięciu, kilka koszul z długim rękawem (przy czym w tym zestawie powinna znaleźć się przynajmniej jedna biała i jedna błękitna) oraz dwie pary spodni – jeansów lub chinosów. Uzupełnieniem takiego zestawu mogą być męskie torby skórzane, ale do akcesoriów jeszcze przejdziemy.
Poszerzamy podstawowy asortyment
Wyżej zaprezentowany zestaw to absolutny must-have mężczyzny, który chce wyglądać elegancko, ale z drugiej strony nie musi co dzień meldować się w sztywno formalnym outficie. Jednakże elegancja niejedno ma imię, dlatego warto w swojej minimalistycznej szafie mieć także kilka dodatkowych elementów, które znacznie poszerzą nam pole manewru – również na nieco bardziej luźne spotkania na mieście.
Warto zwrócić się w stronę ponadczasowych swetrów. Cienki pulower lub klasyczny kardigan mógłby stanowić alternatywę dla koszul, a gruby sweter przyda się w zimie. Kolor? Najlepiej dobierać go kontrastowo do spodni i akcesoriów, zwłaszcza gdy znajdą się wśród nich wyroby skórzane. Jeśli chodzi o górną część ciała, można jeszcze dobrać 2-3 koszulki polo na najmniej formalne wyjścia na miasto. Co do spodni, podstawową listę można uzupełnić o materiałowe fasony w kolorze beżu lub musztardowym, które będą pasowały do większości stylizacji. Jeśli mamy jeszcze miejsce na buty, można rozważyć parę zamszowych chukka lub wygodnych sneakersów.
Siła dodatków
Na koniec coś, o czym wielu panów zapomina, a co stanowi prawdziwą wisienkę na torcie naszego wizerunku – mowa oczywiście o akcesoriach i dodatkach. Szczególnie dobrze wypadają tutaj różnego rodzaju wyroby skórzane, które dobrze komponują się nie tylko z klasycznym garniturem, ale też pasują do nieco bardziej casualowego look’u.
Jedną z takich propozycji jest torba skórzana męska z kolekcji Nonconformist. Na uwagę zasługuje tutaj zwłaszcza kolor koniakowy, który doskonale uzupełni niejedną stylizację, również tę casualową – zwłaszcza, że torbę można nosić zarówno w dłoni, jak i na ramieniu.
Jeśli jednak potrzebujemy czegoś klasycznie eleganckiego, warto postawić na teczkę skórzaną. Wykonana z naturalnej skóry bydlęcej, z zapięciem typu klik-klik, przywołuje na myśl najlepsze wzorce. Stylizację spod znaku premium podkreśli szczególnie brązowa teczka skórzana Verity Executive, wyposażona w liczne przegrody i kieszonki. Uwagę zwraca jej minimalistyczny, wręcz ascetyczny charakter, bez dodatkowych zdobień oraz wyjątkowe bezszwowe wykonanie. To wzór autentyczności, potężny oręż w walce z wszechobecnym kiczem.