Postpandemiczna moda męska – czy klasyczna elegancja odchodzi w niepamięć?

Lifestyle

W świecie naszpikowanym nowymi technologiami i cyfrowymi nośnikami, wszystko dzieje się szybciej, niż jeszcze 10-15 lat temu. Żyjemy z dnia na dzień, z chwili na chwilę, informacje obiegają świat w mgnieniu oka, a trendy żyją coraz krócej – czasem jest tak, że kiedy jakiś gadżet albo tiktokerski challenge zaczyna być popularny w jednej grupie docelowej, w innej wchodzi już w fazę schyłkową.

13 stycznia 2022

7
Postpandemiczna moda męska – czy klasyczna elegancja odchodzi w niepamięć?

Nie inaczej jest z trendami modowymi – trwają coraz krócej, a te, które do tej pory były niepodważalne, chwieją się w posadach. Dotyka to między innymi mody męskiej w klasycznym, „garniturowym” wydaniu. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy elegancki garnitur i torba ze skóry to już powoli przeżytek?

 

Pandemia motorem napędowym zmian

Zdanie użyte w tytule tego artykułu jest oczywiście pewnym uproszczeniem tematu, ponieważ trend odchodzenia od bardzo formalnych stylizacji trwa już od jakiegoś czasu, jednak nie ulega wątpliwości, że pandemia – i idąca z nią w parze praca zdalna – znacznie go przyspieszyły. Aby jednak uświadomić sobie skalę zjawiska, należy zagłębić się w grupę docelową marek oferujących koszule, marynarki, garnitury czy klasyczne torby skórzane.

 

Pierwsza grupa to wszyscy mężczyźni, którzy „stroją się” ze względu na jakieś uroczystości, na których – jak często mówią – wypada być w garniturze. Jako że w ciągu ostatnich dwóch lat w naszym kraju organizacja wszelkich przyjęć czy imprez, takich jak wesela, komunie, chrzciny itp. była bardzo utrudniona (lub wręcz niemożliwa), to naturalnie wyhamował popyt na outfit klasycznie elegancki. Problem dla branży był (i zresztą wciąż jeszcze jest) spory, bo organizacja jednej imprezy to często konieczność zakupu garnituru przez kilku lub nawet kilkunastu mężczyzn – są to klienci niejednokrotnie bezpowrotnie utraceni.

 

Dodatkowym czynnikiem demotywującym jest tutaj specyfika produktu, którego raczej nie kupimy w pierwszym lepszym e-sklepie – każdy mężczyzna będzie chciał na żywo dotknąć materiału, przymierzyć, sprawdzić, jaki krój i model pasuje mu najbardziej. Teraz, kiedy tych okazji do zaliczenia jest relatywnie mało, będzie wolał raczej odpuścić takie zakupy.

 

Jednak są i tacy, którzy nie kupują garnituru czy skórzanej torby „od święta”, ale potrzebują ich na co dzień – do pracy. To wszelkiego rodzaju pracownicy korporacji, kadra zarządzająca wysokiego szczebla, czy inni pracownicy na eksponowanych stanowiskach. Dla nich formalny styl jest częścią codzienności, rutyną, która zresztą wylewa się często poza oficjalne, zawodowe ramy, ukazując się też w wystroju domu lub wyglądzie posiadanych przedmiotów i urządzeń. I o ile osoby faktycznie zanurzone w tym trendzie raczej pozostaną lojalne eleganckiej stylistyce, o tyle te ubierające się tak typowo do pracy miały w ostatnim czasie szansę na zakosztowanie nieco luzu.

 

Tutaj również mocno „namieszała” pandemia, a konkretnie jeden jej skutek – praca zdalna, która w pewnym momencie stała się powszechna. Wiele korporacji nawet wtedy, gdy powrót do biura był już bezpieczny, wobec braku obniżenia jakości pracy postanowiła pozostać przy pracy z domu, co wiązało się z dużymi oszczędnościami dla firmy (choćby na wynajmie powierzchni biurowej). A jeśli można pracować z domu, to czy lepiej jest założyć dres i T-shirt, czy wykrochmaloną koszulę? Odpowiedź nasuwa się sama. Zapotrzebowanie na eleganckie elementy ubioru i dodatki (takie jak miejska torba skórzana, tak przydatna w delegacjach) w tej sytuacji znacząco zmalało i jego odbudowa do poziomu sprzed pandemii wydaje się wręcz niemożliwa. Tym bardziej, że nawet jeśli przy spotkaniach online trzeba zachować elegancki sznyt, to zwykle wystarczy sama koszula lub w parze z marynarką.

 

Czy znikną panowie w garniturach?

Przyda się nam jednak trochę lodu na głowę i trzeźwości w ocenie. Wieszczenie śmierci męskiej elegancji w klasycznym wydaniu jest zdecydowanie przedwczesne, o czym zewsząd przekonują eksperci. Owszem, są oni zgodni co do kierunku zmian, jednak jest mało prawdopodobne, by garnitur lub torba ze skóry podzieliły los mamutów. Dlaczego?

 

Jest kilka argumentów. Po pierwsze pandemia kiedyś się skończy albo przynajmniej mocno wyhamuje. Wówczas wiele branż odetchnie, a część panów na nowo zatęskni za dobrze skrojonymi spodniami i marynarką, w których przecież wyglądają bardzo atrakcyjnie – a już z całą pewnością atrakcyjniej, niż w dresach. Jest to o tyle prawdopodobne, że przecież wrócą wówczas te wszystkie przyjęcia, na które w ostatnich miesiącach nie mogliśmy pójść.

 

Po drugie należy pamiętać, że moda kołem się toczy. Jest to już kwestia nieco bardziej złożona i dotycząca dłuższego horyzontu czasowego, ale faktem jest, że rzeczy będące trendy 2-3 dekady temu, najczęściej wracają do łask, jedynie w uwspółcześnionej formie. Więc garnitury czy eleganckie, dobrze dopasowane do nich skórzane torby być może przejdą pewną ewolucję i adaptację do bardziej casualowego stylu, ale z pewnością ich popularność wrócić do nas z całkiem dużą mocą.

 

Klasyczna torba skórzana dopełnieniem wizerunku

Kilkukrotnie w tym artykule zostało już wspomniane, że elegancki styl to nie tylko garnitur, czy skórzane buty, ale też dodatki. A bodaj najbardziej rzucającym się w oczy dodatkiem, który ponadto wcale nie jest tak łatwo dobrać do formalnej stylistyki, jest miejska torba skórzana.

 

Na co dzień mężczyźni zwykle decydują się na poręczne torby na laptopa lub po prostu funkcjonalne i pakowne skórzane torby biznesowe. Te pierwsze mogą mieć różne oblicza – od bardzo minimalistycznych form, takich jak w męskiej kolekcji Verity, aż po nieco bardziej rozbudowane propozycje, gdzie poza samym sprzętem zmieszczą się jeszcze dokumenty i inne drobiazgi. Dobrym przykładem jest tutaj teczka z linii Nonconformist. Natomiast jeśli zależy nam na maksymalnym komforcie, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej elegancji, to warto rozważyć torbę ze skóry Verity Executive z klasycznym zapięciem klik-klak. Posiada specjalną przegrodę na laptopa, ale też pojemną komorę główną i wiele dodatkowych kieszonek.

 

Klasyczna męska elegancja nie zginie tak długo, jak po świecie będą chodzić mężczyźni. Biorąc pod uwagę mnogość powodów, dla których warto założyć coś „odświętnego”, słynne powracanie trendów oraz fakt, że tego typu produkty dobrze adaptują się do współczesnej codzienności, należy stwierdzić, że dobrze skrojone garnitury i wysokiej jakości torby skórzane wcale nie znikną z naszego krajobrazu.