Skóra i len – para doskonała!

Lifestyle

Len jako tkanina powraca letnią porą jak bumerang, w tym roku nabiera jednak szczególnego znaczenia, ponieważ funkcjonalność i wartości, jakie za nim stoją, wpisują się idealnie w filozofię slow life, którą wielu z nas obecnie praktykuje. Tak jak nasza skórzana kolekcja SLOWBAG! Co łączy skórę i len?

19 czerwca 2020

8
Skóra i len – para doskonała!

Naturalny len to tkanina idealna na lato ze względu na swoją misterną, delikatną strukturę oraz przewiewność. Uszyte z niej ubrania są również przyjemnie chłodne w dotyku. Len posiada silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że świetnie odprowadza wilgoć z powierzchni skóry, nie pozostawiając jej śladów na tkaninie. To idealny materiał na letnie koszule, spodnie i marynarki. 


Len jest wytrzymały i trwały. Nawet podczas częstego użytkowania wygląda świetnie, ponieważ dobrze znosi ekspozycję na słońce, nie płowieje pod wpływem jego promieni. Co więcej, len posiada tę niezwykłą właściwość, że wraz z praniem szlachetnieje, a jego włókna stają się jeszcze bardziej wytrzymałe. Podczas prania zmiękczającego, któremu tkanina lniana poddawana jest już często już na etapie produkcji, naturalnie sztywny len staje się delikatny i miękki. Tak jak delikatna i miękka jest bydlęca skóra, z której wykonywane są produkty naszej marki. Poza tym len, tak jak i skóra, ma swoją historię i tradycję. 


Obydwa surowce są ponadczasowe, nigdy nie wychodzą z mody. Dotykając ich, testując ich strukturę, mamy wrażenie obcowania z czymś autentycznym. Dlatego tak świetnie do siebie pasują. Letni look oparty na lnianej koszuli, bluzce czy marynarce w połączeniu ze skórzaną torbą, aktówką czy portfelem z kolekcji SLOWBAG, to hit tego sezonu!

 

Naturalnie len, naturalnie skóra!

Jakie wspólne cechy posiadają te dwa naturalnego pochodzenia ekologiczne surowce, wykorzystywane w branży modowej? Co sprawia, że tak doskonale pasują do filozofii slow life, której zalety wielu z nas odkryło podczas pracy zdalnej spowodowanej epidemią koronawirusa?

 

Podejście do sposobu produkcji

Ze względu na swoje właściwości, len wymaga wyjątkowego  podejścia, opartego na cierpliwości, trosce i szacunku. Tak jak len poddawany jest zabiegom zmiękczającym, tak skóra bydlęca wyprawiana jest cierpliwie i w skupieniu, w pracowniach mistrzów kaletnictwa. Każdy dzień pracy z tymi materiałami jest lekcją pokory i nowym wyzwaniem, którym towarzyszą niezwykła precyzja i staranność. W rezultacie otrzymujemy produkty autentyczne, emanujące naturalną siłą.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 

Użytkowanie i łatwość pielęgnacji

Zarówno skóra, jak i len są łatwe w pielęgnacji. Naturalny len jest odporny na wysoką temperaturę, nawet do 100°C, len barwiony należy prać w temperaturze 30-40°C. Tkanina szybko schnie. Najlepiej prasować ją, gdy jest jeszcze lekko wilgotna. To wszystko, co trzeba robić, by utrzymać swoje ubrania w dobrym stanie. Torby wykonane ze skóry będą wyglądać jak nowe przez długie lata, pod warunkiem że od czasu do czasu poświęcimy chwilę na ich pielęgnację. Polega ona na przetarciu powierzchni skóry za pomocą miękkiej wilgotnej szmatki w celu usunięcia kurzu i brudu oraz zaaplikowania specjalistycznego balsamu do skór, który odżywi i zaimpregnuje skórę. Następnie należy usunąć nadmiar produktu poprzez polerowanie powierzchni miękką szmatką.


Wygląd, dotyk i wyjątkowy charakter

Skóra i len to materiały naturalne i tak też się prezentują, podkreślając charakter i osobowość właściciela. Co więcej, stwarzają możliwości, by osoba, która je nosi, sama ten charakter kształtowała. Len ze swoją delikatną supełkową strukturą i nieznacznymi zagnieceniami podkreśla nasze letnie poczucie komfortu i pewności siebie, jakie daje nam noszenie lnianej odzieży. Od nas zależy, czy rozwiesimy mokrą koszulę po praniu, aby tkanina naturalnie nabrała charakteru czy poddamy ją prasowaniu. Jeśli chodzi o skórę, jest ona materiałem unikatowym o niejednolitej strukturze. Cechują ją naturalne, delikatne nierówności i zadrapania, fałdy i przetarcia. Taka struktura nadaje produktowi unikalny, niepowtarzalny, pełen głębi charakter. 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez MakeLifeEasier (@makelifeeasier_pl)

 


Historia, wartości, ponadczasowość

Len to kompozycja włókien ceniona od ponad ośmiu tysięcy lat, obecnie uważana za stylową i elegancką. Len długo kojarzony był z odzieżą dla niższych klas społecznych, jednak pod koniec XIX w., wraz z modą na aktywny wypoczynek oraz uprawianie sportów takich jak: golf, jazda na rowerze, wioślarstwo, tenis, len znalazł się „na salonach” jako tkanina komfortowa, przewiewna i łatwa w pielęgnacji.

 

Z lnu szyto również chroniące przed kurzem prochowce na automobile, które posiadały tylko osoby o wysokim statusie społecznym. Len i ubrania z niego wykonane stały się więc ekskluzywnym symbolem nowoczesności, promowanym w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym nawet przez żony znanych polityków. Lnianym tkaninom przypisywani wtedy takie wartości jak: egalitaryzm, skromność, prostota i oryginalność. Historia skóry jest jeszcze dłuższa, ponieważ ta towarzyszy człowiekowi od  początków jego istnienia, stanowiąc ochronę przed zimnem oraz ozdobę człowieka, również w postaci torebek, których wygląd zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni wieków.


Zarówno len, jak i skóra są uniwersalne, znane od wieków, sprawdzone i ponadczasowe. To surowce naturalnego pochodzenia, przyjazne skórze, ekologiczne. Są miłe w dotyku i luksusowe, a jest to luksus w rytmie slow life, będący celebracją prostego, autentycznego życia na swoich zasadach.


Jeśli chcesz wyglądać elegancko w wakacyjnym sezonie i jednocześnie czuć się komfortowo, postaw na len i skórzane dodatki!