Życie w stylu slow

Porady

Jeszcze do niedawna z każdej niemal strony próbowano nas przekonać, że jedynym sposobem na samorealizację jest wykorzystywanie wszystkich okazji które daje nam los, czerpiąc z nich pełnymi garściami. Życie według przykazań coachów, czy trenerów osobistych, nawołujących do wykorzystywania doby na sto procent i funkcjonowania na pełnych obrotach, nie dla wszystkich kończy się obiecanym szczęściem. Zwykło się mówić, że stres jest współczesną chorobą cywilizacyjna, podczas gdy tak naprawdę to efekt presji społeczeństwa, które wymusza na nas bycie stale na bieżąco. Praca, media społecznościowe, życie prywatne, czy da się przy tylu zajęciach znaleźć czas dla siebie, chwilę wytchnienia? Na te pytanie stara się odpowiedzieć ruch i filozofia slow life.

17 maja 2018

Autor: Adam Baron

34
Życie w stylu slow

Slow life, czyli słuchaj siebie

Najtrudniej we współczesnym świecie jest odnaleźć siebie. W natłoku obowiązków brakuje nam czasu dla nas samych, chwili prywatności, bycia sam na sam ze swoimi przemyśleniami. Jednak niezależnie od uprawianego zawodu czy stylu życia, takie momenty można znaleźć. Slow life nie musi się wiązać z powolnością, czy nie byciem na bieżąco. Jak to w takim razie robić, kiedy czasu nieustannie brakuje, a deadliny niebezpiecznie się zbliżają? Wyłącz muzykę w drodze do pracy. Jadąc tramwajem bądź autobusem, skup się otaczającej cię rzeczywistości. Zaskoczysz się, jak wiele przemyśleń również dotyczących ciebie może przynieść najzwyklejsza z pozoru obserwacja. Jeśli do pracy docierasz samochodem, wyłącz radio grające w tle, daj sobie chwilę na wewnętrzny dialog. Zdziwisz się, ile możesz się dowiedzieć o sobie. Będąc w pracy nie zamawiaj jedzenia do biura, tylko w miarę możliwości zjedz na mieście. Odkryj nową kuchnię, zaskakujące danie, ale przede wszystkim, choć na chwilę zmień otoczenie. Przed snem daj sobie przynajmniej 5 minut na przemyślenie dnia. Nie skupiaj się przy tym na negatywnych jego aspektach. Nawet najmniejsze pozytywne rzeczy jak nowy utwór ulubionego artysty, czy dobra ocena syna w szkole, to rzeczy, które warto pamiętać i się nimi cieszyć.

 

Slow food — przyjemność z jedzenia

Powiedzenie Jesteś tym co jesz zostało już tyle razy powtórzone, że straciło na znaczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest prawdziwe. Slow food nie oznacza potraw, które długo się przygotowuje i jeszcze wolniej je, a dotyczy świadomych decyzji żywieniowych. Wszyscy musimy coś jeść — jest to jedna z naszych najbardziej podstawowych potrzeb, dlaczego więc nie zacząć dbania o siebie od niej? Omijanie szerokim łukiem fast foodów to nie wszystko. W sklepie warto zwracać uwagę na skład produktów, wybierając te, które nie mają w sobie chemii. Slow food to również czerpanie przyjemności z gotowania — samodzielnie lub z przyjaciółmi.

 

Slow fashion, fair fashion

Moda również może być slow. Nie tylko zwracając większą uwagę na skład ubrań, w których się chodzi, ale również wspierając firmy, które kierują się zasadami fair trade oraz nie wykorzystują swoich pracowników. Dlatego warto inwestować w ubrania, akcesoria czy torebki wykonane z trwalszych materiałów, takich jak skóra. Prędzej się nimi znudzisz, niż ci się zepsują. Slow fashion to również kupowanie rzeczy, które rzeczywiście ci się przydadzą i w których będziesz chodzić. Zwracaj przy tym uwagę na ich praktyczność.

Slow life to filozofia, która pozwoli ci odkryć nie tylko siebie, ale również bardziej pozytywne aspekty życia. W świecie zdominowanym przez pęd i bezustanną pogoń za sukcesem coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na swoje potrzeby, starając się je pielęgnować. Nie musi to wcale oznaczać rezygnowania z kariery i wyjazdu w Bieszczady w poszukiwaniu siebie. Balans możesz znaleźć nawet przy zawrotnym tempie życia.