4 cechy, po których rozpoznasz prawdziwą skórę

Porady

Na rynku torebek i akcesoriów coraz rzadziej możemy znaleźć wyroby z prawdziwej skóry. Większość oferowanych produktów, często pomimo wysokiej ceny została wykonana z materiału skóropodobnego, popularnie nazywanego skórą ekologiczną lub po prostu eko-skórą. Dotyczy to także znanych marek, powszechnie uznawanych za klasę „premium”. Jest to spowodowane wysokimi kosztami skóry naturalnej i jej obróbki, a także obecnym eko-trendem. Jednak czy materiał tekstylny pokryty plastikiem można określić mianem „eko”?

10 grudnia 2019

Autor: Adam Baron

22
4 cechy, po których rozpoznasz prawdziwą skórę

Z pewnością nie. Skóra ekologiczna rozkłada się kilkaset lat, podczas gdy naturalna zaledwie kilka, ponadto jest dużo bardziej wytrzymała, więc torebki z prawdziwej skóry będziemy nosić o wiele dłużej niż ich skóropodobne zamienniki. Dla niektórych ważna jest jednak kwestia pochodzenia zwierzęcego. Tutaj sprawa jest nieco inna niż w przypadku produkcji futer. Skóry wykorzystywane do produkcji obuwia czy torebek to w większości produkty uboczne przemysłu spożywczego. Warto więc zdecydować się na akcesoria wykonane z naturalnych surowców. Przydatne może okazać się kilka wskazówek, które wzbogacą Twoją wiedzę i pomogą w odróżnieniu prawdziwej skóry od innych materiałów.

Po pierwsze zapach

Jest to najprostszy sposób, ponieważ skóra naturalna posiada charakterystyczną woń, której nie odnajdziemy w przypadku sztucznych materiałów. Nie zawsze jest ona na tyle intensywna, aby bez problemu rozpoznać materiał, wtedy możemy spojrzeć na punkt drugi, czyli fakturę. 

Unikalność i niepowtarzalność

Tekstura prawdziwej skóry nie jest idealna, na jej powierzchni widoczne są liczne pory oraz marszczenia, które nie są rozłożone jednolicie - jak w przypadku imitacji skóry. Dodatkowo jest ciepła i przyjemna w dotyku, ale nieco twardsza i grubsza od tej syntetycznej. Wraz z biegiem czasu zmienia się jej wygląd, jednak w odróżnieniu od innych materiałów, nie niszczy się - tylko starzeje, nabierając szlachetnej patyny. Jest to ogromna zaleta, dzięki której skórzane produkty możemy użytkować przez wiele lat.

 

 

Zwolennicy eksperymentów mogą sprawdzić reakcję materiału na wodę. Prawdziwa skóra wchłonie ciecz, natomiast w przypadku eko-skóry kropla pozostanie na jej powierzchni. 

Ostatni wyznacznik to oznaczenie, może wystąpić zarówno w formie napisu: „real leather”, „genuine leather” lub „100% leather”, jak i w postaci kawałka skóry w kształcie charakterystycznego symbolu, który producenci często załączają do swoich produktów. 

 

manufaktura-adam-baron-min

 

Nie zapominajmy jednak, że aby skóra naturalna pozostała w dobrej kondycji na długo, wymaga specjalnej pielęgnacji, która będzie chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Na ten temat można poczytać w  artykule: https://adam-baron.pl/porady/jak-pielegnowac-skorzana-torbe .