5 porad, jak spakować się w podróż

Porady

Wyjeżdżasz na weekend, ważne szkolenie służbowe czy wieczór kawalerski organizowany przez znajomych w innym mieście? W takim razie powinieneś jak najlepiej przygotować się do podróży. Jeżeli chcesz sprawnie zorganizować swój ekwipunek, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym pakowanie stanie się prostsze.

30 kwietnia 2019

Autor: Adam Baron

13
5 porad, jak spakować się w podróż

Zacznij od listy kontrolnej

Dzięki niej będziesz mógł skontrolować, czy na pewno niczego nie zapomniałeś spakować. Włączając na listę kontrolną konkretne rzeczy, zabierzesz ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty, a przy okazji unikniesz brania ze sobą zbędnych akcesoriów.

Dobierz odpowiednią torbę podróżną

W zależności od tego, jak podróżujesz, jaki jest Twój środek transportu i czy zamierzasz przemierzać odległości z ekwipunkiem na plecach, czy też nie, musisz pomyśleć o doborze odpowiedniej formy pakowania. Duże walizki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie masz do dyspozycji wygodny transport, zabierasz ze sobą sporo rzeczy, masz zamiar przebywać dłużej lub transportujesz coś o szczególnej podatności na uszkodzenia. Plecaki są odpowiedzią na potrzeby tych turystów, którzy oczekują większej swobody, możliwości szybkich przesiadek i przemierzania dużych odległości na własnych nogach. Skórzane torby podróżne zaś łączą te dwie funkcjonalności, dzięki czemu nie musisz ograniczać się z liczbą zabieranych rzeczy ani też martwić się o to, że ciążący bagaż utrudni Ci wyjście z pociągu.

Mniej znaczy więcej

Pomimo tego, że lubisz korzystać z własnych, wygodnych przedmiotów, zastanów się, czy możesz się bez nich obyć. Wśród bogatych ofert wielu producentów możesz znaleźć miniaturowe odpowiedniki różnych akcesoriów, nie tylko kosmetyków do higieny i pielęgnacji, ale również niewielkich ręczników szybkoschnących, wykonanych z mikrofibry czy składanych suszarek podróżnych. Jeszcze przed wyruszeniem w podróż zorientuj się, z jakich udogodnień możesz skorzystać w miejscu swojego noclegu. Wiele hoteli ma w standardzie wyposażenia zarówno ręczniki, kosmetyki, jak również suszarki do włosów i żelazka. Dlatego rozważnie i mądrze dobieraj produkty, które zamierzasz zabrać ze sobą w dalszą drogę. Nadbagaż może okazać się problemem nie tylko podczas podróży samolotem, ale także wtedy, gdy będziesz musiał cały ten ciężar dźwigać w plecaku.

Zadbaj o dobre zagospodarowanie przestrzeni

Każda, nawet najlepsza torba podróżna, ma swoje limity, jeśli chodzi o pojemność. Zaskakujące jest to, jak wiele przestrzeni można uzyskać w sytuacji, gdy będziesz potrafił odpowiednio poskładać swoje rzeczy. Zacznij od największych i najcięższych, wykładając nimi dokładnie ściany i dno torby. Następnie wolną przestrzeń uzupełnij mniejszymi przedmiotami. Postaraj się rolować miękkie tkaniny, takie jak śpiwór, ręcznik czy odzież, po to, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca oraz uniknąć ich nadmiernego wygniecenia. Zwijanie kilku mniejszych przedmiotów w jeden większy rulon także pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Przedmioty, które są puste w środku, takie jak kubek, mogą zostać zapełnione mniejszymi przedmiotami, dzięki czemu nie będą swobodnie przemieszczać się wewnątrz torby.

Korzystaj z organizerów

Organizery są na tyle praktycznymi elementami, że ułatwiają posortowanie przedmiotów względem konkretnego zapotrzebowania na nie. Rozwiązanie to zapobiega chaotycznemu i niekontrolowanemu przemieszczaniu się przedmiotów wewnątrz torby, a także pozwala na szybki dostęp do akcesoriów danego typu. Ponadto organizery stanowią dodatkowe zabezpieczenie, ograniczając kontakt przedmiotów ze sobą (na przykład kosmetyków i ubrań), dzięki czemu niwelują ryzyko zabrudzeń.