Dlaczego warto wybrać skórzaną torbę?

Porady

Torby skórzane towarzyszą człowiekowi od tysiącleci - od niechlujnie zszytych, niewyprawionych skór zwierzęcych służących człowiekowi pierwotnemu, poprzez torebki kupców, będące prototypem współczesnych listonoszek, po współczesne torby skórzane, których historia sięga wydarzeń rewolucji francuskiej. Moda ruszyła jednak naprzód, a tempo życia, jakie narzuca nam społeczeństwo, skłania jednoznacznie do kierowania się wygodą i funkcjonalnością. Co więc przemawia za wyborem klasycznej, wytworzonej tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi torby skórzanej w świecie nowoczesnych technologii i tkanin hydrofobowych? Okazuje się, że zaskakująco wiele.

2 listopada 2018

Autor: Adam Baron

43
Dlaczego warto wybrać skórzaną torbę?

Materiał ma znaczenie

Skóry włoskie wykorzystywane do produkcji światowej klasy toreb nie są zwyczajnym materiałem. Różnicę pomiędzy wysokiej jakości torbą skórzaną, a rozwiązaniami alternatywnymi można przedstawić, za Edwardem Radzinskim, słowami “i w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu”. To pozornie kolokwialne wyrażenie doskonale ilustruje znaczenie materiałów w procesie twórczym. Mistrzowie sztuki kaletniczej poświęcili lata, by zrozumieć skóry, z którymi pracują każdego dnia. Dzięki ich kunsztowi, galanteria skórzana prezentowana może być z uzasadnioną dumą. Nie jest to jednak wartość nadana sztucznie - torby wykonane z najwyższej jakości skór cechują się mierzalną funkcjonalnością. Prawdziwe skóry pozwalają na stworzenie teczek, aktówek oraz torebek, które spełnią swoje zadanie przez długie lata, a nawet dekady, nabierając w tym czasie wartości i charakteru. Wyprawianych tradycyjnymi metodami skór włoskich nie stosuje się do produkcji masowej. Jest to materiał zbyt wartościowy i trudny w obróbce, by mogła podołać mu maszyna. Każdy wyrób ze skóry włoskiej wysokiej klasy - od pasków, przez półprodukty introligatorskie i meblarskie, po odzież i torby - przechodzi przez długi proces, swoistą podróż, w trakcie której nabywa wyjątkowych cech, które określamy jako charakter.

 

Skóry, które wykorzystujemy w manufakturze ADAM BARON, pochodzą z garbarni Artigiano del Cuoio. Surowy materiał przebywa drogę z Europy Północnej do środkowych Włoszech, a konkretniej Ponte a Egola - słonecznego miasteczka położonego w regionie Toskanii, Prowincja Piza. Tam skóra poddawana jest procesowi wyprawiania podpartego niemal stuletnią tradycją. Materiały pochodzenia roślinnego wykorzystywane do obróbki skóry pozostały niezmienne, dzięki czemu skóra nabiera wyjątkowej, historycznej wręcz, jakości. Prace wykończeniowe w garbarni przeprowadzane są ręcznie, przez garbarzy z wieloletnim doświadczeniem, nierzadko członków rodzin o długiej tradycji w zawodzie. Skóry włoskiego pochodzenia wysokiej klasy są najszlachetniejszym z materiałów kaletniczych. W rękach sprawnego rzemieślnika, który wydobędzie z nich piękno podróży i kunszt tradycyjnych metod wytwórczych, przekształcone zostają w coś znacznie większego niż “po prostu torba”.

 

Torba Adam Baron z prawdziwej skóry

Torba skórzana jest narzędziem pracy

Z perspektywy laika, torba jest jedynie narzędziem pozwalającym na przenoszenie niezbędnych akcesoriów z punktu A do punktu B. Takie zadanie spełnić może jednak nawet reklamówka, która, choć może pełnić swego rodzaju funkcję reprezentatywną - przyniesie raczej skutek odwrotny do pożądanego. Niezaprzeczalnym atutem torby skórzanej, jest jej nienaganna, ponadczasowa prezencja. Odpowiednia dobrana do stylizacji i pozostałych akcesoriów, torba ze skóry włoskiej potrafi wzbudzić szacunek a nawet respekt. Nie chodzi jednak o metkę. Choć konsumpcjonistyczny kierunek, jaki obrał świat, dyktuje ocenianie ludzi na podstawie wyglądu, należy takie preferencje traktować dwojako. Ubrania, galanteria, a nawet gadżety marek uznanych powszechnie za popularne mogą świadczyć co prawda o dobrym, niekiedy nawet indywidualistycznym, guście, istnieją sytuacje, w których “świecenie” marką uznawane jest bezwzględnie za faux pas. Gdyby jednak z ulicy przenieść się do sali konferencyjnej, etykieta odradza dobierania stylizacji z wyraźnie widocznym logotypem. Ten niepisany proceder uwarunkowany jest prostą zasadą - dobra jakość broni się sama. W przypadku torby skórzanej, akceptowalnym będzie subtelne wytłoczenie, pokrywające jedynie niewielką część widocznego materiału. Duże, wyraziste logo może jednak ukazać się po poznaniu torby “od podszewki”, choć i tutaj nie warto ryzykować. Wartą uwagi jest również kwestia trwałości. Nawet sprowadzając torbę do roli narzędzia, warto postawić na rozwiązanie, które nie zakończy żywotu po jednym sezonie. Dzięki tradycyjnym metodom wytwórczym i odpowiedniej konserwacji, torby z naturalnej włoskiej skóry doskonale znoszą zmiany atmosferyczne. Cechują się też znacznie wyższą odpornością na rozdarcie niż torby tekstylne oraz wyprodukowane z tworzyw sztucznych (w tym również tak zwanej „ekoskóry”, czyli imitujących skórę naturalną sztucznych materiałów poliamidowych, poliestrowych lub poliuretanowych). Popularnym jest określenie toreb skórzanych jako “dojrzewających”, ponieważ, w przeciwieństwie do ich roślinnych lub sztucznych zamienników, nie starzeją się, ani nie odkształcają.

 

Wraz z użytkowaniem, wyroby ze skóry nabierają charakterystycznej patyny, która powszechnie uważana jest za wartość dodaną. Torba skórzana nie ulegnie ani pogodzie, ani nieubłaganemu upływowi czasu. Natomiast ewentualne rozdarcia lub przerwanie ciągłości szwu, o ile w ogóle takowe wystąpią, nie powinny stanowić wyzwania dla doświadczonego kaletnika lub, w czasie trwania okresu gwarancyjnego, producenta.

Skórzana torba to inwestycja na lata

Ponadczasowy charakter akcesoriów skórzanych jest tylko jednym z czynników wpływających na wartość toreb wykonanych z naturalnej skóry. Ten niezastąpiony dodatek do stylizacji biznesowych i casualowych, traktowany na pierwszy rzut oka jako “wydatek konieczny”, jest w rzeczy samej inwestycją. Torba skórzana dobrej marki, do użycia której wykorzystano wysokiej klasy materiały, potrafi mile zaskoczyć, gdy po latach użytkowania zostanie poddana wycenie. Inwestycyjny charakter toreb ze skóry związany jest również z trwałością samego materiału oraz wspomnianą na samym początku akapitu ponadczasowością. W przypadku fasonów uniwersalnych - teczek, toreb na ramię, kopertówek, a nawet toreb podróżnych - styl nie ma najmniejszych szans się przedawnić.

 

Koszt toreb skórzanych uzasadniony jest także ich długowiecznością w sensie materialnym. Konserwacja skóry może ograniczać się do dwóch zabiegów natłuszczania w ciągu roku, a sama torba bez problemu wytrzyma kilka lat, a w przypadku wysokiej jakości skóry, nawet dekad. Zakładając, że zakup teczki skórzanej obciąży budżet na kwotę 5 tys. złotych, a sama teczka wykorzystywana będzie wyłącznie do przenoszenia koniecznych akcesoriów do oraz z biura (5 dni w tygodniu - około 260 dni w roku), wystarczyłoby każdego dnia roboczego odłożyć nieco ponad 19 złotych, aby inwestycja zwróciła się po roku. Biorąc pod uwagę długowieczność galanterii skórzanej, po dziesięciu latach użytkowania byłby to koszt dzienny (uwzględniając jedynie dni robocze) rzędu niecałych 2 złotych. Warto również zauważyć, że taka cena nie jest wcale nierealistyczna dla niektórych markowych torebek wykonanych z tworzyw sztucznych i materiałów roślinnych, które zestarzeją się już po jednym sezonie albo co najwyżej po około dwóch latach codziennego użytkowania, o dezaktualizacji trendów nie wspominając. Należy natomiast wspomnieć o tym, że po dziesięciu latach spędzonych z teczką skórzaną, materiał pokryje się piękną patyną, a samą teczkę można będzie odsprzedać za kwotę zbliżoną do kosztu zakupu.

Dodatek na każdą okazję - torby ze skóry

Powszechność toreb skórzanych na przestrzeni dziejów i nabyty w okresie średniowiecza status akcesorium luksusowego, przeznaczonego dla osób wysoko postawionych, sprawiły, że dodatki skórzane kojarzone są powszechnie z klasą i dobrym gustem. Skórzane buty, paski i torby ceni się między innymi za ich elegancki, klasyczny wygląd. Elegancja nie musi jednak kojarzyć się z wysokim stopniem formalności. Elementy garderoby i galanteria ze skóry naturalnej to także doskonałe uzupełnienie stylizacji casualowych - zaczynając od pasków, a na torbach kończąc. Bez trudu można uzupełnić z ich pomocą kreację na niemal każdą okazję (wyjątek stanowi strój sportowy). Obecnie, trudno wyobrazić sobie pracownika biurowego należącego co najmniej do kadry menadżerskiej lub pełniącego funkcję reprezentatywną, który na spotkaniu z klientem wyjmuje komputer służbowy z teczki materiałowej lub taniego materiałowego plecaka. Z jednej strony, jest to kwestia obyczaju, z drugiej natomiast - noszenie torby skórzanej jest pewną formą nonkonformizmu. Jak bardzo stwierdzenie takie nie przypominałoby oksymoronu, trudno mu zaprzeczyć. Noszenie torby skórzanej jest symbolem wartości zapomnianych przez kulturę masową. Teczka, torba na ramię czy listonoszka nie są jednak jedynymi słusznymi fasonami toreb skórzanych. W przypadku zarówno krótszych, jak i dłuższych wyjazdów, torba weekendowa ze skóry nie tylko może, ale wręcz powinna zastąpić torbę sportową. To stylowe rozwiązanie nadaje wdzięku i klasy każdej podróży. Warto wspomnieć również o tym, że męska skórzana torba podróżna, oprócz niezbędnego bagażu, nieść będzie wspomnienia. Jeśli ludzkie życie jest wędrówką, czemu nie nadać mu unikatowego charakteru? Podobnie użytecznym dodatkiem, który powinien zagościć zarówno w garderobie męskiej, jak i damskiej, okaże się plecak skórzany. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać inaczej, plecak jest swego rodzaju torbą. Styliści odradzają co prawda noszenie plecaków przez dorosłych mężczyzn, ale nie należy kierować się tak szeroko ujętym zakazem, nie znając zależności modowych leżących u jego podstaw. Dlaczego plecaki darzy się w świecie mody taką antypatią? To proste - kojarzone są z brakiem dojrzałości i profesjonalizmu, a także, co wielu stylistów przyprawia o palpitacje, pozostawiają zagniecenia na marynarce. Jednymi z nielicznych miejsc, gdzie plecak jest akceptowalnym rodzajem torby, są placówki oświaty oraz kluby fitness.

 

Czy oznacza to, że plecaka nie należy nosić na co dzień? Absolutnie nie! Choć nie znajdą zastosowania w środowisku biznesowym, plecaki skórzane są wygodną i pojemną alternatywą dla “klasycznych” toreb dla stylizacji casualowych. Świetnie sprawdzają się w tak zwane “luźniejsze dni”, kiedy garnitur zmienia się w t-shirt i jeansy. Nie jest to jednak ekskluzywna sytuacja, w której plecak ze skóry naturalnej prezentuje się dobrze - równie dobrze sprawdzi się kreacja łącząca plecak skórzany z typowym strojem w stylu smart casual, czyli koszulą, spodniami typu chino oraz butami z szerokiego zakresu - od tenisówek, po sztyblety skórzane. Dla każdej okazji znajdzie się torba skórzana, która uświetni ją swoim niepowtarzalnym stylem i charakterem. Czy odpowiednia do sytuacji będzie teczka, torba na ramię, a może plecak? Cóż… odpowiedź na to pytanie zazwyczaj odróżnia konesera od laika.

Hołd oddany rzemiosłu

Odsuwając na bok utylitaryzm, torby skórzane to po prostu kawałek historii. Towarzyszyły człowiekowi od tysiącleci, a niegdysiejsza konieczność zmieniła się wraz z upływem czasu w chęć posiadania. W końcu za każdą torebką z prawdziwej skóry kryje się historia - historia ludzi, którzy latami szlifowali swoje umiejętności, by dostarczyć najwyższej jakości galanterię skórzaną. Hodowców oraz garbarzy z pasją i tradycjami, rzemieślników, a także mistrzów sztuki kaletniczej, która w obecnych czasach zdaje się popadać w zapomnienie. O ile jednak samo rzemiosło traci na popularności, owoce pracy rzemieślników cieszą się rosnącym od stuleci poważaniem. Wydawać by się mogło, że torebka danej marki jest towarem pożądanym ze względu na “metkę”. Prawda jest jednak taka, że torby skórzane, jako niezbędne narzędzia, towarzyszą człowiekowi w najważniejszych momentach życia. Jak by nie spojrzeć, przywiązujemy ogromną wagę do tych chwil i wszystkiego, co je otacza - z podróży przywozimy pamiątki, kolekcjonujemy albumy zdjęciowe, a w niejednej garderobie wisi suknia ślubna sprzed lat. 

 

Skórzana torba bez problemu przetrwa dekadę, nierzadko zachowując swój pierwotny wygląd. Nowa praca, rozmowa o podwyżkę, spotkanie z klientem… dokumenty, które znacząco wpłynęły na karierę, często przenosi się w takiej właśnie torbie. A damskie torby skórzane? Torebka noszona na pierwszym wspólnym wyjściu z przyszłym mężem zawsze będzie budzić ciepłe wspomnienia - czemu więc nie postawić na torebkę ze skóry, która jeszcze przez długie lata będzie mogła je gromadzić? Może się to wydawać przesadzone, ale członkowie zarządu największych korporacji często zachowują długopisy lub pióra, których użyli do podpisania najważniejszych umów w dziejach biznesu. O ile nie można odmówić uroku kosztującym kilkanaście groszy BICom, czy nie lepiej będzie przygotować się na okazję i nosić przy sobie Parkera 51? Koniec końców, wybrane modele długopisów BIC wyglądają równie elegancko, jak kultowe pióra czy długopisy Parker, a obie firmy funkcjonują na rynku od wielu lat (odpowiednio od 1945 oraz 1888). Przedstawiona sytuacja jest analogiczna do wyboru torby na co dzień. Podobnie jak w przypadku projektantów galanterii, producenci artykułów biurowych stają przed wyborem - produkować czy tworzyć? Torby skórzane to sposób na oddanie hołdu rzemiosłu, celebrację podróży, pracy i mistrzostwa. Niejednokrotnie łapiemy się na tym, że patrzymy na nie, stojące przy biurku lub wiszące u boku, po czym uśmiechamy się, myśląc o procesie twórczym i historii, którą tworzymy. Czy to się może wydawać błahe? Zdecydowanie tak. Ale to właśnie te małe rzeczy pozwalają na czerpanie radości z życia. 

  szycie skórzanej torby

Torba skórzana to odrobina luksusu

Choć osoby postrzegające torby skórzane stricte inwestycyjnie mogą twierdzić inaczej, torba ze skóry jest dobrem luksusowym. To społecznie przyjęta prawda, której nie sposób podważyć. Skóra pozostaje najpiękniejszym i najbardziej szlachetnym z materiałów ze względu na swój wygląd, trwałość, złożony proces wytwórczy i trudność w kształtowaniu. Praca ze skórą przynosi wiele satysfakcji, a posiadanie torby skórzanej to swego rodzaju symbol. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup torby z naturalnej skóry, jest to raczej przemyślany i zaplanowany zakup, który wymaga stuprocentowej pewności i zaangażowania. Zakup takiej torby jest formą wynagrodzenia za własną pracę w ostatnim czasie, jak urlop, który zostaje w pamięci na lata. Zasadnicza różnica jest taka, że torba, w przeciwieństwie do urlopu, spełni niezwykle ważną funkcję, niezależnie od okazji i pory roku. Ten praktyczny i stylowy dodatek skutecznie przyciągnie wprawne oko, stanie się tematem konwersacji, a po latach, gdy skórę pokryje piękna patyna - wspaniałą pamiątką i świadectwem szeroko pojętej jakości. 

Bagaż życiowy w torbie skórzanej

O zaletach toreb skórzanych, ich immanentnej oraz materialnej wartości, można rozwodzić się godzinami, a temat i tak nie zostanie wyczerpany. Z tego powodu torby ADAM BARON tworzymy z precyzją i kunsztem, które bronią się same. Ich niepowtarzalny charakter nie zostaje dołączony wraz z metką, należy go wypracować. Pytanie o zakup torby skórzanej nie jest więc kwestią „dlaczego”, a „kiedy”. Ale o tym przy innej okazji.

Chcesz wiedzieć jak tworzone są torby ADAM BARON? Zobacz film.