Jak odkryć swój unikalny styl ubierania? Przegląd najpopularniejszych stylów

Porady

Jeśli jesteś na stronach naszego magazynu modowego The art of life, zapewne dbasz o swój wizerunek, bliska jest ci klasyczna elegancja i zwracasz uwagę na jakość kupowanych produktów. Czy twój wizerunek jest jednak zawsze spójny? Czy możesz powiedzieć, że masz własny styl, którego się trzymasz?

27 września 2024

Autor: Adam Baron

2
Jak odkryć swój unikalny styl ubierania? Przegląd najpopularniejszych stylów

Nawet najbardziej eleganckie kobiety w codziennym pośpiechu popełniają błędy modowe, które mogą stanowić rysę na ich wizerunku. O ile w życiu prywatnym ma to mniejsze znaczenie, o tyle w środowisku biznesowym chwila słabości, brak staranności w kwestii wyglądu lub po prostu brak komfortu osobistego mogą mieć wpływ na atmosferę spotkania, a często tym samym finalne powodzenie przedsięwzięcia. Sposób ubierania się ma wpływ na to, jak postrzegają nas partnerzy, kontrahenci, pracodawcy, jednym słowem ma wpływ na nasze życie zawodowe. Wpadki modowe są najczęściej wynikiem nieprzemyślanego lub pochopnego doboru poszczególnych elementów garderoby. Jak tego uniknąć? Jak znaleźć swój styl ubioru?

Własny styl pozwala zaoszczędzić dużo czasu

Codzienne poranne stanie przed lustrem i zastanawianie się, co na siebie włożyć, zajmuje ci stanowczo za dużo czasu? Może w twojej szafie znajduje się zbyt wiele ubrań, w których nie czujesz się do końca komfortowo i tym samym nie pomagają ci w kreowaniu pożądanego wizerunku? Może cenisz klasykę, lecz nie potrafisz oprzeć się pokusie kupowania tego, co jest aktualnie w modzie, a niekoniecznie do ciebie pasuje? Chcesz wyglądać jak z okładek modowych magazynów, jednak nawet gdy próbujesz, nie możesz zbliżyć się do ideału? A może wcale nie chcesz wyglądać idealnie, tylko, zachowując klasyczny wygląd, chciałabyś się wyróżniać z tłumu? Jak odkryć swój styl? 

 

Przeczytaj poradnik po stylach i dowiedz się, jak znaleźć swój własny styl. 

Jak odkryć swój styl? 

Nikt nie urodził się ikoną stylu. Własny styl ubierania się kształtuje się przez lata i jest wypadkową tego, co do danej osoby faktycznie pasuje i w czym czuje się komfortowo, z jej osobistą historią modowych błędów i wpadek. 

 

Jak znaleźć swój styl ubierania? Aby odkryć i wyrobić sobie własny styl, trzeba na bieżąco analizować i wyciągać wnioski. Aby praktykować i świadomie celebrować swój styl, trzeba co jakiś czas robić przegląd swojej szafy i poświęcić chwilę czasu na skomponowanie setów z ubrań i dodatków, które zawsze do siebie świetnie pasują. Ta inwestycja czasowa szybko się zwróci – każdego ranka, wybierając przemyślany wcześniej set, mamy pewność, że zawsze będziemy wyglądały dobrze i czuły się komfortowo.

Jaki styl do ciebie pasuje, czyli w poszukiwaniu własnego stylu

Obserwuj, zestawiaj i analizuj. Zrób przegląd celebrytek, ikon mody, osób, które imponują ci stylem i klasą, przyjrzyj się im bliżej. Zastanów się, czy jest coś wspólnego, spójnego w reprezentowanym przez nie sposobie ubierania się.


Zadaj sobie kilka pytań: 

  • Jaki wygląda twój standardowy dzień? 
  • Czy do pracy jeździsz samochodem, czy komunikacją miejską? 
  • Czy w biurze obowiązuje dress code? 
  • Czy często podróżujesz? 
  • Czy robiłaś analizę kolorystyczną, znasz swój typ urody i wiesz, które barwy najlepiej ją eksponują? Jakie tkaniny lubisz? 
  • Czy masz ulubione fasony spodni, sukienek, spódnic? 
  • Czy twoje ulubione fasony pasują do typu twojej sylwetki? 

 

Zanim wybierzesz się na zakupy w poszukiwaniu własnego stylu, zrób przegląd własnej szafy. Przypomnij sobie, kiedy i dlaczego kupiłaś poszczególne elementy garderoby, buty, torebki, dodatki. Zastanów się, które z nich kupiłabyś na obecnym etapie swojego życia, a które przestały do ciebie pasować albo nie masz okazji ich na siebie włożyć. Pomyśl, czy chcesz, by te okazje wróciły, czy to już zamknięty etap w twoim życiu i nie będziesz już więcej potrzebowała tych ubrań. Czy kolory bluzek i swetrów pasują do twojego typu urody, czy sukienki, spodnie i spódnice ładnie podkreślają lub tuszują niedoskonałości sylwetki? Poukładaj, posegreguj ubrania, niepotrzebne oddaj. Przy okazji tych czynności, może się okazać, że znajdziesz w szafie sztuki, które nadadzą kierunek twoim poszukiwaniom i wyznaczą twój nowy styl. Zanim jednak przystąpisz do zakupów, poznaj style ubioru w ramach klasycznego looku oraz ideę szafy kapsułowej


Klasyka, elegancja i luksus to kierunki, na które chcesz postawić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są style ubierania się w ramach szeroko pojętej klasyki. Po zapoznaniu się z nimi będziesz bliżej wiedzy, jaki styl do Ciebie pasuje.

Mniej znaczy więcej, czyli styl minimalistyczny

„Prostota jest szczytem wyrafinowania” – to słowa Leonarda Da Vinci. Wybierz cztery wysokiej jakości bluzki zamiast dziesięciu bluzek z odzieżowych sieciówek, trzy spódnice zamiast siedmiu, cztery pary butów zamiast dziesięciu, dwie skórzane torebki i torbę na laptopa zamiast wielu torebek z tworzyw sztucznych. 


Wysokiej jakości ubrania będą służyły nam dłużej, tak jak torby skórzane ADAM BARON służą przez długie lata. Nie stracą fasonu, koloru, zawsze będą wyglądały szlachetnie. Żadne chwilowe mody nie spowodują, że się zdezaktualizują. Stawiając na mniejszą liczbę ubrań dobrej jakości, nie tylko ułatwiasz sobie komponowanie outfitów, ale też dbasz o środowisko naturalne. Posiadając wysokiej jakości produkty, nie będziesz musiała wymieniać ich każdego sezonu, a tym samym nie będziesz przyczyniała się do powstawania niepotrzebnego śladu węglowego, jaki pozostawia za sobą branża fashion - zarówno w postaci odpadów z wyrzucanych ubrań, które w postaci mikroplastiku przedostają się do naszych organizmów, jak i w wyniku procesów produkcyjnych i logistycznych przy ciągle rosnącej ilości obsługiwanych przesyłek ze sklepów online. 


Minimalistyczny styl, to nie tylko styl w modzie, to styl bycia. Odrzucenie bezmyślnego konsumpcjonizmu na rzecz świadomego życia i świadomych zakupów. Świadomość tego, że przedmioty materialne, zamiast nam służyć, ograniczają nas. Przez nie tracimy nasz cenny czas, pieniądze, które moglibyśmy poświęcić na rozwój i prawdziwy relaks. Życie w duchu minimalizmu to nie żadna asceza, tylko odczuwanie go w pełni, czerpanie radości i przyjemności z każdej chwili obcowania z najdoskonalszymi rzeczami.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Josefine Haaning Jensen (@josefinehj)

 

Jakie eleganckie style w modzie ocierają się o ideę minimalizmu? Te, które reprezentują ubrania o  prostym kroju, raczej w jednolitych stonowanych kolorach, które można zestawiać ze sobą na zasadzie kontrastu. Bluzki i koszule, marynarki i żakiety, trencze, ołówkowe lub rozkloszowane spódnice, dopasowane, lecz nie obcisłe sukienki, eleganckie spodnie, trencze, skórzane torebki i dodatki takie jak skórzane paski, subtelne perfumy i subtelna biżuteria. Wszystko wysokiej jakości, uniwersalne i ponadczasowe, odporne na przemijające trendy..

Styl ubierania, który sprawdzi się niemal u każdego, czyli styl klasyczny

Klasyczny styl ubierania się charakteryzuje uniwersalność i prostota. W tego typu odzieży stosowane są ponadczasowe, sprawdzone rozwiązania, zarówno w kwestii tkanin, fasonów, kolorów, jak i starannego, perfekcyjnego wykonania. Kłania się tradycyjne krawiectwo i kaletnictwo.

 

Dobrze skomponowana klasyczna stylizacja nie wyjdzie z mody, sprawdzi się zarówno dziś, jak i za 10 czy 20 lat. Przewidziała to Coco Chanel, mówiąc, że „Moda przemija, styl pozostaje”. Elementy klasycznej garderoby łatwo ze sobą łączyć, tworząc różne warianty stylizacji. 

 

klasyczny styl ubierania

 

Przykładem klasycznych fasonów są: biała koszula z kołnierzykiem zapinana na guziki, koszula w prążki, czarny golf, spódnice ołówkowe midi, marynarka, garsonka, trencz lub elegancki płaszcz, sweter z kaszmiru, kardigan, proste sukienki, mała czarna, spodnie cygaretki lub z kantem. Klasyczne fasony butów to: czarne szpilki, czółenka, mokasyny lub botki. Najlepszym dopełnieniem całości będą skórzane torebki damskie ADAM BARON, wytwarzane metodą kaletniczą w nowosądeckiej manufakturze.

Styl ubierania idealny dla kobiet biznesu, czyli Business casual 

W biznesowej garderobie panują pewne zasady. Nie ma tu miejsca na wyraziste wzory i kolory ani na sportowe fasony. Ubrania powinny być dobrze skrojone i dobrze dopasowane do sylwetki, lecz nie eksponujące powabów naszego ciała, nieobcisłe ani niekuse. Umiar, dyscyplina, elegancja to cechy stylu business casual. Do tego subtelny makijaż i delikatne perfumy. Na nogach koniecznie rajstopy oraz buty zakrywające palce i pięty, latem więc na miejscu będą czółenka i mokasyny. Zamiast marynarki w ciepłe dni można na siebie włożyć lekki damski żakiet zapinany na haftki lub guziki, zarówno krótki, jak i tradycyjny, z klapami. 

 

Biznesowy styl ubierania

 

Fasony spodni dopuszczalne w biznesowym looku to spodnie z kantem, cygaretki i chinosy, o nogawkach o długości ⅞, spódnice ołówkowe midi lub maxi oraz trapezowe, sukienki do kolan lub dłuższe. Torebka o klasycznym fasonie, koniecznie ze skóry, pięknie wykonana. Kolorystyka ubrań stonowana, elegancka: czerń, granat, szarość, biel, brąz, błękit, bordo. Jeśli pattern, to zdecydowanie  krata lub prążek. Inne desenie zarezerwowane są dla stylu smart casual. 

Moda klas wyższych, czyli styl Old money

Styl old money jest nawiązaniem do wyglądu osób z klas wyższych, które dziedziczą majątek z pokolenia na pokolenie i cenią sobie klasę, wybierając przy tym oczywiście ubrania najwyższej jakości. Chodzi w nim o podkreślenie prestiżu i prawdziwych wartości przejawiających się w naturalnym pięknie, dlatego podstawą jest wypielęgnowana cera, włosy, paznokcie, pomalowane lakierem w odcieniach cielistym, beżu, brudnego różu. Old money to sposób ubierania się określany jako elegancki, wyrafinowany, luksusowy, jednocześnie jednak skromny i dyskretny, jak stylizacje księżnej Kate Middleton. Jest głęboko osadzony w tradycji, wartościach i kulturze – jego początki sięgają XIX wieku. Estetyka old money nawiązuje do mundurków uczniów tradycyjnych, elitarnych szkół brytyjskich. Popkulturowymi przykładami bohaterów reprezentujących ten styl są Blair z serialu „Plotkara” oraz bohaterowie filmu „Utalentowany Pan Ripley”.


Idea minimalizmu dobrze odzwierciedla zasady tego stylu ubioru. Liczy się jakość, a nie ilość. Dlatego preferowanymi materiałami będą: tweed, wełna, kaszmir, prawdziwa skóra, len, bawełna i jedwab. Old money afirmuje skromność, więc logotypy ekskluzywnych marek są dyskretne, nigdy nie są w celowy sposób eksponowane. Old money ma wiele wspólnego z trendem quiet luxury. Ubierając się w stylu old money musimy wyglądać na osobę, na której pieniądze nie robią wrażenia.

 

styl Old money

 

Styl old money doskonale sprawdza się podczas ważnych, oficjalnych spotkań biznesowych, eleganckich przyjęć i wyjść do teatru, opery czy filharmonii. Tradycyjne garnitury, garsonki, klasyczne koszule, marynarki, żakiety, spodnie ze średnim lub wysokim stanem, pasek w kolorze spodni, lecz w innej tonacji, skórzane torebki, a do tego elegancka biżuteria, zegarek, okulary przeciwsłoneczne, apaszki będą idealnym dopełnieniem stylizacji. Na eleganckie bankiety sukienki koktajlowe, na letnie wycieczki za miasto wygodne, dobrej jakości spodnie lub dżinsy w zestawieniu z lnianą lub bawełnianą koszulą albo odciętą pod biustem bluzką, na plażę przewiązana w talii sukienka koszulowa. Charakterystycznym sposobem noszenia sweterków w stylu old money jest zarzucenie ich lekko na ramiona. Częstym wyborem jest sweter ze słynnym splotem warkocza w stylu Ralpha Laurena. Kolory garderoby wpisujące się w omawiany styl to: biel, beż, róż, błękit, pastele.

 

Jeśli chodzi o dopełnienie ubioru, sprawdzi się szlachetna drobna, biżuteria, a także klasyczne perły oraz torebki o prostych kształtach, m.in. shopperki, listonoszki, bagietki. Apaszkę można zawiązać na pasku torebki, owinąć ją wokół końskiego ogona lub standardowo przyozdobić nią szyję.

Elegancja w stylu vintage

Odzież vintage to oryginalne ubrania starsze niż 20 lat, pochodzące nie tylko z lat 50., 60. i 70., ale również z wcześniejszych i późniejszych okresów, które zachowały swoją wartość kulturową i estetyczną. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że ubrania, które przetrwały dekady i nadal są w dobrym stanie, muszą być wykonane z najwyższej jakości tkanin i surowców.


Styl vintage pozwala na zestawianie elementów garderoby z minionych epok z tym, co oferują aktualne trendy. Ubieranie się w stylu vintage to jednoczesna celebracja przeszłości i teraźniejszości. Jeśli lubisz eksperymentować, odkrywać i bawić się modą, może vintage jest właśnie dla ciebie? 


Vintage to nie tylko sposób ubierania się, to styl życia, w którym ważną rolę pełni odkrywanie ponadczasowej klasyki, czerpanie z tego co przetrwało próbę czasu, czego nie da się zastąpić produktami dostępnymi powszechnie w sklepach. Vintage są rozkloszowane spódnice midi i maxi, podkreślające talię, ale też mogą być nimi spódnice ołówkowe, które królowały w eleganckich i biznesowych kreacjach lat 80., oraz sukienki o kroju tulipana. Rozszerzane ku dołowi materiałowe spodnie, ale też spodnie typu carrot. Dopasowana do ciała marynarka z garsonkowego kompletu, ale też marynarka z poduszkami wszytymi na ramionach czy marynarka oversize. Biały lub kolorowy T-shirt z obszernymi rękawami, ale również koronkowa bluzka. Skórzana torebka listonoszka, jak i fasony w stylu Conscious Compact w odcieniu kamelowym, torebki marki ADAM BARON. Gdzie szukać odzieży w stylu vintage? Na stronach sklepów internetowych dedykowanych modzie vintage, serwisach aukcyjnych oraz na targach vintage.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MATILDA DJERF (@matildadjerf)

 

Wybierając styl vintage, wykorzystujesz ponownie to, co najbardziej wartościowe i praktykujesz tym samym zrównoważoną modę: twój zakup pozostawia za sobą nieporównywalnie mniejszy ślad węglowy niż zakup ubrań z butiku czy sklepu internetowego z branży fashion. 

Jaki styl do Ciebie pasuje?

Dokonałaś już analizy swoich preferencji, przeglądu szafy i poznałaś style ubierania się? Czas na zakupy! Jak dobrać styl ubierania się do własnej osobowości? Przymierzaj, zestawiaj, eksperymentuj. Odnajdź pasujące do ciebie dodatki, które nadadzą indywidualny charakter twojemu nowemu stylowi. Pamiętaj, że to proces, który może trochę potrwać, inwestycja, która się zwróci – dzięki wypracowanemu stylowi zyskasz czas i pewność siebie, nawet w wymagających i najbardziej intensywnych momentach życia.