Niezbędne przygotowania
Wszystko zaczyna się od dobrego planu. Jeśli wybieramy się za granicę, na pierwszym miejscu naszej listy „to do” powinno znaleźć się sprawdzenie ważności dowodu osobistego, paszportu oraz innych dokumentów niezbędnych przy przekraczaniu granicy (np. wiza, czy dokument potwierdzający, że nie jesteśmy zakażeni koronawirusem). Dobrze też na wszelki wypadek wydrukować wszelkie bilety i rezerwacje – nawet, jeśli można okazać je cyfrowo, papierowa wersja chroni nas przed nieprzewidzianymi wypadkami, takimi jak rozładowanie baterii, czy awaria lub kradzież telefonu. Jeszcze bezpieczniej będziemy się czuli, gdy zrobimy kserokopię wszystkich potrzebnych dokumentów, którą będziemy przechowywać w osobnym miejscu.
Druga sprawa to ubezpieczenie. O ile podczas wyjazdów zagranicznych zazwyczaj pamiętamy o karcie EKUZ oraz wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, to podróżując po kraju zwykle bagatelizujemy tę sprawę, uznając, że „u siebie” zawsze otrzymamy niezbędną pomoc medyczną. Oczywiście, jest to prawda, natomiast zapominamy, że istnieją jeszcze inne rodzaje ubezpieczeń, przydatne także na miejscu, np. te od kradzieży czy odpowiedzialności cywilnej.
Kiedy już wszystkie sprawy formalne mamy dopięte na ostatni guzik, dobrze jest poświęcić chwilę na rozpisanie przynajmniej ramowego harmonogramu wycieczki/wyjazdu. Rzecz jasna są osoby, które lubią działać spontanicznie i nie planują szczegółowo swoich podróży, czasem nawet za noclegiem rozglądając się na miejscu. Jest jednak wiele pozytywów stworzenia takiego planu: dzięki niemu nie przegapimy ważnych terminów i godzin (np. wylotu czy przesiadki), sprawdzimy, na jakie atrakcje możemy liczyć w miejscu docelowym i w jego okolicy (niektóre wymagają wcześniejszej rezerwacji), a ponadto sprawniej zaplanujemy możliwy do wykorzystania budżet.
Jak spakować się na wyjazd?
Wbrew pozorom pakowanie się na dwutygodniowy urlop wcale nie różni się tak bardzo od weekendowego wypadu. Dlaczego? W dalszą podróż zazwyczaj lecimy samolotem, a tam każdy nadbagaż kosztuje, dlatego staramy się ograniczać ilość zabieranych przedmiotów. Samochód? Bagażnik też nie jest z gumy! Dlatego wszystkie rady w zakresie pakowania, bez względu na długość podróży, powinny ograniczać się do kilku słów na temat odpowiedniego spakowania pojedynczej torby czy walizki.
Efektywne pakowanie zaczyna się od listy rzeczy do zabrania i uszeregowania jej – od przedmiotów, które są nam absolutnie niezbędne, do tych, bez których możemy się obejść. Jeśli okaże się, że brakuje miejsca, koniec listy automatycznie wskaże nam, z czego zrezygnować.
Jeśli chodzi o samą technikę pakowania, to w celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni torby podróżnej albo walizki, należy na samo dno pakować rzeczy największe i najcięższe, a w kolejnych warstwach te lżejsze. Na koniec, z uwagi na nieforemność niektórych przedmiotów, pozostaną nam zapewne jakieś luki – te najlepiej wypełnić lekkimi i elastycznymi rzeczami, np. skarpetami. Inną znaną techniką zaoszczędzenia miejsca w torbie jest rolowanie ubrań, zamiast układania ich warstwowo. Jeśli zaś chodzi o przedmioty, które nie są zbytnio narażone na zniszczenie pod wpływem zgniecenia, warto przechowywać je w workach próżniowych pozbawionych powietrza.
Przy pakowaniu najlepiej rządzić się zasadą minimalizmu. Im mniej weźmiemy – tym łatwiej będzie nam się spakować. Ponadto dobrą praktyką jest znaleźć nowe zastosowanie dla niektórych przedmiotów – np. puste etui na okulary może być świetną przechowalnią drobnych przedmiotów. Od lat hitem jest też przelewanie cieczy, np. szamponów, do małych buteleczek, zazwyczaj o pojemności 50 lub 100 mililitrów. Taka objętość wystarczy nawet na kilka dni pobytu, a ewentualne zapasy można uzupełnić na miejscu, gdy już zapoznamy się z okolicą.
Dobra torba podróżna to podstawa
Pozostaje jeszcze jeden istotny element, jeśli chodzi o udaną i wygodną podróż. Mowa rzecz jasna o tym, w czym będziemy przechowywać wszystkie wymienione wyżej rzeczy. Jeśli pakujemy się na dwa tygodnie, zazwyczaj korzystamy z dużych walizek. Ale na krótszych wyjazdach lub jako bagaż podręczny, zazwyczaj lepiej sprawuje się wygodna torba. Zwłaszcza, jeśli wykonana jest z solidnych materiałów.
Marka ADAM BARON doskonale o tym wie, dlatego w swojej ofercie posiada cztery rodzaje toreb podróżnych, które są trwałe, poręczne, pakowne, a jednocześnie wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami. Wszystkie dostępne są w trzech kolorach – koniakowym, brązowym i czarnym.
Jeśli zależy nam na zmieszczeniu jak największej ilości rzeczy, to warto zainteresować się modelem Nonconformist Travel. To luksusowa torba podróżna wykonana – podobnie jak wszystkie torby ADAMA BARONA – z włoskich skór bydlęcych wysokiej klasy. Zapinana jest na suwak, a dodatkowo posiada regulowany pasek do noszenia na ramieniu. Dzięki swojemu foremnemu kształtowi i dużej powierzchni komory głównej, mieści naprawdę sporo. Do dyspozycji mamy dwie kieszenie wewnętrzne (zamykane suwakiem) i dwie zewnętrzne. Całości dopełnia wodoodporna podszewka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Torbę Verity Two Function big wyróżnia przede wszystkim unisexowy, niebanalny design, w związku z czym jest bardzo uniwersalna. To solidna torba kabinówka, która również posiada dwie wewnętrzne kieszenie. Jej wariancją jest Verity Two Function medium, kształtem przypominająca klasyczną torbę lekarską, która jest nieco bardziej kompaktowa, ale wciąż z łatwością mieści w sobie przedmioty rozmiaru karki A4.
W ofercie ADAMA BARONA znajdziesz jeszcze produkt, który designem najbardziej przypomina standardowe torby weekendowe – stąd jego nazwa: Verity Weekend. Cechą charakterystyczną torby jest odrębna komora przeznaczona na buty. Choć znajduje się w kategorii „Dla niego”, jej elegancki sznyt i użyteczny, minimalistyczny design docenią również kobiety.
Będąc tak wyposażonym, można ruszyć w kolejną podróż – i to nie jedną! Trwałość toreb ADAMA BARONA jest bowiem nie do zakwestionowania, więc śmiało można pokusić się stwierdzenie, że będą towarzyszyły nam w najważniejszej podróży, jaką jest po prostu życie.