Dziś wysokiej klasy skóra jest wyznacznikiem luksusu i prestiżu – bez względu na to, czy mamy ją na tapicerce, w postaci butów, czy jako torbę do codziennego użytku. Z przedmiotów tych możemy korzystać przez długie lata – pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni produkt od dobrego producenta. Jak wybrać męską aktówkę lub inny rodzaj torby ze skóry, aby służyła nam długo i zgodnie z przeznaczeniem? Dziś poszukamy odpowiedzi na to fundamentalne pytanie.
Jak wybrać męską torbę skórzaną, czyli o jakości słów kilka
Z wieloma aspektami wyboru produktów skórzanych można polemizować, poza jednym – najlepsze jakościowo wyroby to połączenie najwyższej klasy skór i bardzo wysokiego poziom umiejętności kaletnika. Tylko spełnienie tych dwóch warunków jest w stanie zagwarantować nam to, że na przykład skórzana torba na ramię będzie nam służyć nie przez lata, ale wręcz przez dekady.
Jeśli chodzi o materiał, od wielu lat za najlepsze uchodzą włoskie skóry bydlęce. Ich właściwości są wyjątkowe, ale należy przy tym podkreślić, że ten materiał nie nadaje się do masowej produkcji. Po pierwsze dlatego, że jest zbyt wartościowy, aby narazić go na dużą liczbę bezużytecznych skrawków generowanych przez maszyny, a po drugie wykazuje się też ponadprzeciętną trudnością w obróbce. Z tego powodu tylko doświadczony rzemieślnik może w niespiesznym procesie produkcyjnym uformować go w taki sposób, by męska torba skórzana przez lata była prawdziwą ozdobą niebanalnych kreacji, na dodatek niepozbawioną wielu atutów funkcjonalnych.
Reasumując – przy wyborze męskiej aktówki, skórzanej torby na ramię lub po prostu pakownej teczki biznesowej powinniśmy kierować się przede wszystkim kryterium jakościowym, w oparciu o wykorzystywany surowiec i proces produkcyjny. Uczciwy producent nigdy nie trzyma w tajemnicy kraju, a często nawet konkretnej garbarni, z której pozyskuje materiał, a już z pewnością może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w pracy z wymagającą, prawdziwą skórą.
Gdzie kupić męską torbę skórzaną?
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że droga na skróty nie sprzyja dobrym wyborom. Oczywiście najłatwiej zajrzeć do pierwszej lepszej sieciówki lub powszechnie promowanego sklepu internetowego, po czym przefiltrować dostępne opcje cenowo. Na pierwszy rzut oka wszystko będzie wyglądało doskonale – wyeksponowany produkt w żądanym kolorze, elegancki, pakowny, z mnóstwem innych atutów, skrupulatnie wytłuszczonych w opisie. A do tego bardzo atrakcyjna, niska cena. Czego chcieć więcej?
Niestety, jeśli chodzi o męskie torby skórzane, w 100% podpisujemy się pod stwierdzeniem, że cena (oczywiście do pewnej wysokości) idzie w parze z jakością. Masowo produkowane wyroby wciąż potrafią „nabrać” nabywców na kilka popularnych sztuczek. Wzniośle i w teorii „zielono” brzmiący zwrot eko-skóra nadal bywa utożsamiany ze skórą prawdziwą, tyle że obrabianą z poszanowaniem środowiska naturalnego. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, o czym pisaliśmy już w artykule „Eko-skóra, czyli plastikowy przekręt”. Mało tego, producenci zapewniają nas o trwałości torby, a tymczasem niemal wszystko – od obchodzenia się z samym surowcem, po tak podstawowe rzeczy, jak łączenie poszczególnych elementów, pozostawia wiele do życzenia, gdy zestawimy to z dobrymi praktykami kaletniczymi.
Wniosek? Dobra torba skórzana na ramię lub na laptopa powinna być szukana w mniejszych, rzemieślniczych zakładach, które pracy z prawdziwą skórą poświęciły całą swoją dotychczasową działalność. Nieco wyższa, ale z pewnością uczciwa cena zwróci się w postaci wyrobu, który z czasem praktycznie się nie zestarzeje – ewentualne delikatne przetarcia po wielu latach dodadzą mu tylko szlachetności.
W jaki rodzaj męskiej torby skórzanej warto zainwestować?
To już sprawa bardzo indywidualna, bo wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Jeśli na co dzień nosimy strój bardzo formalny, biznesowy i potrzebujemy tego akcesorium do przechowywania notebooka i podstawowych dokumentów, to idealna będzie męska aktówka, taka jak ta z linii Slow. Minimalizm, kompaktowość, niewyrafinowana elegancja – ten produkt mówi sam za siebie.
Jeśli jednak nasze formalne stylizacje wymagają nieco więcej przestrzeni, to powinniśmy zainteresować się torbami biznesowymi, „lekarskimi”, lub klasyczną skórzaną torbą męską na ramię. W ofercie ADAMA BARONA znajduje się bardzo szeroki wachlarz tego typu produktów, w tym trzy odmiany linii Nonconformist, czy bardzo pojemna Verity Executive.
Z kolei najbardziej pakowne i pasujące do nieco bardziej lifestylowego charakteru, są męskie torby skórzane zebrane pod hasłem ADAM BARON Weekend. Tutaj funkcjonalność idzie w parze z aspektami wizualnymi.
Ten artykuł w zasadzie nie wymaga podsumowania, bo komentuje się sam. Każdy z nas zresztą miał kiedyś do czynienia z sytuacją, w której zawiódł się na nieco tańszych produktach, oferowanych powszechnie. Ile to razy złorzeczyliśmy pod nosem, obiecując sobie, że następnym razem zainwestujemy nieco więcej pieniędzy w coś naprawdę trwałego, najlepiej od polskiego producenta. Być może teraz jest najlepszy moment, by plany wdrożyć w życie?