Bo pierwsze wrażenie zdarza się raz
Nie ma wiele przesady w starym powiedzeniu: „jak cię widzą, tak cię piszą”. To, jak wyglądamy, mówi o nas wiele. I nawet jeśli osoba naprzeciwko nie zna modowych niuansów, to podświadomość podpowiada jej, jak powinna odebrać człowieka, którego ubiór i dobrane do niego dodatki wyglądają tak, a nie inaczej. Na sprawienie dobrego pierwszego wrażenia mamy maksymalnie kilka sekund. Składa się na to zresztą nie tylko wygląd zewnętrzny (choć jest jednym z kluczowych elementów), ale także nasza postawa, gestykulacja, mimika, czy ton głosu przy powitaniu. Wszystkie te czynniki powinny ze sobą współgrać i być wiarygodne. Dlatego w kwestii ubioru powinniśmy być uczciwi wobec siebie i nosić się schludnie, ale zgodnie z własnymi preferencjami. Można to nazwać „szczerym minimalizmem”, dzięki któremu będziemy wyglądać na dobrze ubranych, a nie nieźle przebranych.
Męskie dodatki, czyli krawat czy mucha?
Przejdźmy do konkretów – jakie dodatki do stylizacji powinny znaleźć się w męskiej szafie? Czy włączanie ich do stylizacji jest obligatoryjne na co dzień? Sprawdźmy to na przykładzie jednego z najpowszechniej praktykowanych męskich stylów – formalnych, związanych z pojęciami business corporate i casual business.
Na pierwszy ogień bierzemy ozdobę szyi w postaci krawata lub muchy, a także poszetkę, będącą dla wielu osób synonimem elegancji. Jeśli stawiamy na nieco mniej formalny styl, powyższe dodatki możemy odpuścić, jednak w wielu oficjalnych sytuacjach są one niezbędne.
Jeszcze do niedawna zdecydowanie największym powodzeniem cieszył się krawat (zwłaszcza w swojej nowoczesnej, odchudzonej, nieco casualowej formie), ale dziś do łask wraca popularna w poprzednich dekadach muszka. Jednak bez względu na to, na jaki dodatek się zdecydujemy, musimy odpowiednio dobrać jego fason, a zwłaszcza kolor. Tutaj nic nie można zostawić przypadkowi! Łatwo popełnić modową gafę, dlatego najlepiej trzymać się prostej zasady – do gładkich koszul zakładamy krawat lub muchę w tym samym kolorze, ale nieco ciemniejszym odcieniu, zaś nieco bardziej wzorzyste modele dodatków ubieramy do klasycznych kolorów koszul. Poszetka natomiast może stanowić doskonałe uzupełnienie bardziej oficjalnych stylizacji, a jej kolor dobierajmy w oparciu o barwę krawata lub muszki (na zasadzie podobieństwa lub kontrastu).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Męska biżuteria
Pojęcie męskości w ostatnich dziesięcioleciach ewoluowało, ale jedno pozostało niezmienne - najbardziej charakterystyczne elementy męskiej biżuterii to zegarek i spinki do mankietów. W stylistyce business corporate mile widziane są koszule właśnie ze spinkami – w porównaniu z tymi z rękawami zapinanymi na guziki są bardziej eleganckie i po prostu modne. Dodatkowo materiał, z którego wykonane będą spinki, podobnie jak ich kształt, mogą wiele powiedzieć o osobie, która je nosi. Kto powiedział, że srebrne spinki w kształcie łatek piłki futbolowej nie będą eleganckie? Jak najbardziej! A na dodatek sprawią, że osoba ta będzie od pierwszego kontaktu postrzegana jako pasjonat sportu, więc jako ktoś aktywny, energiczny i wytrwały.
Jeśli chodzi o zegarek, istnieje pewna dowolność. Szczególnie w nieco bardziej casualowych outfitach możemy sobie pozwolić na paski wykonane z innego materiału niż metal. Jednak w tych najbardziej oficjalnych stylizacjach nadal prym wiodą klasyki.
Buty i pasek
Te dwa dodatki celowo zostały przedstawione w jednym akapicie, ponieważ bardzo często zdarza się, że ich kolor dobierany jest pod siebie. Nie jest to złą praktyką, aczkolwiek pamiętajmy, że w stroju biznesowym mamy jeszcze najczęściej muszkę albo krawat i nierzadko poszetkę. Z nimi również należy się liczyć podczas dobierania kolorystyki paska i butów. Jednakże najbezpieczniejszą opcją są czernie i brązy. Pasek – z klasyczną, srebrną klamerką. Z kolei buty najczęściej dobieramy w typie oksfordów, choć do casualowych stylizacji nadadzą się nawet mokasyny bez skarpetek lub z tak zwanymi „stopkami”.
Wisienka na trocie, czyli męska galanteria
Choć szeroko pojęta galanteria nie jest klasycznie ujmowana jako dodatek do stylizacji, to warto poświęcić jej osobny akapit. Często bowiem zdarza się, że na spotkanie biznesowe musimy zabrać laptopa, dokumenty lub szereg innych przedmiotów, których przecież nie możemy nieść po prostu w rękach, gdyż wyglądałoby to bardzo nieprofesjonalnie. Na co zatem warto się zdecydować? Prześledźmy dostępne opcje na przykładzie asortymentu ADAM BARON.
Jeśli chodzi o torby na laptopa, najbardziej oficjalne stylizacje raczej wykluczają klasyczne torby z materiału, które gryzłyby się z garniturem, płaszczem, a zwłaszcza skórzanymi butami. W tym przypadku warto postawić na galanterię z kolekcji Nonconformist dostępną w trzech wersjach kolorystycznych. Jeśli zaś planujemy mieć przy sobie wyłącznie dokumenty, najbardziej poręczną opcją będzie stylowa aktówka, taka jak Verity Executive cognac.
Jednak człowiek biznesu to najczęściej również wyrazista osobowość, zaangażowana w wiele projektów na raz, również tych związanych z własnym hobby. Zdarza się, że doba jest za krótka i przemieszczanie się w celu załatwienia wszystkich spraw wymaga od nas elastyczności – również w kwestii bagażu. Jak jednak pogodzić pakowność i funkcjonalność galanterii z unikatowym stylem i elegancją, którą w ciągu dnia tak często musimy prezentować? Rozwiązaniem jest skórzany plecak męski, który w ostatnich latach szturmem wdarł się na modowe salony. W ofercie naszej Marki dużą popularnością cieszy się model plecaka z kolekcji Verity (dostępny w kolorach czarnym i brązowym), który stanowi wręcz luksusowy dodatek dla pewnych siebie i aktywnych mężczyzn.
Wbrew pozorom męskie dodatki to przysłowiowy „temat rzeka”. Mnogość modeli i materiałów, z jakich mogą być wykonane, sprawiają, że nawet najbardziej wysmakowane gusta znajdą idealną stylizację dla siebie. A ci, którzy wolą podążać za klasyką, mogą zdecydować się na dodatki w wersji standard, które w oficjalnych stylizacjach zawsze prezentują się dobrze.