Odświeżona krata vichy – jak komponuje się z naturalną skórą?

Porady

Co sezon projektanci próbują „odgrzewać” jakieś modowe elementy z przeszłości i dawać im drugie, albo nawet trzecie lub czwarte życie, poprzez implementowanie ich w gusta kolejnych pokoleń. Nie zawsze takie próby kończą się powodzeniem, ale w ostatnich sezonach jeden taki zabieg udał się znakomicie – kratka vichy wróciła na salony! Jeśli chodzi o strój damski, od razu na myśl przychodzą nam sukienki i stroje kąpielowe Brigitte Bardot, zaś z męskiej strony widzimy przede wszystkim koszule oraz mniej rzucające się w oczy dodatki. Prawda jest jednak taka, że kratę vichy nad Wisłą prawdopodobnie częściej niż w garderobie widywaliśmy w… kuchni. Sprawdźmy zatem, jak wygląda historia tego motywu i co warto do niego dobrać, jeśli chodzi o galanterię skórzaną.

6 czerwca 2022

5
Odświeżona krata vichy – jak komponuje się z naturalną skórą?

Vichy pachnąca Morzem Śródziemnym i sławą

Nie wiemy dokładnie, kiedy ludzkość pierwszy raz posłużyła się deseniem znanym dziś jako kratka vichy, natomiast mamy dowody na to, że jest ona z nami już od co najmniej 400 lat. Przypuszcza się, że w Wielkiej Brytanii (gdzie znana jest do dziś jako krata gingham) pojawiła się wraz ze wzrostem wymiany handlowej z azjatyckimi koloniami. Stamtąd przedostała się na południe, gdzie do dziś utożsamiana jest z lekkim, letnim stylem zwiewnych koszul i sukienek basenu Morza Śródziemnego. Szczególnie wpadła w oko francuskim krawcom – to właśnie od miejscowości Vichy we Francji zyskała swoją najpopularniejszą nazwę. Później, w XIX wieku, nasza kratka powędrowała za ocean, by w ciągu kilkudziesięciu lat stać się gwiazdą Hollywood (nosił ją nawet sam Elvis Presley).

 

 

 

 

Sztuka użytkowa spod znaku vichy

Okazuje się jednak, że moda wcale nie była jedyną domeną naszej kratki wykonanej z dwóch kolorów przędzy (zwykle białej i jakiegoś odcienia niebieskiego, ale też często czerwieni), tworzących symetryczny wzór małych kwadratów (najczęściej o bokach długości jednego centymetra, ale są też mniejsze i większe wersje). Krata vichy weszła bowiem do powszechnej produkcji jako wzór cerat, zasłon, czy serwetek – również w Polsce. Mówi się nawet, że właśnie od tych przedmiotów codziennego użytku wzięła się początkowa popularność kraty we francuskim Vichy, a dopiero potem przeniknęła ona do koszul. Nie zmienia to jednak faktu, że cerata w kratę jest dziś już raczej przeżytkiem, za to moda wymyśliła dla vichy wiele nowych zastosowań.

 

 

 

 

Vichy bardzo kobieca

Nie bez powodu wywołaliśmy dzisiaj do tablicy Brigitte Bardot, bo choć krata vichy na szerszą skalę zaistniała w Stanach Zjednoczonych jeszcze przed II Wojną Światową, to prawdziwy modowy boom z jej udziałem przypada na lata największej sławy tej francuskiej piękności. Do klasyki przeszły jej spódnice, kostiumy, a nawet dość skromne (jak na dzisiejsze standardy – bo ówcześnie wręcz skandaliczne) stroje kąpielowe, ozdabiane deseniem vichy różnego koloru. Brigitte była w tym motywie aż tak zakochana, że założyła go nawet na własny ślub. Nie mogło to ujść uwadze szerokiej publiczności, która także pokochała kratę vichy.

 

 

 

 

Męska wersja popularnej kraty

Vichy tak mocno wbiła się w mainstream, że pojawiła się także w uchodzącej za dużo bardziej konserwatywną modzie męskiej. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj koszule – i to w różnych wersjach. Mogliśmy zaobserwować klasyczną drobną kratkę, ale też dużo większe elementy na marynarkach, w których gustowało szczególnie Hollywood. Zaczęły pojawiać się coraz odważniejsze połączenia. Krawat i vichy? A może poszetka? Eksperymentowanie z tym motywem rozpoczęło się na dobre i tak naprawdę trwa do dziś – zarówno w wersji męskiej, jak i kobiecej.

 

Jaka galanteria skórzana do kratki vichy?

Jeśli spojrzymy na propozycje odświeżenia kraty vichy z ostatnich lat, przekonamy się, że jest to bardzo uniwersalny motyw. Co ciekawe, można go wykorzystać nawet do wydawałoby się ciężkich i mało wysmakowanych propozycji jesienno-zimowych. Jednak nie ulega wątpliwości, że najlepiej sprawdza się w kolorowych i lekkich outfitach letnich. Z tego powodu doskonale nada się do stworzenia kreacji luźnych i casualowych, ale też półformalnych.

 

 

 

 

Idąc tym tropem, należy stwierdzić, że świetnie będą do nich pasować torebki miejskie, zwłaszcza te w typie shopperki. Tego rodzaju torby są bardzo uniwersalne – sprawdzą się zarówno podczas krótkiego wypadu na stragan, dłuższego rajdu po galerii handlowej, jak i niezobowiązującego spaceru w promieniach słońca.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 

 

Jeśli zaś mówimy o pełnej wygodzie i nieco sportowym sznycie, to do spodni lub spódnicy w kratkę vichy doskonale będzie pasował mały, zgrabny, stylowy plecak z naturalnej skóry. Należy w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na kolor galanterii – krata vichy występuje obecnie w wielu różnych barwach, w związku z czym trzeba mieć się na baczności w kwestii połączenia kolorystycznego.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 

 

Co się zaś tyczy panów, koszula w kratę jest całkiem eleganckim rozwiązaniem (choć oczywiście nie nada się na w pełni formalne spotkanie biznesowe). W połączeniu ze spodniami z materiału i półbutami sprawia, że śmiało możemy zestawić ją z elegancką torbą skórzaną, na przykład teczką biznesową lub bardziej pakowną torbą typu lekarska. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kratę vichy w męskim wydaniu połączyć z jakimkolwiek modelem czarnej lub brązowej torby ze skóry – sama jej istota jest na tyle elegancka i prestiżowa, że świetnie komponuje się z koszulami lub klasycznymi dodatkami w kratę.