MODA MĘSKA: TRENDY WIOSNA-LATO 2022

Fashion

Nadchodzący sezon wiosna-lato 2022 w modzie męskiej przepełniony będzie klasycznymi dodatkami z akcentem delikatnej awangardy. To czas, gdy dotąd dobrze nam znane dresy i kapcie zostawiamy w szafie.

18 marca 2022

29
MODA MĘSKA: TRENDY WIOSNA-LATO 2022

Męska klasyka z nutą subtelności

Wśród postcovidowego kolorowego szaleństwa projektanci zapragnęli również sięgnąć po dobrze nam wszystkim znaną klasykę. Francuska marka Lemaire zdecydowała się za pomocą swojej kolekcji zaprezentować światu połączenie męskiej siły z delikatnością i subtelnością. Kreacje Lemaire na sezon wiosenny – pomimo swojej lekkiej formy – pełne są wszechstronnych rozwiązań i kombinacji, ukazując motyw minimalizmu w całkiem nowym świetle. To kolekcja obrazująca prawdziwe piękno ruchu w duchu codziennej wygody. Takie klasyczne stylizacje zdominowały również pokazy u Diora, Saint Laurent i Louis Vuitton.

 

Kamizelki

Historia mody pokazuje, że początkowo kamizelki służyły tylko i wyłącznie jako element garderobiany perskich strojów, jednak bardzo szybko dostrzeżono ich modowy potencjał. Stąd od XVIII wieku zdecydowano się na ich intensywną modyfikację i współcześnie – za sprawą największych modowych tuzów – zyskują na popularności, a co się z tym wiąże są coraz częściej wykorzystywane, nawet w casualowych stylizacjach. W nadchodzącym sezonie kamizelki noszone będą na gołe ciało w połączeniu z klasycznymi spodniami materiałowymi. Takie rozwiązanie przede wszystkim odnajdziemy wśród propozycji francuskiego domu mody Dior, ale przewija się również w kreacjach stworzonych przez: Burberry, Givenchy czy Pradę.

 

 

To niekonwencjonalne rozwiązanie w postaci bezrękawnika na nagie ciało warto zestawić z klasycznym dodatkiem, jakim jest torba skórzana. Trendy systematycznie się zmieniają, dlatego należy wyposażyć naszą garderobę w klasyczny i elegancki dodatek, który dopełni każdą stylizację, znakomicie adaptując się do obecnych trendów. Wykonana z wysokiej klasy włoskiej skóry męska torba skórzana marki ADAM BARON posłuży ci przez długie lata i wiele sezonów.

 

Sportowa elegancja

Połączenie atletycznego designu z eleganckim to już codzienność. Idealnym przykładem na to jest kolaboracja dyrektora kreatywnego Dior Homme – Kima Jonesa z Travisem Scottem, czyli jednym z najpopularniejszych raperów młodego pokolenia, którego styl pomimo upływu lat wciąż pozostaje spójny i autentyczny.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Dior Official (@dior)

 

 

Wycięcia

To nieprzemijający trend, który nie wychodzi z mody już od kilku sezonów, a swój wielki powrót zaliczył w 2020 r. Trend ten swój początek miał w latach 60. XX w. i wywodzi się z tzw. crochet dress, czyli drucianej sukienki. Wraz z upływem lat sukienki tego typu zyskiwały na popularności i przez długie lata nie wychodziły spod krawieckiej ręki, jako że poddawano je przeróżnym modyfikacjom. Heather Graham w Austin Powers – serii amerykańskich filmów szpiegowskich – zaprezentowała crochet dress w całkowicie nowej odsłonie. Posiadała ona zdecydowanie większą liczbę wycięć, a materiał zakrywał tylko strategiczne miejsca na ciele. Współcześnie trend ten zaadaptowany został do mody męskiej i w sezonie wiosna-lato 2022 odnaleźć możemy go w kreacjach stworzonych przez dwa światowe domy mody: Balmain oraz Burberry. Stanowi on swego rodzaju manifestację projektantów na całym globie, którzy starają się przeciwstawić modowym stereotypom dotyczącym wyglądu ludzkiej sylwetki i pokazać światu, że bez względu na nasze kształty mamy prawo sięgać po ubrania, których pragniemy. Dochodzimy w końcu do konsensusu, że każdy strój jest odpowiedni do każdej sylwetki, a w modzie nie ma miejsca na body shaming.

 

Męski American dream, czyli kurtka typu baseballówka

Nostalgiczny powrót do beztroskich czasów studiów i sportu to jeden z głównych wątków łączących zdecydowaną większość pokazów mody męskiej na sezon wiosna-lato 2022. Choć początkowo kurtki typu college bomber kojarzone były tylko i wyłącznie z amerykańskim sportem, to na przestrzeni lat bardzo szybko zaadaptowały się do streetwearowego świata, a potem i tego biznesowego. Dzisiaj stanowią element stroju półformalnego, a światowej sławy przedstawiciele płci męskiej coraz częściej sięgają po nie podczas ważnych i światowych wydarzeń.

 

Hawajskie koszule, czyli aloha shirt 

W ostatnich latach motyw hawajskich koszul przewija się notorycznie wśród projektów wychodzących z rąk największych domów mody. Ale, czy wiesz jaka historia kryje się za hawajską koszulą? Zdecydowana większość źródeł naukowych opowiada się za tym, że historia ich powstania swój początek miała w latach 30. XX w., kiedy to honolulski sklep pasmanteryjny rozpoczął szycie koszul z kolorowego japońskiego printu. Nazwa – aloha shirt – wynikała wówczas z faktu, iż w latach 30. słowo aloha było bardzo często dodawane do nazw przeróżnych hawajskich produktów. Z biegiem lat koszula ta przeniknęła do świata popkultury głównie dzięki Elvisowi Presleyowi, który to pojawił się w wyrazistej czerwonej hawajskiej koszuli na okładce albumu "Blue Hawaii" w 1961 r. W sezonie wiosna-lato 2022 motyw hawajskiej koszuli zaakcentowany został przede wszystkim przez włoski dom mody Gucci. Stylizacje z tym dodatkiem zestawiono ze skórzanymi dodatkami w postaci toreb do ręki. W ten oto sposób połączono ekstrawagancję z klasyką.