Już nie słaba płeć

Lifestyle

W ostatnim czasie obserwujemy zmianę w postrzeganiu roli kobiety, a co za tym idzie ‒ w kreowaniu jej wizerunku. I choć nadal to „płeć piękna”, to zdecydowanie już nie „słaba” ‒ współczesna kobieta jest niezależna, zmotywowana, potrafi walczyć o swoje. Ma silny charakter, a przy tym potrafi zadbać o dom, przyjazną, rodzinną atmosferę, zmaga się z codziennymi wyzwaniami, a jednocześnie realizuje własne plany i potrafi mądrze wykorzystać każdy dzień.

12 września 2018

Autor: Adam Baron

52
Już nie słaba płeć

Kiedy w Polsce i na świecie coraz częściej mówi się o prawach, potrzebach czy roli kobiet, okazało się, że otaczają nas siłaczki i lwice ‒ to kobiety odważnie zabierają głos w dyskusjach, które dotyczą ważnych dla nich kwestii. Chcą mieć realny wpływ na to, co ich dotyczy oraz cieszyć się niezależnością. Rozmaite akcje społeczne, badania, ale także najnowsze teksty kultury, które można interpretować jako próbę stworzenia na nowo wizerunku kobiety uświadamiają nam, jak wiele ról i cech można przypisać kobietom XXI wieku ‒ partnerka, matka, kochanka, istota niezwykle subtelna, ale jednocześnie silna. Co decyduje o sile jej charakteru?

 

 

Kobieta ‒ tytan codzienności

Silna kobieta zna swoją wartość i wie, na co ją stać. Odważnie sięga po to, czego pragnie, nie cofa się przed realizacją własnych marzeń. Nie zapomina o swoich pasjach, a przy tym wszystkim potrafi trzymać się ustalonego planu i działać strategicznie. Po pracy nadal ma energię, by zająć się domem, dziećmi, spotkać się z przyjaciółką, wyjść do kina czy zadbać o formę na siłowni. Kobiety, które nas inspirują są zadbane, spełnione, pełne energii ‒ i choć niejedna z nich w swojej torebce ma wszechobecny bałagan, to wszystko toczy się według ustalonego planu, trafiając w ostateczności do odpowiedniej przegródki.

 

 

Rozwój i aktywność

Współczesne kobiety wychodzą poza utarte schematy. Coraz częściej to one świetnie sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych ‒ potrafią analizować złożone problemy, podejmować decyzje, a ich empatia nierzadko gwarantuje im przewagę w „męskim” biznesie. O sile ich charakteru decydują: poczucie niezależności, wykształcenie, pracowitość, dbałość o siebie i intensywny tryb życia ‒ tak wynika z badań przeprowadzonych przez dom badawczy IPSOS na zlecenie Gedeon Richter[1]. Okazuje się zatem, że ‒ w oczach Polaków ‒ atrakcyjny wizerunek współczesnej kobiety wynika z bycia w ruchu, dążenia do rozwoju. To aktywności podejmowane przez kobiety ‒ ich osiągnięcia na polu rodzinnym i zawodowym, realizowanie pasji oraz zadbany wygląd sprawiają, że, mówiąc o płci pięknej, nie wskazujemy już na delikatność, kruchość. Warto przy tym zwrócić uwagę, jak bardzo odchodzimy od stereotypowego postrzegania kobiety jako wiernej niewiasty, strzegącej domowego ogniska. Współczesna kobieta to pewna siebie indywidualistka, która nie daje się codziennej rutynie i z odwagą podejmuje kolejne wyzwania.

 

 

Archetypiczne wzorce kobiet

Kobieta XXI wieku stoi przed szeregiem wyzwań ‒ kariera, życie rodzinne, pasje, marzenia… Jak odnaleźć w sobie siłę, by realizować się na każdym polu? Skąd czerpać moc, by walczyć o swoje, rozwijać swoją niezależność, mówić o swoich potrzebach? Według psychologów analitycznych w każdej kobiecie mieszka niezależna i ambitna Amazonka, wspierająca i karmiąca Matka, żyjąca ideami Pośredniczka oraz Hetera ‒ muza mężczyzny. Jedna z nich jest dominująca, druga łatwa do zintegrowania, natomiast trzecia oraz czwarta rozwija się w zależności od życiowych wyborów czy doświadczeń. Każda z archetypicznych postaci reprezentuje inne wartości, dlatego prawdziwa moc kobiet jest możliwa do poznania, dopiero gdy dojdzie do integracji wszystkich czterech bogiń. Dopiero odkrycie w sobie czterech odmiennych energii kobiecości jednocześnie umożliwi czerpanie z życia więcej. Dlaczego to takie ważne, by wydobywać z siebie wielowymiarową kobiecość? Tylko w ten sposób kobieta jest w stanie osiągnąć spełnienie na każdym polu ‒ jako matka, żona, kochanka, przyjaciółka czy wreszcie pełnoetatowy pracownik albo szef.

 

 

Siła kobiecej mądrości

Osiągniecie spójności wewnętrznej daje kobiecie poczucie spełnienia na każdym polu, a dzielenie się swoimi talentami dodatkowo zapewnia jej poczucie sensu. Z kolei tym, co zagwarantuje jej oderwanie od codzienności i stanie się dodatkowym źródłem energii wewnętrznej jest pasja. Jest jeszcze jeden aspekt kobiecości, na który warto zwrócić uwagę ‒ poczucie indywidualizmu. Współczesne trendy w psychologii stawiają jednostkę w centrum, zapewniając o jej wyjątkowości czy nieocenionej wartości, jednocześnie narzucając styl życia, trendy w modzie czy muzyce. Kobieta z charakterem pamięta o swojej niezależności. Ceni swój indywidualizm, nie obawia się pójścia pod prąd po to, by żyć autentycznie i pozostać wierną swoim przekonaniom. Sama decyduje o tym, jaki styl jest dla niej idealny ‒ nigdy nie wybiera tego, co przypadkowe. Znajomość własnych wartości i życie według nich świadczy nie tylko o sile charakteru, ale także o sile kobiecej mądrości.

 

Jak znaleźć, a potem ukształtować swoją kobiecość? Przede wszystkim warto przyjrzeć się sobie i zastanowić się nad własnym źródłem kobiecej siły. Autentyczne życie, życie w zgodzie z sobą samą pomoże ci każdego dnia odkrywać w sobie jeszcze więcej mocy!

 

 

[1] Badanie „Rola kobiety we współczesnym świecie” zostało zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter przez IPSOS w styczniu 2017 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób. Wyniki badań zamieszczono w raporcie „Rola kobiet we współczesnym świecie”.

 

Kolekcja torebek ADAM BARON dla świadomych siebie kobiet. Sprawdź!