Gdy mniej znaczy więcej… Minimalistyczny styl dla Ciebie!

Lifestyle

W erze coraz większej popularności mediów społecznościowych, masowej produkcji i pogoni za nowościami, gdy priorytetem staje się posiadanie coraz większej ilości rzeczy, a ludzkie pragnienia zazwyczaj wiążą się z postawą nihilistycznego konsumpcjonizmu, warto zadać sobie pytanie czy w takiej rzeczywistości mniej może oznaczać więcej?

10 marca 2019

Autor: Adam Baron

58
Gdy mniej znaczy więcej… Minimalistyczny styl dla Ciebie!

Nadmierny konsumpcjonizm to choroba naszych czasów. Zachęcani wszechobecnymi reklamami, wciąż kupujemy nowe rzeczy – modowe must-have, które pomogą nam być „na czasie”, pamiątki z podróży, które przypominają cudowne chwile z ostatnich wakacji czy wreszcie gadżety elektroniczne z najnowszymi funkcjonalnościami. Ów nadmiar zgromadzonych przedmiotów może nas przytłaczać – sprawia, że poświęcamy im cenny czas, który warto wykorzystać w sposób o wiele bardziej wartościowy, budując ciekawe relacje, rozwijając pasje, gromadząc nowe doświadczenia.

Konsumpcja sama w sobie nie musi być kojarzona z czymś złym – mamy prawo do radości z zakupu nowej sukienki, perfum, mieszkania, samochodu. Problem pojawia się wówczas, gdy dokonujemy zakupów kompulsywnie – kupujemy kolejne rzeczy, bo „stare” właśnie straciły status modnych albo nie posiadają już „najnowszych funkcjonalności”.

 

Potrzeba zwolnienia

Pogoń za rzeczami sprawia, że nie starcza nam już czasu na relacje, hobby czy wreszcie odpoczynek. Żyjemy szybko, a przy tym jesteśmy ciągle zalogowani w sieci, by nie przegapić okazji. Wpadamy w wir konsumpcjonizmu, żeby sprostać ideałom, wpisać się w kanony, być trendy. Tyle tylko, że te szybko się zmieniają, a w ich miejsce pojawiają się nowe pragnienia… Wszystko to sprawia, że w dzisiejszych czasach potrzeba zwolnienia i uważnego, świadomego, odpowiedzialnego życia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Co więcej, eksperci takich organizacji jak World Economic Forum czy Euromonitor International podkreślają, że na liście życiowych priorytetów trend posiadania rzeczy spada. Ważniejsze stają się doświadczenia i to ten czynnik w przyszłości będzie kształtował nasze zachowania.

Z myślą o tym, by zatrzymać się i skupić właśnie na doświadczeniu, a nie posiadaniu powstał swoisty trend na uważne, świadome życie, za którym kryje się filozofia minimalizmu. Jej głównym założeniem jest rezygnacja z tego, co nie jest potrzebne do komfortowego życia. Minimalizm głosi bowiem: „less is more”, czyli „mniej znaczy więcej”. Co kryje się za owym „więcej”?

 

Potrzeba uporządkowania

Świadoma rezygnacja z rzeczy wiąże się przede wszystkim z rezygnacją z tego, co nas ogranicza w życiu materialnym, ale również duchowym. Zgromadzone przedmioty mogą nas ograniczać, gdy przez nie odrzucamy myśl o zmianie – na przykład o przeprowadzce. Brak podobnego obciążenia sprzyja gotowości do odważnych decyzji, otwartości na to, co nowe i pełnego wykorzystywania pojawiających się życiowych szans. Właśnie z tego powodu konieczna jest selekcja rzeczy i pozostawienie tego, co niezbędne, użyteczne i… piękne. W minimalizmie nie chodzi bowiem o ascezę, ale o jak najlepsze wykorzystanie czasu, czerpanie radości z życia oraz odczuwanie przyjemności w obcowaniu z najdoskonalszymi rzeczami.

  adam-baron-home

Najdoskonalsze wytwory

Chcąc żyć zgodnie z filozofią minimalizmu, trzeba zastanowić się, jak nabywać produkty, które miałyby wpisać się w antykonsumpcjonistyczny styl życia. Otóż – w przypadku galanterii skórzanej – wystarczy poszukiwać nie „produktów”, ale „wytworów”, a więc przedmiotów unikatowych, funkcjonalnych i trwałych, a przez to doskonałych. Damska torebka, uszyta ręcznie z prawdziwej skóry naturalnej – taka, która, jak żaden inny dodatek, podkreśla kobiece piękno i charakter, staje się kwintesencją minimalistycznego stylu.

Dowiedz się jak odróżnić prawdziwą skórę naturalną od sztucznej.

Okazuje się przy tym, że w świecie wypełnionym utartymi schematami, prosta forma tak charakterystyczna dla minimalizmu ma szansę wyróżnić się najbardziej, dlatego każda miejska torebka z naszej kolekcji pozbawiona jest zbędnego przepychu.

W naszej firmie wierzymy w piękno materiału jakim jest skóra, z tego względu nie ulepszamy jej, a jedynie wydobywamy jej naturalne piękno. Z myślą o kobietach aktywnych, gotowych poszukiwać i odkrywać nowe możliwości, tworzymy silne torby na lata, które prędzej się znudzą, niż zniszczą. Owa trwałość doskonale wsypuje się w naszą filozofię zrównoważenia i troski o środowisko, bowiem trwałe produkty ograniczają konsumpcję. Z kolei mniejsze zapotrzebowanie na produkt ogranicza zużycie surowców do produkcji i nie zanieczyszcza środowiska.

Minimalizm z pewnością daje wolność – wolność od niepotrzebnych rzeczy i sztucznie kreowanych potrzeb. W zamian za to proponuje gromadzenie doświadczeń, które pozwalają rozwijać ducha i bogacić się wewnętrznie. Czy jest to droga dla Ciebie?