Barwy roku 2021 – skąd się wzięły i jak je nosić?

Lifestyle

Co roku regularnie słyszymy, że instytut Pantone ogłasza kolor roku. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wybrana barwa symbolicznie wyznacza wizualne trendy w modzie, wystroju wnętrz, reklamie i kulturze. Z czego wynika wybór koloru roku? Jakie barwy będą dominować w 2021 roku i dlaczego?

5 lutego 2021

15
Barwy roku 2021 – skąd się wzięły i jak je nosić?

Amerykański instytut Pantone zajmuje się systematyką barw od 1963 roku, a od ponad 20 lat co roku ogłasza kolor, który będzie wyznaczał trendy wizualne na kolejne 12 miesięcy.  Kolorem 2020 roku był klasyczny niebieski, w 2019 roku prym wiódł koral. Specjaliści  z instytutu Pantone zdradzają, że trendy kolorystyczne są efektem decyzji podjętych w ramach długiego, złożonego procesu i są odzwierciedleniem trendów makro w życiu społecznym oraz kulturze. Są wyznaczane przez prognostyków Pantone, których codzienną pracą jest podróżowanie po świecie, surfowanie po internecie oraz przyglądanie się nastrojom i obserwowanie zmian społeczno-ekonomicznych w różnych częściach naszego globu. Zgłębiając więc zagadnienie koloru, możemy sporo dowiedzieć się o nas samych, jako o społeczeństwie. 

Żyjemy w wyjątkowym czasie


W tym roku ogłoszone zostały dwa kolory jako barwy przewodnie 2021 roku, ponieważ rok 2020 był wyjątkowy, a zmian społecznych, jakie zaszły w ostatnim czasie, nie sposób wyrazić jedną barwą. Przekonaliśmy się również, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Więź z innymi wzmacnia nas, daje nam odwagę oraz nadzieję. W kolorach 2021 roku chodzi więc nie tylko o wyrażenie różnorodnych, tak ważnych dla przetrwania w tych trudnych czasach, emocji, lecz również o poczucie wspólnoty. Dwa kolory to komunikat, że nie jesteśmy samowystarczalni i potrzebujemy siebie nawzajem. 

Kolory roku 2021


Dwie barwy 2021 roku ogłoszone przez Pantone to Ultimate Gray, czyli uspokajająca szarość oraz Yellow Illuminating, czyli słoneczna żółć. Razem mają nieść ze sobą siłę i nadzieję. Pozwalać na zachowanie spokoju oraz dostrzeganie światła, jakie jest przed nami. Jeśli będziemy cierpliwi i optymistyczni, dojdziemy tam, gdzie chcemy.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez PANTONE (@pantone)

 

 

Ultimate Gray i Yellow Illuminating są więc odpowiedziami na oczekiwania nie tylko na poziomie konsumenckim, lecz również ludzkim. Wyrażają nastroje i emocje towarzyszące nam na co dzień. Definiują to, czego pragniemy.

Szarości i żółcie w modzie


Ubrania w odcieniach kojącej szarości i optymistycznej żółci mogliśmy już zaobserwować u Prady, Givenchy, Jacquemusa, Balmain, Gucci. To barwy bardzo plastyczne, dające duże pole do popisu, ponieważ obie komponują się z szerokim wachlarzem innych kolorów.


Jak nosić szarości? Kolor szary wiele osób nosiło w 2020 roku w postaci domowych spodni od dresu. W 2021 roku szarość znów nabiera swojego biznesowego, prestiżowego charakteru. Szare są płaszcze, marynarki, żakiety i spódnice. Jest to szarość stonowana i elegancka. Pasują do niej skórzane, czarne oraz burgundowe torebki, lub te w intensywnym kolorze red cherry. 

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 


Pamiętajmy jednak, że kolor szary lepiej komponuje się z zimnym typem urody. Jeśli nosimy szary żakiet, sweter lub marynarkę, postawmy na ciepłe kolorystycznie akcenty w postaci bluzki, apaszki czy kontrastującej biżuterii. Świetnie z szarym komponuje się wspomniany żółty, lecz takie zestawienie wymaga odwagi. Szary jest jednak kolorem na tyle uniwersalnym, że możemy dowolnie z nim eksperymentować.

 

Jeśli brakuje nam inspiracji, możemy sięgnąć do idei, czyli tego, co o Ultimate Gray mówią przedstawiciele Pantone: uspokajająca szarość przywodzi na myśl „stabilne betonowe fundamenty i spokojne kamieniste plaże”, „kamienie i skały trwają miliony lat i nie znikną w najbliższym czasie”. Szary to siła oraz odporność, hart ducha, trwanie; coś, czego można się trzymać. Stąd też możemy czerpać modowe inspiracje. Jako marka luksusowych skórzanych torebek nie możemy się oprzeć porównaniu do naszych wyrobów, które są trwałe, solidne i mogą towarzyszyć nam przez długie lata, w myśl idei że skórzana torebka ADAM BARON „prędzej ci się znudzi, niż zepsuje”.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 


Jak nosić żółcie? Żakiet czy wiosenny płaszcz w kolorze słonecznej żółci to propozycja dla odważnych. Jednak żółte akcenty w postaci szala czy dodatków, zwłaszcza wiosną, gdy śmiałości będą nam dodawać coraz silniejsze promienie słońca, są już godne rozważenia. Słoneczna żółć w postaci bluzki czy apaszki rozjaśni i rozświetli cerę, pod warunkiem, że pasuje do naszego typu urody. Żółty jest ciepłą barwą, dobrze wyglądają w nim więc osoby reprezentujące ciepły typ urody. Duże pole do popisu mają Panowie, którzy mogą przełamać typowo biznesowy look np. zakładając żółte skarpetki.

 

Żółty świetnie komponuje się z szarością na zasadzie kontrastu. Rozpromieni też czernie i granaty. Wbrew pozorom jednak dobrze wygląda z soczystym błękitem, fuksją czy pudrowym fioletem. Słoneczna żółć pasuje również do zieleni, czerwieni, pomarańczu i bieli. To, jak będziemy nosić ten kolor, zależy tylko od nas.

 

Illuminating Yellow to kolor energetyczny, nastrajający pozytywnie i niosący nadzieję. Jak słońce, którego blask sprawia, że łatwiej wierzymy w to, że już niedługo wszystko wróci do normy. Że pojedziemy na wakacje do Włoch, Hiszpanii, czy na Karaiby i znów będziemy cieszyć się życiem.

 

 

Zdjęcie główne: Taylor Heery Unsplash