Jak power dressing służy kobietom?

Lifestyle

Nawet jeśli się z nią nie spotkałaś, jest bardzo prawdopodobne, że intuicyjnie wcielasz ją w życie. Power dressing służy do budowania profesjonalnego i silnego wizerunku w pracy i coraz bardziej wykracza poza swoje pierwotne znaczenie.

22 lutego 2022

6
Jak power dressing służy kobietom?

Kobiety od zawsze są postrzegane i oceniane poprzez wygląd zewnętrzny. Jednym z głównych celów, jakiemu przyświecał power dressing, było przedstawienie kobiety w miejscu pracy jako silnej, stanowczej i zdecydowanej, przy jednoczesnym zredukowaniu jej seksualności. Elegancki i wyważony power dressing może pomóc w osiągnięciu pozycji w świecie zdominowanym przez mężczyzn, pozycji zarezerwowanej do tej pory dla mężczyzn, w zdobyciu władzy i szacunku w firmie, osiągnięciu autorytetu i przebiciu tzw. szklanego sufitu.

 

Power dressing jako elegancki styl ubierania się i trend w modzie narodził się w drugiej połowie lat 70. dwudziestego wieku i związany był z walką o równouprawnienie płci oraz pozycję kobiety w pracy, jednak z czasem wymknął się tej definicji. Dziś look w stylu power dressing jest szerszą manifestacją siły, jaka uzewnętrznia się w kobietach, poczucia sprawczości i władzy. Nadal jednak bez wątpienia jest pomocny w osiąganiu celów zawodowych, takich jak zdobycie nowej pracy, lepszej pozycji czy podwyżki wynagrodzenia.

 

Historia power dressingu – ubrania, które dodają pewności siebie

Można powiedzieć, że korzenie power dressingu sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Wtedy to światło dzienne ujrzał damski kostium Chanel składający się ze spódnicy, wełnianej marynarki bez kołnierzyka z dopasowanymi rękawami, wyposażonej w wyraziste guziki. Ten kultowy kostium odegrał ważną rolę w historii mody. Ze względu na wygodę i poczucie swobody, jakie dawał kobietom, był dla wielu kobiet inspiracją do podejmowania prób osiągania celów zawodowych. Po burzliwych latach 60. i okresie emancypacji kobiet zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ale i wielu społeczeństwach zachodniej Europy, w latach 70. zaczęła raczkować idea power dressingu. W latach 80. power dressing stał się popularnym wyrazem buntu przeciwko powszechnemu przekonaniu, iż świat biznesu zarezerwowany jest wyłącznie dla mężczyzn. Właśnie wtedy kobiety zaczęły nosić dwurzędowe marynarki, marynarki z szerokimi ramionami, spodnie z wysokim stanem, koszule i biznesowe skórzane torebki. Wygląd zmierzał w kierunku aseksualnego, bo jego celem była pomoc w osiągnięciu pozycji w firmie i sukcesu zawodowego.
W miarę upływu czasu fasony stawały się bardziej dopasowane i zgrabne, a to między innymi za sprawą takich projektantów jak Donna Karan czy Giorgio Armani. Noszenie damskiego garnituru nie oznaczało chęci wtopienia się w męski świat, tylko wyróżnienie się i znalezienie w tym świecie swojego miejsca, swojego sposobu na sukces. Power dressing znalazł swoje odzwierciedlenie w telewizyjnych serialach takich jak „Dynastia” czy „Dallas”, a zwłaszcza w filmie „Pracująca dziewczyna”.

 

Typową modę w stylu power dressing prezentowały kobiety ze świata polityki, jak Żelazna Dama Margaret Thatcher czy Księżna Diana. Obie panie nosiły garsonki z marynarką z ramionami w wersji XXL oraz spódnicą do kolan. Taki look stał symbolem siły i potęgi kobiet w środowiskach zawodowych oraz świata, w którym kobiecy głos wreszcie zaczynał się liczyć.

 

Power dressing w XXI wieku. Jak ma się do niego skórzana torebka?

Pierwsze kobiety liczące się w biznesie czy polityce ubierały się w garnitury i praktykowały power dressing, by walczyć o równouprawnienie i pozycję kobiet w zawodowym świecie. Obecnie power dressing jest manifestacją kobiecej siły, poczucia wpływu na bieg spraw, poczucia władzy na różnych polach. Silne kobiety podkreślają strojem i dodatkami takimi jak skórzana torebka swoją pozycję, wyrażają swoje aspiracje i dążenia. Skórzane torebki biznesowe ADAM BARON Executive wpisują się w nowoczesny look w stylu power dressing. To torebki i teczki biznesowe, które podkreślają charakter oraz profesjonalizm i prestiż właścicielki, podobnie jak garsonka, koszula, żakiet czy odpowiednio dobrane buty.

 

Obecnymi ikonami power dressingu jesteśmy my, kobiety, w naszym codziennym życiu zawodowym. To my zakładamy zbroję, w której czujemy się bezpiecznie, ale i walecznie. Oczywiście twórcy nadal znajdują inspirację w silnych kobietach. W świecie seriali przykładami takich postaci są m.in.: Claire Underwood w „House of Cards”, Alicia Florrick w „Żonie idealnej” czy Jessika Pearson w produkcji „W garniturach”. W świecie celebrytów damskie garnitury zakładają m.in. Lady Gaga czy Melanie Trump. W świecie polityki typowym przykładem jest choćby Michelle Obama. W realnym świecie to jesteśmy my: ty, ja, nasza szefowa czy podwładna. Jakie elementy garderoby w stylu power dressing mamy najczęściej w naszych szafach?

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Lady Gaga (@ladygaga)

 

 

Ubiór w stylu power dressing w naszej garderobie

To kilka dobrej jakości klasycznych ubrań, które możemy nosić przez lata, zestawiając je ze sobą w różnych kombinacjach. Możemy je nosić do pracy, na spotkanie służbowe, na bankiet czy coctail party. Podkreślają nasz profesjonalizm i prestiż.

  • Damski garnitur, dopasowany lub w wersji oversize.
  • Biała koszula. Dopasowana lub oversizowa. Można ją nosić do ołówkowej spódnicy czy cygaretek.
  • Marynarka oversize. W latach 80. z poduszkami na ramionach, obecnie szeroka, bez poduszek.
  • Ołówkowa spódnica. Typowy biurowy ubiór, dowód na to, że power dressing może podkreślać kobiece kształty.
  • Garsonka. Dopasowana lub luźniejsza. Może być gładka, w prążki, w kratkę.
  • Klasyczny, długi płaszcz. Czarny, beżowy, szary lub granatowy, uniwersalny i pasujący do minimalistycznego stylu.
  • Skórzana torebka lub teczka na laptopa. Zdecydowanie z naturalnej skóry. Czarna lub brązowa.
  • Biznesowa sukienka. Prosta, ołówkowa, uniwersalny i praktyczny konkret.
  • Spodnie. Cygaretki lub modne szerokie, z kantem.
  • Szpilki. Na chwilę można założyć to narzędzie kobiecej siły, by osiągnąć cel.