Męska torba na przestrzeni wieków i dziś

Lifestyle

Współcześnie klasyczna torebka utożsamiana jest głównie z damskim elementem garderoby, choć skórzana torba podróżna czy aktówka jest już jak najbardziej unisexowym rozwiązaniem. Jak się jednak okazuje, były w historii ludzkości czasy, gdy torebki nosili głównie mężczyźni. Co więcej, nie zawsze miały one funkcję czysto praktyczną, ale także estetyczną, czy wręcz społeczną. Prześledźmy zatem, jak wyglądała męska torba na przestrzeni wieków i zderzmy ją z tym, co dziś proponują nam kaletnicy i projektanci.

4 listopada 2022

8
Męska torba na przestrzeni wieków i dziś

Użyteczność od pradziejów

Już w czasach ludzi pierwotnych używane były torby w formie worków, najczęściej ze skóry, które miały służyć do transportu pożywienia z miejsca na miejsce – co przy koczowniczym trybie życia miało nie lada znaczenie. To raczej nie powinno wzbudzać zdziwienia, natomiast pewną ciekawostką jest fakt, że znaleziono takie torby sprzed ponad 4000 lat, które miały zdobione klapy. To świadczyłoby o tym, że względy estetyczne miały dla naszych przodków znaczenie niemal od zawsze.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @gucci

 

Nie inaczej było w kolejnych stuleciach. W Starożytności torby – noszone także przez mężczyzn – były swego rodzaju wyznacznikiem statusu społecznego. Zasada była prosta – im bardziej wymyślna forma i bogatsze zdobienia, tym większy prestiż dla osoby ją noszącej. W starożytnym Egipcie czy Grecji szczególnie popularne były torebki noszone na przedramieniu lub przypinane do pasa.

 

Dla niektórych niezwykły może być fakt, że męskie torby święciły tryumfy aż do XVII wieku i był to wówczas typowo męski element garderoby. W średniowieczu świetnie sprawdzały się modele podobne do dzisiejszych listonoszek, jednak w momencie, gdy upowszechniły się ubrania z dużą liczbą praktycznych kieszonek, tego typu akcesoria przestały być popularne.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez KENZO (@kenzo)

 

XX wiek czasem renesansu toreb męskich

Można powiedzieć, że na całe stulecia z listy męskich akcesoriów zniknęły jakiekolwiek torby, poza praktycznymi „schowkami” przypinanymi do pasa w czasie różnorakich aktywności. Dopiero upowszechnienie się trendu na modę unisex sprawiło, że mężczyźni zaczęli łaskawszym okiem spoglądać w kierunku tego akcesorium, wdrażając go do swoich stylizacji jako funkcjonalny, ale jednocześnie ozdobny dodatek. I tak od połowy XX wieku powoli, mozolnie formowały się różnorodne modele toreb męskich, które dziś mają co najmniej kilka odsłon.

 

Wciąż najchętniej panowie sięgają po te najbardziej użyteczne rodzaje, czyli torby sportowe. Są najwygodniejsze, najbardziej pakowne i z punktu widzenia typowo męskich aktywności pozazawodowych – najbardziej przydatne. Co się jednak tyczy klasyki, czyli męskich toreb skórzanych, to okazuje się, że również mają spore grono wielbicieli. Jest to o tyle logiczne, że w tej kategorii mamy do czynienia z całkiem sporą liczbą modeli, które różnią się nie tylko fasonem i kolorem, ale także przeznaczeniem.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Fendi (@fendi)

 

Klasyczne męskie torby skórzane – szeroki wybór

Pewnym „łącznikiem” między torbą sportową a galanterią skórzaną, jest opcja kompromisowa w postaci plecaka wykonanego z naturalnej skóry. To całkiem elegancka propozycja, choć świetnie odnajdzie się głównie w nieco bardziej casualowych stylizacjach. Zmierzając w kierunku ponadczasowej klasyki, mamy do wyboru torby podróżne, które wyróżniają się ponadprzeciętną pakownością i różnorodnością pod względem zagospodarowania w środku.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Prada (@prada)

 

Kolejne odsłony męskich toreb skórzanych mają już wydźwięk nieco bardziej biznesowy – torby lekarskie, teczki biznesowe, aktówki, czy typowe torby na laptopa to prawdziwa klasyka, która świetnie sprawdzi się w stylizacjach formalnych i biznesowych, choć wiele osób, między innymi ze względu na wykonywany zawód, używa ich tak naprawdę na co dzień.

 

Na koniec warto wspomnieć o nieco mniej popularnych dodatkach, na które decydują się panowie chętnie eksperymentujący z modą i własnym wizerunkiem. Coraz częściej bowiem możemy znaleźć na ulicach takie propozycje jak męskie nerki, listonoszki (zauważmy, że to prawdziwy powrót do źródeł męskie mody w tym zakresie!) czy kosmetyczki.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Fendi (@fendi)

 

Popularność skórzanych toreb męskich od ADAMA BARONA

Prawdziwa skóra, jako materiał elegancki, efektowny wizualnie, dostępny w coraz szerszej gamie kolorystycznej i przede wszystkim bardzo trwały, jest rzecz jasna najpopularniejszym surowcem do wyrobu toreb wybieranych przez panów. Jest synonimem klasy, prestiżu i pozwala wyrazić siebie, dlatego mężczyźni od dawna sięgają także po inne dodatki skórzane – od portfeli, poprzez różnorakie etui, na zwykłych brelokach kończąc.

 

Obecnie projektanci mody nie ograniczają się wyłącznie do tego materiału – męskie torebki, w przeróżnych fasonach i kolorach, są obecne na wybiegach największych projektantów, co rzecz jasna nie stanowi żadnego problemu – kreatywne połączenia, tworzenie trendów i nietuzinkowe inspiracje są domeną współczesnych kolekcji, a przecież każdy powinien móc wyrazić siebie tak, jak chce, potrzebuje i czuje, że powinien. Jednakże marka ADAM BARON niejako stoi na straży męskiej klasyki – w tym czujemy się najlepiej, tu jesteśmy wiarygodni.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 

Przekonać się o tym można, chociażby spoglądając na wiodące męskie kolekcje dostępne w naszym sklepie. Bardzo pojemna linia Nonconformist to połączenie wygody i funkcjonalności z nieco tradycyjnym sznytem, czego dowód mamy zarówno z przypadku skórzanych teczek biznesowych, różnych modeli toreb podróżnych, jak i nawet małych listonoszek, które bez względu na swoją rolę nadal pozostają propozycją nad wyraz klasyczną. Na uwagę zasługuje także kolekcja Verity, która, choć zawiera w sobie szerokie spektrum różnorodnych modeli toreb, to zawsze trzyma ten sam tradycyjny, lecz stylowy fason, poprzez który mogą wyrażać się panowie będący fanami różnorodnych stylizacji.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)