Naturalna skóra i kaszmir - szlachetny duet

Lifestyle

Kaszmir, czyli najdelikatniejsza a przy tym bardzo ciepła i lekka wełna, tak jak i naturalne skóry bydlęce, z których szyte są nasze torby – to arystokracja wśród materiałów. Razem tworzą szlachetny duet. To doskonałe zestawienie na zimę.

12 stycznia 2021

13
Naturalna skóra i kaszmir - szlachetny duet

Z wełny kaszmirowej wytwarza się szale, swetry, stosuje się ją również przy produkcji marynarek i płaszczy. Mężczyźni mogą postawić też na dodatki z kaszmiru, takie jak: poszetki, muchy czy krawaty. To regionalny, niezwykle cenny i rzadki surowiec, pozyskiwany w wyjątkowy sposób, tak jak w wyjątkowy sposób wyprawiana jest skóra w garbarniach włoskich mistrzów kaletnictwa. O pochodzeniu, historii i sposobie produkcji kaszmiru opowiemy w dalszej części artykułu. Teraz skupmy się na jego zaletach i funkcjonalności.

Miękkie i lekkie kaszmirowe swetry i szale


Gdybyśmy chcieli pokusić się o porównanie doznań zmysłowych, jakie nam towarzyszą gdy dotykamy tradycyjnej owczej wełny oraz kaszmiru, czyli wełny z kóz kaszmirskich, porównanie wypadłoby mniej więcej tak jak porównanie skóry ekologicznej do skóry naturalnej. Nic nie równa się z miękkością, gładkością i jedwabistością szlachetnego kaszmiru. 


W dodatku materiał ten jest elastyczny i sprężysty – pięknie się układa, nie ulega zagnieceniom i nie jest podatny na odkształcenia. Struktura kaszmirowego włókna przypomina kształtem cieniutką, pustą w środku, wypełnioną powietrzem rurkę, dzięki czemu zrobione z niego swetry, płaszcze czy szale są lekkie, a jednocześnie posiadają unikalne właściwości izolacyjne. Chronią zarówno przed zimnem, jak i gorącem. Kaszmir posiada też właściwości hydrofobowe. Tkanina nie jest podatna na wilgoć, a po wypraniu szybko schnie. 


Ubrania z kaszmiru są wytrzymałe i szlachetnie się starzeją, podobnie jak torby z naturalnej skóry. Pokryte patyną czasu nabierają charakteru. Wystarczy je właściwie pielęgnować, aby służyły nam długie lata, podobnie jak i skórzane torby ADAM BARON, na które nie bez powodu dajemy 5 lat gwarancji.


Kaszmir swoje właściwości zawdzięcza niezwykłym warunkom, w jakim żyją zwierzęta, od których pozyskuje się ten surowiec. 

Pochodzenie kaszmiru

Kaszmir, podobnie jak i skóra, posiada swoją historię i tradycję. Nazwa wywodzi się od nazwy regionu, w którym pasą się kozy kaszmirskie. Wełna z ich puchu pozyskiwana jest od tysiącleci. Oprócz Kaszmiru i Nepalu obecnie materiał do produkcji przędzy dostarczają Chiny oraz Mongolia, a głównymi producentami kaszmiru są Anglia, Włochy, Szkocja oraz Japonia, które przeniosły produkcję do Państwa Środka, gdzie doglądają całego procesu, by dostarczać najwyższej jakości materiał.

 

pochodzenie kaszmiru

Fot. Julie Karen

 

Kozy kaszmirskie można spotkać jedynie w najmroźniejszych rejonach świata. Ich sierść dostosowała się do klimatu w jakim żyją, wytwarzając dwie warstwy: chroniącą przed zimnym wiatrem część zewnętrzną – złożoną z długich, szorstkich i sztywnych włosów, oraz utrzymującą odpowiednią temperaturę ciała część wewnętrzną – na którą składa się  lekki i miękki puch. Właśnie z tego puchu wytwarzany jest kaszmir, najdroższa wełna na świecie.


Nic nie dały starania przedsiębiorców, by pozyskiwać kaszmir z kóz hodowanych w innych, mniej wymagających rejonach. Pochodzenie kaszmiru sprawia, że jest on niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

W jaki sposób pozyskuje się kaszmir?

Puch uzyskuje się jedynie raz do roku, zazwyczaj na wiosnę. Nie dzieje się to jednak w procesie strzyżenia jak w przypadku owiec czy wielbłądów – wełnę kaszmirową otrzymuje się poprzez wyczesywanie kóz. To mało wydajna, wymagająca cierpliwości praca. Na wykonanie jednego swetra potrzebna jest sierść z czterech - pięciu kóz. Ilość surowca jest więc ograniczona, a cały proces pracochłonny, dlatego uzyskiwana w ten sposób wełna jest tak drogocenna. 

Skóra i kaszmir – dopasowany duet na zimowy look

Kaszmir i skóra to dwa surowce naturalnego pochodzenia, których pozyskiwanie wymaga czasu, cierpliwości, pokory i umiejętności. Wytwarzanie kaszmiru, jak i wyprawianie skóry są wyzwaniami, którym towarzyszyć muszą precyzja i staranność. Rezultatem tego są prawdziwe, autentyczne produkty, emanujące naturalną siłą. Wąchając je, dotykając ich powierzchni, czując pod palcami ich strukturę, odnosimy wrażenie obcowania z czymś autentycznym. Powstałe z nich wyroby, takie jak swetry czy szale, podkreślając osobowość właściciela.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 

Post udostępniony przez MINOU Cashmere (@minou.cashmere)

 


Skóra i kaszmir pasują do siebie nie tylko charakterem, ale i wyglądem. Kaszmirowy sweter do ołówkowej spódnicy lub kaszmirowy szal do żakietu lub płaszcza świetnie prezentować się będą w looku, do którego dodatkiem jest luksusowa skórzana torebka lub aktówka.

 

Jeśli chcesz wyglądać elegancko, a jednocześnie zależy Ci, żeby Twój outfit był celebracją prostego autentycznego życia na własnych zasadach, postaw na kaszmir i naturalną skórę!