Jednym ze stylów, będących uosobieniem takiego podejścia w modzie, jest smart casual. Dziś sprawdzimy, jak wygląda on w zimowym wariancie męskim i zastanowimy się, jakie dodatki będą do niego najbardziej odpowiednie.
Połączyć przeciwieństwa
Na pierwszy rzut oka elegancki look i sportowy sznyt nie mają prawa zafunkcjonować obok siebie. Jednak projektanci nie raz już udowadniali, że nawet najbardziej egzotyczne połączenia stylów mogą wyglądać dobrze – pod warunkiem, że trzymają się kilku podstawowych zasad.
Taki właśnie jest smart casual, będący odpowiedzią na męską potrzebę swobody w nieco bardziej oficjalnych outfitach. Na język polski bywa on różnie tłumaczony, choć najczęściej używa się określeń typu „swobodna elegancja” lub „sportowa elegancja”, co całkiem dobrze oddaje ideę tego trendu modowego. W dużym uproszczeniu (jakże męskim!) można stwierdzić, że smart casual to sztuka ubierania się elegancko, ale swobodnie. A bardziej obrazowo – elegancko, ale bez garnituru i krawata.
Oczywiście, jak w każdej stylistyce, musimy trzymać się pewnych ram – do marynarki nie dobierzemy spodni dresowych. Jednak kilka modowych „udogodnień” może sprawić, że od dziś zasmakujesz w smart casual i na nieco mniej oficjalne okazje towarzyskie będziesz ubierać się wygodniej, niż kiedyś.
Smart casual – dla kogo i gdzie?
W pełni formalny ubiór, składający się z garnituru lub marynarki z klasyczną koszulą, jest dziś zarezerwowany głównie na rozmowy biznesowe i inne bardzo oficjalne okazje. Gdy można zejść o ton niżej, nikogo już nie dziwi łączenie elementów wyszukanych z nieco bardziej swobodnymi. Styl smart casual będzie zatem odpowiedni na różnego rodzaju uroczystości rodzinne (od chrzcin po śluby), wieczorne wyjścia ze znajomymi, randki, a także do kina czy teatru. Z powodzeniem można wykorzystywać go również na co dzień – głównie dlatego, że rezygnujemy tutaj z zarezerwowanych na „sztywne” okazje elementów, takich jak krawat czy mucha.
Jak skomponować zimowy smart casual?
Podstawowym elementem tego stylu jest półformalna marynarka. Jeśli chodzi o wersję zimową, może być wykonana z dzianiny, tweedu lub bawełny. Dopuszczalne jest, by miała nieco bardziej sportowy charakter (panowie często wybierają opcję slim fit). Do tego spodnie – bez kantki, np. bawełniane chinosy. Ich zaletą jest fakt, że dostępne są niemal we wszystkich możliwych kolorach, co daje nam duże pole do popisu. Must-have stanowi również koszula, będąca podstawą półformalnych męskich stylizacji. Tutaj mamy wiele możliwości – ze stójką, z kołnierzem, typu button-down. Może być bawełniana lub lniana, najlepiej w jasnych barwach. Kolejną kwestią są buty, na temat których zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że najlepiej sprawdzają się skórzane lub zamszowe półbuty, choć niektórzy dopuszczają też mokasyny lub dobrej jakości trampki. Wiele zależy tak naprawdę od ogólnej wizji stylizacji.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jako że rozbieramy na czynniki pierwsze zimową odsłonę smart casual, nie sposób pominąć okrycia wierzchniego. Prym tutaj wiodą swetry w serek, kardigany i golfy. Do tego ciepły, ciemny płaszcz lub pikowana kurtka Husky.
Siła dodatków
Wśród dodatków najbardziej charakterystycznym elementem wydają się być skarpetki, które wprowadzają do stylizacji element nieformalny – głównie dlatego, że mogą przedstawiać różne wzory, również te bardziej kolorowe (np. w romby). Inne popularne dodatki to: poszetka, pasek, knit, szalik lub komin.
Warto w tym miejscu wspomnieć o torbach i plecakach, które będą pasowały do stylu smart casual. Nie ulega wątpliwości, że te elementy powinny nadawać wizerunkowi nieco bardziej eleganckiego sznytu. W tym celu dobrym wyborem będą wyroby wykonane z prawdziwej skóry wysokiej klasy.
Przykładem może być tutaj plecak skórzany ADAM BARON. Ponadczasowy, minimalistyczny fason sprawia, że będzie się on dobrze komponował z dowolnym zestawieniem elementów ubioru.
Jeśli natomiast potrzebujemy bardziej pakownej torby, z pomocą przychodzi wyjątkowa kolekcja Nonconformist, w której znajdziemy trzy rodzaje skórzanych teczek biznesowych. Dostępne są w trzech eleganckich kolorach: czarnym, brązowym i koniakowym. Wyroby te mogą wręcz stanowić uosobienie stylu smart casual – z jednej strony dodają klasy, a z drugiej są bardzo funkcjonalne.