Komponowanie stylizacji za każdym razem wymaga od nas niemałej dozy kreatywności, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów i narzędzi, które pozwolą ci sprawnie dobierać pasujące do siebie kolory.
Gust i styl
Nie ma nic gorszego niż ubranie się w strój, który sprawia, że nie czujemy się komfortowo i swobodnie ani nie wpisuje się w preferowany przez nas styl. W końcu jak mawiała Coco Chanel: „Moda przemija, a styl pozostaje”. Tak więc na samym początku warto posłużyć się mapą skojarzeń i wypisać na kartce wszystkie rzeczy, które kojarzą nam się z naszym stylem, gustem i życiem, aby móc w pełni czuć się sobą w każdej stylizacji.
Koło barw
Stworzenie charyzmatycznej i jednocześnie spójnej kompozycji kolorystycznej dla wielu z nas stanowi nie lada wyczyn. Jednak w takich sytuacjach warto posłużyć się naukowym i dobrze znanym światu sposobem – kołem barw, czyli modelem poglądowym, który pozwala zapoznać się z procesem powstawania i łączenia się ze sobą barw. W podstawowej wersji stworzonej przez Ewalda Heringa koło składało się tylko z czterech kolorów – obecnie jest ich aż dwanaście! Aby, móc sprawnie się nim posługiwać, należy poznać definicje dwóch kluczowych pojęć – barw podstawowych i barw analogicznych. Pierwsze z nich – barwy podstawowe – stanowią podłoże, za pomocą którego można uzyskać najróżniejsze tonacje kolorystyczne. Z kolei drugie – barwy analogiczne to te, które na kole barw ułożone są w sąsiedztwie.
Color blocking
To sposób łączenia i metoda noszenia kolorów, które polegają na kontrastowym zestawieniu kolorów, czyli kolorów umiejscowionych po przeciwnych stronach koła barw. Zapoczątkowany został w 1946 roku przez francuskiego projektanta mody Yves’a Saint Laurenta na wybiegu podczas prezentacji kreacji na sezon jesień-zima. W blaskach fleszy pojawiła się wówczas modelka w sukience w geometryczne kształty, która stanowiła przeniesienie obrazu „Kompozycja” malarza Pieta Mondriana na tkaninę.
Choć dobieranie kolorów według tego schematu może być problematyczne ze względu na ich wyrazistość, to zasada color blockingu idealnie wkomponowywuje się w eleganckie stylizacje jako element, który nada im charakteru. W ten sposób zdecydowanie przełamiemy ich schematyczność i przewidywalność. Eleganckie spodnie w kolorze różowym świetnie prezentują się w towarzystwie barwy żółtej. Jest to niecodzienne rozwiązanie, za sprawą którego stworzymy wyrazistą stylizację, za którą przemawia kobieca delikatność i takie pozytywne emocje jak: radość, śmiech czy zabawa.
Color blocking to metoda, która ściśle wiąże się również z ostatnio coraz częściej przewijającym się hasłem – dopamine dressingiem. To teoria, która opowiada się za twierdzeniem, że można ubierać się w sposób pobudzający produkcję hormonu szczęścia – dopaminy – w naszym mózgu. Budowanie swojej garderoby w oparciu o tę koncepcję to kładzenie nacisku na uwydatnienie naszego niepowtarzalnego „ja”, czyli podkreślenie naszej osobowości i indywidualizmu. Anabel Maldonado – właścicielka pierwszej na świecie platformy, dzięki której możesz dopasować produkt do swojej osobowości – twierdzi, że dopamine dressing to system ubierania się, który nie stanowi jednego stylu i dla każdego z nas jest odmienny, ponieważ inaczej odbieramy różne kolory. Jej zdaniem nie chodzi tutaj tylko o jasne i wyraziste kolory, ale o to jak się czujemy, mając je na sobie.
Złota trójka w modzie
Jest to jedna z kluczowych metod, która pozwoli ci w szybki sposób znaleźć złoty środek stylizacyjny. Polega on na wyborze trzech przewodnich kolorów, które powinny stanowić twoją solidną bazę stylizacyjną przy tworzeniu outfitu. Można tego dokonać z pomocą trzech sposobów:
1. Wyboru kolorów znajdujących się jeden obok drugiego.
2. Postawieniu na barwy tworzące trójkąt równoboczny.
3. Zdecydowaniu się na dwa przeciwstawne kolory i uzupełnienie ich o odcień bieli.
Są to przykładowe sposoby kompozycji, które wykorzystywane są nie tylko w modzie, ale również w procesie projektowania wnętrz czy kreacji graficznych. Dzięki temu nasza stylizacja stanie się definicją harmonii kolorystycznej.
To stylizacje, które opierają się na zestawieniu ze sobą odcieni jednego koloru, aby zachować spójność i elegancję. W kwestii total looków świetną radą jest mieszanie faktur – aksamitnej ze skórzaną czy lśniącej z matową. Co więcej, zestawami monochromatycznymi rządzi warstwowość – płaszcz typu trencz świetnie skomponuje się z elegancką koszulą i spodniami z wysokim stanem. Całość warto uzupełnić skórzaną torebką damską marki ADAM BARON, która doda twojej stylizacji charakteru i podkreśli twój profesjonalizm. Dzięki ręcznemu wykonaniu przez doświadczony zespół kaletników, z użyciem wysokiej klasy skóry włoskiej, posłuży ci przez długie lata.
Kolory roku 2022
Wiosna-lato 2022 to misz-masz kolorystyczny, w którym dominują takie barwy jak: róż w odcieniu gumy balonowej, żółty przypominający świeże żonkile oraz dahlia – intensywny fiolet. Są to odcienie, które świetnie odnajdują się w wiosennej rzeczywistości, a co więcej idealnie wpasowują się również w ideę dopamine dressingu. Warto również pamiętać, że zgodnie z metodą color blockingu – barwa różowa i fioletowa idealnie łączy się z kolorem żółtym. Tak więc wystarczą tylko te trzy kolory, aby stworzyć kompletną stylizację!