Jak pielęgnować skórzaną torbę?

Porady

Skóra naturalna jest bardzo trwałym materiałem. Torba wykonana ze skóry będzie wyglądać jak nowa przez długie lata, pod warunkiem że od czasu do czasu poświęcisz chwilę na jej pielęgnację.

17 maja 2018

Autor: Adam Baron

40
Jak pielęgnować skórzaną torbę?

Pielęgnacja skóry naturalnej 

Naturalna skóra zwierzęca jest materiałem unikatowym, o niejednolitej strukturze. Fałdy, otarcia, delikatne nierówności i zadrapania, jakie można zaobserwować na strukturze skóry, nadają wyrobowi unikalny i niepowtarzalny charakter. Takie „niedoskonałości” są dowodem na autentyczność naturalnej skóry. Taka skóra jest gładka od wnętrza, cechuje ją charakterystyczna struktura „meszku”. Skóra licowa to najczęściej skóra bydlęca, jagnięca, z koźląt. Jest miękka i delikatna.

 

Skóra naturalna podobnie jak skóra ludzka wymaga regularnego oczyszczania, odżywiania, natłuszczania oraz impregnacji. Inaczej może stać się sztywniejsza, mnie miła w dotyku, może wysychać i pękać. Niepielęgnowana skóra szybciej się eksploatuje, traci swoje walory estetyczne, może też przemakać.

 

Jak dbać o skórę licową?

Najprostszym sposobem jest stosowanie odpowiedniego specjalistycznego balsamu do skór, które odżywiają i impregnują skórę torby np. na bazie wosku pszczelego. Aby jednak przystąpić do aplikacji specjalnego środka, należy najpierw przetrzeć torbę za pomocą miękkiej wilgotnej szmatki, aby usunąć kurz i brud z powierzchni skóry. Najlepiej zastosować 2 cienkie warstwy preparatu i pozostawić do wyschnięcia na około 15 min. Ostatni etap to usunięcie nadmiaru produktu przez polerowanie miękką szmatką.

 

Jak profesjonalnie pielęgnować skórę? 

Istnieje też bardziej zaawansowana metoda pielęgnacji skórzanych torebek. Składa się ona z kilku etapów. Aby z niej skorzystać, należy zaopatrzyć się w środki do pielęgnacji skór: mydło i tłuszcz do skór, krem z pigmentem na bazie wosku oraz pastę lub wosk. Następnie przedsięwziąć następujące kroki:

  • Wyczyścić torebkę suchą szmatką. W przypadku gdy skóra jest mocno zabrudzona, użyć mydła do skór.
  • Zaaplikować tłuszcz do skór, który odżywia ją i zmiękcza, chroniąc przed powstaniem pęknięć i przemakaniem.
  • Zastosować krem do skór z pigmentem na bazie wosku – na wzmocnienie koloru, nabłyszczenie oraz pokrycie niewielkich rys i przebarwień powstałych na powierzchni torebki.
  • Zabezpieczyć dodatkowo skórę i nadać jej niezwykły połysk za pomocą specjalnej pasty lub wosku,

 

Ponieważ torebka to osobisty przedmiot, dbanie o nią powinno być czystą przyjemnością. Pielęgnacja skóry torby pochłania uwagę tak jak pielęgnacja cery, czy włosów. Skóra odwdzięczy się za tę troskę – zadbana pozostanie plastyczna i miła w dotyku na długie lata.

 

Zobacz również: Rodzaje skór galanteryjnych – na torebkę, z jakiej skóry się zdecydować?