Minimalizm – liczy się jakość, a nie ilość

Porady

Minimalizm i konsumpcjonizm to dwa pojęcia, stojące do siebie w opozycji. Pierwsze skupia się na tym jak kupować mniej, drugie wręcz przeciwnie – stawia na ilość, a nie jakość. Zastanówmy się jak kupować odpowiedzialnie.

29 sierpnia 2022

11
Minimalizm – liczy się jakość, a nie ilość

Kupuj mniej, noś częściej

Wszystko zaczyna się od naszych nawyków – tych zakupowych, jak i modowych. Nie powinniśmy nabywać każdej rzeczy, która wpadła nam w oko. W końcu prawda jest taka, że lepiej mieć 5 idealnie dopasowanych do naszej sylwetki ubrań, niż 20, które zakupione zostały pod wpływem chwili i w których nie czujemy się komfortowo. Moda to nie tylko to jak wyglądamy, ale również to jakie emocje towarzyszą nam, kiedy zakładamy na siebie daną rzecz.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez EMELIE LINDMARK (@emitaz)

 

 

Każdy z nas zna to uczucie radości, kiedy mamy na sobie ulubioną bluzkę, spodnie czy sukienkę. Nasza samoocena diametralnie wzrasta i co najważniejsze – to poczucie towarzyszy nam przez cały dzień. Zdecydowanie lepiej postawić na długotrwały zastrzyk dobrej energii, niż chwilowej ekscytacji, której dostarcza nam kupowanie nowych rzeczy.

 

Wyznawanie zasady – kupuj mniej, noś częściej – oddziałuje nie tylko na nas, ale i na naszą planetę. Rezygnując z zakupu jednego T-shirtu, oszczędzamy aż 3 tysiące litrów wody, a przechodząc obojętnie obok jeansów aż 10 tysięcy! Nie przyczyniamy się też do nadmiernej eksploatacji środowiska oraz dóbr naturalnych. Nabywając ubrania świadomie, chronimy ziemię, po której codziennie stąpamy. 

  

Zastosuj zasadę „one in, one out”

Na czym polega? Jej reguły są niesamowicie proste – kupujesz coś nowego, tylko wtedy, gdy musisz pożegnać się czymś zużytym i niezdatnym do użytku. Rezygnacja z rozbudowanej garderoby może stanowić nie lada wyrzeczenie, ale cel jest szczytny. Nie ma co ukrywać, że z roku na rok staje się to zdecydowanie trudniejsze, jako że z biegiem lat mamy poczucie, że potrzebujemy coraz to więcej rzeczy... 

 

 

 

 

Postaw na rzeczy dobrej jakości, które posłużą Ci długo

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze odzieży powinna być jakość. Jak dowiedzieć się, czy pożądany przez Ciebie produkt jest wysokojakościowy?

 

Wysoka jakość idzie w parze z trwałością

O trwałość mody w nietrwałym świecie jest niezwykle trudno. Marka ADAM BARON od początku swojego istnienia obrała sobie za cel dostarczanie konsumentom najwyższej klasy produktów skórzanych, które prędzej im się znudzą, niż zniszczą. Torby i dodatki tworzone są ręcznie w lokalnej manufakturze z wykorzystaniem włoskiej skóry naturalnej, wyprawianej ekologicznymi garbnikami pochodzenia naturalnego. Szyjemy zgodnie z zapotrzebowaniem – na próżno szukać u nas nadwyżek magazynowych. Po prostu nie produkujemy na zapas. Tak jak do życia, do biznesu podchodzimy odpowiedzialnie i świadomie. Kolekcja SLOWBAG stanowi tego namiastkę. Torby, które do niej należą, poddane zostały absolutnemu minimum przetwórczemu i z przekonaniem, że żaden skrawek materiału nie powinien się zmarnować. 

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 

 

Znana marka nie jest wyznacznikiem jakości

Często można spotkać się z przeświadczeniem, że jeżeli dana marka jest znana, to zdecydowanie musi oferować produkty, które odznaczają się wysoką jakością. Nic bardziej mylnego! Wiele firm z branży fast fashion jest powszechnie rozpoznawalnych a produkty, które oferują, stoją w całkowitej opozycji do cech produktów wysokojakościowych. 

Taki stan rzeczy idealnie opisuje powiedzenie „less is more”. Mniejsze, rodzinne marki mają zdecydowanie większą kontrolę nad całym procesem produkcji, a tym samym i nad produktem finalnym. Przykładają uwagę do szczegółów i tworzą produkty z niezwykłą precyzją, której na próżno szukać w produktach masowych. 

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 

 

Porządek w szafie zgodnie z zasadą 3P – piękny, pamiątkowy, pożyteczny

Jeżeli którąś z Twoich rzeczy jesteś w stanie opisać przy pomocy epitetów: piękny, pamiątkowy lub pożyteczny, to nie pozbywaj się jej. Bardzo możliwe, że jeszcze Ci posłuży. Przed rozpoczęciem porządków w garderobie najlepiej zastanowić się, co tak naprawdę jest Ci potrzebne, w jakich kreacjach czujesz się najlepiej oraz jakie kolory Ci pasują. Kolorystyka ubrań w Twojej szafie nie powinna zależeć tylko i wyłącznie od twoich upodobań i preferencji, lecz od tego, jakim typem urody jesteś.

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez ADAM BARON (@adambaron_)

 

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co Ci pasuje, to koniecznie przeczytaj wpis o stylizacjach dopasowanych do typu urody.

 

Kilka praktycznych rad, jak zacząć nabywać ubrania odpowiedzialnie

  1. Unikaj centrów handlowych. Nie ma nic gorszego niż nieprzemyślane zakupy ad hoc. Postaraj się, aby zawsze były one zaplanowane. 
  2. Korzystaj z promocji i wyprzedaży typu Black Friday – ale rób to z głową. Zawczasu wyselekcjonuj i przenieś do wishlisty ubrania, które Ci się podobają, a następnie w czasie promocji kup tylko to, co się na niej znajduje.
  3. Kupuj tylko to, co idealnie na Tobie leży. Kiedy nachodzą Cię myśli: „Kupię to, jak schudnę, to założę”. Czym prędzej odwieś to ubranie na wieszak.
  4. Postaw na szafę kapsułową. Niech w Twojej garderobie nie zabraknie klasyków – ponadczasowej, czarnej, skórzanej torebki; eleganckiego, oversize kombinezonu i szpilek. 
  5. Secondhandy nie gryzą. Moda z drugiej ręki oraz wymiana garderobiana z innymi członkami rodziny zyskuje na popularności z każdym dniem. Odnajdź wśród swojej rodziny czy znajomych osobę o podobnej aparycji  i ciesz się z regularnych swapów odzieżowych!

 

Po prostu kupuj mniej. Postaw na jakość, która przetrwa czas. Znajdź złoty środek w postaci kompromisu między jakością a ilością. Nie ma nic złego w nabyciu nowej rzeczy, ważne, aby nie odbywało się to często, a zakup sam w sobie był przemyślany.