Dzień Ziemi – zrównoważona moda dla planety

Lifestyle

Zmiany klimatu spowodowane destrukcyjną działalnością człowieka są coraz wyraźniej dostrzeganym skutkiem. Mimo że w teorii jesteśmy świadomi obecnego stanu rzeczy, to zapominamy, że o Ziemię należy dbać zawsze, nie tylko w jej święto, a to wymaga trwałej zmiany. Jak branża fashion może przeciwdziałać degradacji środowiska naturalnego?

13 kwietnia 2023

18
Dzień Ziemi – zrównoważona moda dla planety


Produkcja przyjazna dla środowiska, ograniczenie konsumpcji, przemyślane zakupy, które charakteryzują się wysoką jakością i są tworzone z naturalnych materiałów – to wartości, które wpisują się w nurt zrównoważonej mody. Czym jeszcze charakteryzuje się moda eko? 

Dzień Ziemi trwa cały rok dzięki eko modzie 

Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które zostało zapoczątkowane przez amerykańskiego aktywistę Johna McConnella. Podczas konferencji UNESCO w 1969 roku została zainicjowana idea globalnego święta celebrującego piękno i ochronę naszej planety, a pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce w 1970 roku. Należy jednak pamiętać, że o środowisko naturalne należy dbać na co dzień, nie tylko raz w roku. Sustainable fashion (zrównoważona moda) jest próbą skutecznej odpowiedzi na te potrzeby i powstała w trosce o stan naszej planety. Moda ekologiczna ma na celu zminimalizowanie wpływu branży fashion na środowisko naturalne. Jak prowadzić biznes zgodnie z jej zasadami? Oto kilka założeń, które wpisują się w zrównoważoną modę.

 

zrównoważona moda

Zrównoważona moda dla świadomych konsumentów

Zrównoważona moda zaczyna się od poziomu wiedzy konsumentów. To oni decydują, jakie marki wybierają, a tym samym, jaką inicjatywę wspierają. Wypracowanie świadomych wyborów to trudna sztuka, ale dzięki temu można podejmować decyzje, które nie degradują środowiska naturalnego. Warunki produkcyjne oraz pochodzenie i jakość stosowanych materiałów, to kwestie, na które warto zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu.


Jak jeszcze możemy kultywować eko modę? Oprócz wspierania ekologicznych marek odzieżowych, które stosują zasady odpowiedzialnej produkcji, warto zacząć od zawartości własnej szafy i wybierać ubrania i akcesoria, których zakup jest dokładnie przemyślany. Podejmowanie decyzji zakupowych pod wpływem impulsu zazwyczaj prowadzi do nietrafionych wyborów, które generują nieustanną potrzebę posiadania nowych rzeczy. Klasyczne kroje i prosty design to ponadczasowa klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody, a dodatkowo jest wyrazem troski o planetę.

 

moda zrównoważona

Ocean plastiku konsekwencją fast fashion 

Jednym z ważnych elementów zrównoważonej mody jest wybór odpowiednich surowców. Produkcja tkanin i materiałów odzieżowych to proces, który wymaga dużej ilości energii i wody, a także wykorzystuje wiele szkodliwych substancji chemicznych, które trafiają potem do środowiska. 


Moda eko, działająca w myśl idei slow fashion, stawia na alternatywne materiały, takie jak bawełna organiczna, len czy naturalna skóra. Wybierając akcesoria, warto zdecydować się na produkty wykonane z prawdziwej, zwierzęcej skóry. Do produkcji tańszych zamienników wykorzystywany jest zazwyczaj plastik lub jego pochodne. W konsekwencji produkty te nie są wytrzymałe i trzeba je wymienić już po jednym sezonie. Takie działania generują plastikowe odpady, które w większości nie nadają się do recyklingu.

 

sustainable fashion

Lokalny biznes kontra masowa produkcja 

Sustainable fashion orientuje się nie tylko na samym produkcie, ale również na procesie jego wytwarzania. W porównaniu z wielkimi koncernami polskie ekologiczne marki odzieżowe mają na tym polu dużą przewagę. Warunki produkcji uwzględniają nie tylko dbałość o sam produkt, ale również troskę o pracowników. Produkcja niskim kosztem często oznacza wyzysk i złe warunki pracy dla pracowników, natomiast produkcja polskich ekologicznych marek odzieżowych zakłada uczciwe wynagrodzenie i dbałość o warunki pracy. 

Kolejną kwestią, która istotnie wpływa na stan środowiska naturalnego, jest logistyka transportowa. Wybierając produkty z masowej produkcji, która ma miejsce poza granicami kraju, przyczyniamy się do zwiększenia śladu węglowego w atmosferze.


Jedną z największych zalet małych firm jest kontrola procesu produkcji na każdym etapie. W manufakturze firmy ADAM BARON każdy produkt jest przygotowywany z najwyższą starannością. Dbałość o najmniejsze detale, dokładne i mocne przeszycia, skóra sprowadzana z najlepszych włoskich garbarni – to ekologiczna moda w najlepszej odsłonie.

 

Naszym celem jest zagospodarowanie każdego kawałka skóry. Ze skrawków pochodzących z produkcji toreb powstają portfele, paski, skórzane breloki czy etui na klucze. Dzięki temu nie marnujemy ani skrawka skóry zwierzęcej, gdyż szanujemy cenny surowiec i pracę kaletników.

 

ekologiczna moda

Jakość, która przetrwa próbę czasu 

Wybierając produkty polskich ekologicznych marek odzieżowych, nie tylko wspieramy lokalną gospodarkę, ale również otrzymujemy gwarancję wysokiej jakości. Dzięki temu zakupione produkty posłużą nam przez wiele lat, co korzystnie wpłynie nie tylko na stan środowiska, ale również naszego portfela. Kompletując swoją garderobę, warto wybierać ubrania i akcesoria, które stworzą podstawę szafy kapsułowej. 


Warunkiem są oczywiście produkty najwyższej jakości takie jak skórzane torby ADAM BARON. Praktyczne rozwiązania w postaci wewnętrznych kieszonek pozwolą na uporządkowanie wszystkich niezbędników, a solidne przeszycia i wzmocnienia sprawią, że torba stanie się niezawodną towarzyszką codziennych wyzwań biznesowych. Co ważne, klasyczny design, zgodnie z którym są tworzone torby, nigdy nie wyjdzie z mody. To klasyka, która mimo przemijających trendów zawsze będzie aktualna.


Zrównoważona moda to podejście do projektowania, produkcji i sprzedaży ubrań, które ma na celu zminimalizowanie wpływu branży na środowisko naturalne. Jednak, aby ekologiczna moda mogła sukcesywnie się rozwijać, potrzebni są świadomi konsumenci. Odpowiedzialność za naszą planetę zaczyna się od Twojej decyzji. Wybierz świadomie i postaw na zrównoważoną produkcję i ponadczasową jakość.

 

moda eko