Jak dbać o galanterię, by służyła nam dłużej, czyli bądźmy eko

Lifestyle

Jeśli praca zawodowa nie pozwala nam na slow life, postawmy na slow fashion! Paradoksalnie slow fashion pozwoli nam zaoszczędzić dużo cennego czasu, który możemy poświęcić na realizacje swoich osobistych celów, a przy okazji –zminimalizujemy negatywny wpływ na środowisko naturalne.

19 października 2020

15
Jak dbać o galanterię, by służyła nam dłużej, czyli bądźmy eko

Pojęcie zrównoważonej mody zyskuje na popularności wraz z postępem degradacji środowiska naturalnego. To filozofia, która zakłada nie tylko wykorzystywanie wartościowych ubrań, które zostało już wyprodukowane, czyli z tzw. drugiej ręki, lecz również świadome podejście do zakupów. Im bardziej kompulsywnie kupujemy, im więcej sztuk odzieży nabywamy, tym większy popyt kreujemy, co przekłada się na wzmożoną produkcję i związane z tym zanieczyszczenie środowiska. Biorąc pod uwagę, iż przemysł odzieżowy jest drugim, tuż po przemyśle paliwowym, trucicielem naszej planety, jest o co walczyć. Robi to już wiele marek modowych, a idee antykonsumpcjonizmu przejawiają się w takich akcjach społecznych jak #antyblackfriday.

 

Minimalizm jest w modzie


Tymczasem wielu stylistów zaleca – również dla porządku w szafie i możliwości błyskawicznego zestawienia eleganckiego outfitu – posiadanie zaledwie 20-40 sztuk odzieży, wliczając w to dodatki. Taka ilość dopasowanych do siebie ubrań pozwoli nam na stworzenie naprawdę sporej liczby stylizacji, bez nudy i modowych wpadek, które mogą wyniknąć z porannego pośpiechu. Warunek jest jeden, a właściwie dwa – muszą to być elementy garderoby wysokiej jakości, a my powinniśmy wiedzieć, jak o nie dbać. To pozwoli nam ograniczyć ilość kupowanej odzieży.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Anna | #teamlessismore (@somethingwhite)

 


Przy takim podejściu możemy liczyć na to, że nasze ulubione ubrania oraz galanteria posłużą nam przez kilka lat, świetnie spełniając swoją rolę. W przypadku wyrobów skórzanych takich jak nasze torebki, możemy liczyć nawet na dłuższe użytkowanie. Sama gwarancja na galanterię skórzaną ADAM BARON to 5 lat, jednak otrzymujemy informacje od naszych klientów, że torby noszą nawet 10 lat i wciąż nie widać na nich wielu śladów użytkowania.

Jak kupować odpowiedzialnie?


Kluczem do minimalistycznej szafy oraz zrównoważonych zakupów jest więc wybór renomowanego producenta, który szyje swoje produkty z najwyższej jakości materiałów. W naszym przypadku są to naturalne skóry bydlęce pochodzące z garbarni włoskich mistrzów, wyprawiane ekologicznymi garbnikami. Starannie dobieramy również komponenty takie jak: tkaninę podszewek, zamki błyskawiczne, nefrytowe magnesy, okucia w postaci nóżek na spodzie toreb podróżnych oraz większych modeli, chroniące przed zniszczeniem. Sama produkcja toreb odbywa się w polskiej manufakturze w Nowym Sączu, zgodnie z tradycją kaletniczą. Nastawienie na dokładność, staranne wykończenia i dbałość o każdy detal sprawiają, iż decydując się na zakup torebki z jednej z naszych kolekcji, klient zyskuje pewność, że otrzymuje produkt, którego nie będzie musiał zastępować nowym w kolejnym sezonie. Istotne jest jednak, by przestrzegać zaleceń producenta i włożyć minimum pracy w pielęgnację wyrobu skórzanego, jakim jest torba.

Jak dbać o galanterię skórzaną?


Prawdziwa skóra jest miękka i elastyczna, przyjemna w dotyku. Jej struktura jest niejednolita – każda torba ma więc unikalny, niepowtarzalny charakter, każda jest autentyczna. Jeśli na dłuższą metę nie zadbamy jednak o jej konserwację, torba może stać się sztywniejsza, mniej miła w dotyku, a skóra ulegać szybszej eksploatacji i tracić swoje walory estetyczne, może też przemakać. 


Skóra naturalna wymaga regularnej pielęgnacji polegającej na: oczyszczaniu, odżywianiu, natłuszczaniu oraz impregnacji. Należy więc zaopatrzyć się w miękkie szmatki oraz specjalistyczny balsam do skór odżywiający i impregnujący skórę np. na bazie wosku pszczelego. Jak pielęgnować o skórę? Należy przetrzeć ją lekko nawilżoną szmatką, aby usunąć zanieczyszczenia, następnie zastosować preparat i pozostawić do wyschnięcia na około 15 min. Kolejnym krokiem jest polerowanie, również za pomocą miękkiej szmatki, w celu usunięcia nadmiaru preparatu i nadania połysku skórze. To absolutne minimum.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Saphir Beauté du Cuir (@saphir_official)

 


Perfekcjoniści mogą postawić na bardziej zaawansowaną pielęgnację. Mogą zakupić  mydło i tłuszcz do skór, krem z pigmentem na bazie wosku oraz pastę lub wosk. Mydła do skór używamy, gdy powierzchnia jest mocno zabrudzona. Jeśli nie jest, wystarczy wyczyścić torebkę szmatką. Następnie aplikujemy odżywiający i zmiękczający tłuszcz do skór, który chroni również przed pękaniem i przemakaniem. Kolejnym krokiem jest zastosowanie kremu do skór z pigmentem na bazie wosku. Powoduje to wzmocnienie koloru, nabłyszczenie, a także pozwala na pokrycie niewielkich rys i przebarwień. Ostatni etap to dodatkowe zabezpieczenie skóry i nadanie jej połysku za sprawą specjalnej pasty lub wosku.

 

Jak dbać o ubrania?

Podobnie jak o skórę, możemy dbać o ubrania. Pierzmy je w temperaturze zalecanej przez producenta, wywrócone na lewą stroną, aby nie niszczyć niepotrzebnie szlachetnej struktury tkaniny. Przed praniem zadbajmy o zapięcie suwaków, rzepów, klamer, by uniknąć uszkodzenia odzieży. Delikatne materiały np. wełnę, jedwab, kaszmir pierzmy w pralce w temperaturze nie większej niż 30 stopni, przy obrotach nie większych niż 400 na minutę. Warto zastosować delikatny środek piorący przeznaczony specjalnie do wełny i jedwabiu. Wełniane i kaszmirowe swetry suszmy na płasko, np. na ręczniku, inaczej ulegną odkształceniu pod wpływem własnego ciężaru. Jeśli chodzi o prasowanie, zastosujmy się do kilku zasad. Delikatne tkaniny prasujmy przez zwilżoną chusteczkę. Ubrania z jedwabiu prasujmy na najniższej temperaturze, gdy są jeszcze wilgotne. Ciemne tkaniny prasujmy na lewej stronie. Stosujmy funkcja parowania, ponieważ zmiękcza i odświeża włókna. Nie składajmy ubrań bezpośrednio po wyprasowaniu, ponieważ ciepła tkanina jest bardziej podatna na odkształcenia, poczekajmy chwilę, aż się ostudzi. 

Przestrzegając tych zasad przedłużymy życie naszych ulubionych, wysokiej jakości ubrań i unikniemy kupowania nowych, często modnych przez jeden sezon rzeczy, które szybko się nam znudzą, zniszczą lub po prostu wyjdą z mody.

 

Masz wpływ na środowisko naturalne!


Zrównoważona i odpowiedzialna moda to nasz wspólny obowiązek. Wszystkim, którym wydaje się, że ich decyzje zakupowe niewiele zmienią w skali globalnej, przypominamy słowa utworu  Czesława Miłosza: 


Nie jesteś jednak tak bezwolny,

A choćbyś był jak kamień polny,

Lawina bieg od tego zmienia,

Po jakich toczy się kamieniach.

I, jak zwykł mawiać już ktoś inny,

Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny.


Warto więc postawić na wysokogatunkowe rzeczy od polskich projektantów, takie jak nasze. Wykonujemy je w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i w duchu zero waste. Szyjemy nie na zapas, lecz adekwatnie do obserwowanego popytu, dlatego nie utylizujemy naszych produktów, jak to się dzieje w wielu innych firmach. Nie marnujemy materiału. Ze skrawków, które pozostają z produkcji toreb, szyjemy portfele i breloki na klucze. Zachęcamy więc do kupowania naszych produktów oraz do wybierania marek, którym los naszej planety nie jest obojętny.