Inwestycja pewniejsza od złota

Fashion

Christie’s to obok Sotheby’s jeden z najpopularniejszych angielskich domów aukcyjnych. Działa od drugiej połowy XVIII, a założony został przez Jamesa Christie. Na siedzibę domu aukcyjnego, Christie wybrał jedną z głównych ulic handlowych w Londynie - King Street. Przez Christie’s przewijają się zarówno arcydzieła mistrzów malarstwa i rzeźby, jak i dzieła światowej sławy projektantów. Wśród nich ogromnym zainteresowaniem cieszą się torby i torebki, którym dedykowane są nawet osobne aukcje. Dla ich nabywców coraz częściej stają się one inwestycją, która zwraca się po latach z nawiązką. Nabywcy najchętniej lokują swój kapitał w kultowych modelach Birkin od Hermès.

5 czerwca 2018

Autor: Adam Baron

28
Inwestycja pewniejsza od złota

Rekordowe Christie’s

W Christie’s nierzadko padały rekordowe sumy na rynku aukcyjnym. W maju 2018 pod młotek poszły dzieła sztuki z kolekcji zmarłego przed rokiem miliardera Davida Rockefellera. Obrazy takich mistrzów jak Picasso, Delacroix, czy Monet, sprzedane zostały łącznie za zawrotną sumę ponad 650 milionów dolarów. Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Christie’s w tym roku, była wiosenna, sześciodniowa aukcja w Hong Kongu. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się również luksusowe torby, które sprzedały się na łączną sumę ponad 5,5 miliona dolarów. Najdroższy Birkin wykonany z czarnej skóry krokodyla nilowego, wylicytowany został za 176 tys. dolarów.

 

Birkin - synonim luksusu

Hermès prestiż zawdzięcza głównie modelowi Birkin. Według niezależnych badań przeprowadzonych w czerwcu 2017 przez Baghunter, jest on produktem, którego wartość rynkowa nieustannie szybuje w górę od lat 80 ubiegłego wieku. Portal zauważył też, że ten luksusowy model torebki, ma pewniejszy kurs, w porównaniu chociażby ze złotem i giełdowym indeksem S&P 500. W przeciągu zaledwie 18 miesięcy, rekord sprzedaży Birkin padał aż trzy razy, osiągając ostatecznie zawrotny pułap 377 tys. dolarów za jeden z modeli. Po ponad 35 latach, model zaliczył spektakularny wzrost wartości rynkowej o ponad 14%, w 2010 bijąc na głowę indeks S&P 500. Oznacza to potrojenie ceny w przeciągu zaledwie połowy tego czasu. Od dwóch lat inwestycja w Birkin stała się bardziej opłacalna niż inwestycja w złoto. Dożywotnia gwarancja sprawia między innymi, że przekazywanie tego modelu z pokolenia na pokolenie, może podnosić jej wartość.

 

Przyszłość Hermès i ich sztandarowego produktu jawi się bardzo optymistycznie. Według prognoz, w przeciągu kolejnych 50 lat, Birkin może zwiększyć swoją wartość ośmio, a nawet dziesięciokrotnie. Największym zainteresowaniem wśród nabywców cieszą się modele ze skór egzotycznych zwierząt, najczęściej w stonowanych barwach. Rekordy cen należą do torebek czarnych i beżowych, ze złotymi elementami. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy zakupie toreb Hermès z drugiego obiegu, ze względu na ogromną ilość fałszywych modeli napływających nieustannie z Chin.

 

Zobacz także: Jak pielęgnować skórzaną torbę?